[su_frame align=”center”]اختتامیه جشنواره استانی تئاتر گیلانی - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

رشت رویایی- صبح امروز مراسم اختتامیه بیست و نهمین دوره جشنواره استانی تئاتر گیلان در سالن خاتم‌الانبیاء برگزار شد و آثار برگزیده معرفی شدند.

به گزارش رشت رویایی، بیست و نهمین دوره جشنواره استانی تئاتر گیلان از روز دوشنبه ۲۲ شهریور با اجرای سه اثر آغاز شد و امروز صبح طی مراسم اختتامیه در سالن خاتم‌الانبیاء به کار خود پایان داد و نمایش «کا» و «درستکارترین قاتل دنیا» به عنوان موفق‌ترین آثار جشنواره معرفی شدند.

بیست و نهمین دوره جشنواره استانی تئاتر گیلان شاهد اجرای ۹ اثر طی سه روز بود. همچنین نام‌های شاخص تئاتر کشور همچون دکتر مسعود دلخواه، دکتر محمدرضا خاکی و کوروش نریمانی داوری این دوره از جشنواره را بر عهده داشتند و صمد چینی‌فروشان منتقد مدعو این دوره از جشنواره بود.

افتتاحیه جشنواره در روز نخست با اجرای نمایش «هیس! این خانه جن دارد» به کارگردانی نیما تابنده کلید خورد و با اجرای نمایش «درستکارترین قاتل دنیا» اثر آرمین طیب نعیمی و سام کهریزی، «پا برهنه، لخت، قلبی در مشت» اثر علیرضا کوشک جلالی پایان یافت.

در روز دوم نمایش «آنتیگونه با سالاد فصل» اثر وحید درویشی، «کسوف» اثر مهرداد آبسالان، «کا» اثر وحید تقی زاده و غزاله جهان‌بین به روی صحنه رفت. و روز سوم جشنواره شاهد اجرای آثار «بیگم» اثر مهدی مهربان، «قصیده شب نمناک» اثر بهمن جهان طلب، «والس مرده شوران» اثر بهرام نوروزی بود.

اما یکی از نکات قابل ملاحظه که جشنواره امسال را با ادوار گذشته متمایز می‌کرد، تنوع آثار از لحاظ سبک، موضوع و شیوه اجرایی آثار بود که از یک‌سو رقابت را میان گروه‌های نمایشی داغ‌تر کرده بود و از سوی دیگر کار قضاوت را دشوارتر.

از دیگر نکات مثبت جشنواره امسال که مورد توجه داوران جشنواره هم قرار گرفت، استقبال گرم مردم و سالن‌های پر در هنگام اجرای آثار بود؛ اتفاق فرخنده‌ای که نفس تازه‌ای به بدنه تئاتر استان تزریق کرد و به مراسم اختتامیه گرمای ویژه‌ای بخشید.

آثار باید نقد شوند تا آستانه تحمل هنرمندان زیاد شود

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه گیلان پشت تریبون حاضر شد و اظهار کرد: در بیست و نهمین جشنواره استانی تئاتر گیلان از ١٨ اثر ارسالی به دبیرخانه، ٩ اثر پذیرفته و اجرا شد.

او با بیان اینکه در برگزاری جشنواره‌های تئاتر، گیلان نزدیک به تهران است اما در مقام نقد پنبه گیلان را می‌زنند، گفت: نقادی یک واقع بینی است که به اثر کمک می‌کند تا آن اثر دیده شود. بعد از هر اجرا باید نقد و نظر باشد تا آستانه تحمل هنرمندان زیاد شود. در همه جهان بعد از اینکه اثری انتشار یافت، نقد می‌شود.

[su_frame align=”center”]اختتامیه جشنواره استانی تئاتر گیلانی - شهریور ۱۳۹۵ - فیروز فاضلی[/su_frame]

فاضلی، نقد را ارزش‌گذاری بر روی یک اثر دانست و تصریح کرد: تاریخ هنر نشان داده هر چیزی با هنر آمیخته شود، شاهکار می‌شود.

او با بیان اینکه بعد از اجرای هر اثر، جلسات نقد برگزار شود، خاطرنشان کرد: تئاتر فقط جامعه را به نقد نمی‌کشد بلکه خود را هم نقد می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه با نقد است که به هنرمندان می‌رسانیم کارشان دیده شده است، اظهار داشت: تئاتر در همه هنرها نفوذ دارد.

متن‌های کهنه کمکی به خلاقیت نمی‌کند

در ادامه محمدرضا خاکی، نماینده هیئت‌داوران جشنواره تئاتر گیلان با بیان اینکه هنر تئاتر هنری زنده و به لحظه است، گفت: در هنر هیچ‌چیز قطعی نیست بلکه امری نسبی است.

او یکی از ضعف‌های عمده تئاتر را فقدان متن اورجینال و جدید دانست و افزود: هنرمندان تئاتر باید تلاش کنند متن جدید بر روی صحنه بیاورند زیرا متن‌های کهنه کمکی به خلاقیت نمی‌کند.

[su_frame align=”center”]اختتامیه جشنواره استانی تئاتر گیلانی - شهریور ۱۳۹۵ - محمدرضا خاکی[/su_frame]

نماینده هیئت‌داوران جشنواره تئاتر گیلان با بیان اینکه در این جشنواره بازیگری‌های خوبی دیده شد، گفت: همکاری نسل‌های مختلف در کنار یکدیگر در تئاتر یک انرژی و جذابیت خوبی به کارها داده بود.

خاکی با بیان اینکه انجام کار گروهی به خوبی در بسیاری از کارها مشهود بود، خاطرنشان کرد: بهترین‌های تئاتر در هر مجموعه‌ای انتخاب و تجلیل می‌شوند.

آثار برگزیده معرفی شدند

در ادامه این مراسم هیأت داوران بیست و نهمین جشنواره استانی تئاتر گیلان برگزیدگان بیست و نهمین جشنواره استانی تئاتر گیلان به شرح زیر معرفی کردند:

نمایش برگزیده جشنواره

[su_frame align=”center”]نمایش «K» در رشت - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

نمایش «کا» به کارگردانی وحید تقی زاده و غزاله جهان بین و «درست کارترین قاتل دنیا» به کارگردانی آرمین طیب نعیمی و سام کهریزی برای معرفی به دبیرخانه سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر انتخاب شدند.

کارگردان برگزیده

[su_frame align=”center”]نمایش «درستکارترین قاتل دنیا» - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

نفر اول (دیپلم افتخار): آرمین طیب نعیمی و سام کهریزی برای نمایش «درست کارترین قاتل دنیا»

نفر دوم: وحید تقی زاده و غزاله جهان بین برای نمایش «کا»

نفر سوم: وحید درویشی «آنتیگونه با سالاد فصل»

بازیگر مرد

[su_frame align=”center”]نمایش «والس مرده‌شوران» در جشنواره استانی تئاتر گیلان – شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

نفر اول (دیپلم افتخار): امیر حامد برای بازی در نمایش «والس مرده شوران»

نفر دوم (به طور مشترک): مصطفی غلامی استاد سرایی برای بازی در «پابرهنه، لخت، قلبی در مشت» و آرمین محتشمی برای بازی در نمایش «کا»

نفر سوم: آرمین طیب نعیمی برای بازی در نمایش «درستکارترین قاتل دنیا»

همچنین از حسین رفعتی برای بازی در «کسوف»، شهاب عزتی برای بازی در «قصیده شب نمناک» و مهدی مهربان برای بازی در «بیگم» تقدیر شد.

بازیگر زن

[su_frame align=”center”]نمایش «آنتیگونه با سالاد فصل» در جشنواره استانی تئاتر گیلان - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

نفر اول (دیپلم افتخار): مرجان موسی نژاد برای بازی در «آنتیگونه با سالاد فصل»

نفر دوم: نگار خلاق برای بازی در «کسوف»

نفر سوم بازیگر زن: فاطمه علی پرست برای بازی در «والس مرده شوران»

همچنین از پریناز خاتم‌آبادی برای « آنتیگونه با سالاد فصل» و طوبی رحمان نیا برای «قصیده شب نمناک» تقدیر شد.

طراحی صحنه

[su_frame align=”center”]اختتامیه جشنواره استانی تئاتر گیلانی - شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

جایزه ویژه (دیپلم افتخار): وحید تقی زاده برای طراحی صحنه نمایش «کا»

آرمین طیب نعیمی و سام کهریزی برای نمایش «درست کارترین قاتل دنیا»

موسیقی

جایزه ویژه موسیقی: بابک قریشی و آرسام شمس برای موسیقی نمایش «کا»

علی‌رضا بصارتدار و رضا کرمی برای موسیقی «آنتیگونه با سالاد فصل»

برترین‌های جشنواره

مینا خداخواهان برای نمایش «بیگم»، اکبر محبوبی فر برای نمایش «قصیده شب نمناک»، احمدعلی حقانی فر برای نمایش «والس مرده شوران» هنرمندان پیشکسوت جشنواره مورد تقدیر قرار گرفتند.

گزارش تصویری اختتامیه جشنواره استانی تئاتر گیلانی