کاهش ۲۰ درصدی میزان بارش در دریای خزر

بارانرشت رویایی- با پایان سال آبی ۹۶-۹۵ ارتفاع کل ریزش های جوی بالغ بر ۲۳۰ میلیمتر گزارش شده است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت۳ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته۵۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر نیز به میزان ۲۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش میزان، با پایان سال آبی ۹۶-۹۵ ارتفاع کل ریزش های جوی بالغ بر ۲۳۰ میلیمتر گزارش شده است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت( ۲۳۸ میلیمتر) ۳ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ( ۲۴۱ میلیمتر) ۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

حجم بارش اول مهر تا پایان ۳۱ شهریور معادل ۳۷۹.۰۴۶ میلیارد مترمکعب اعلام شده است.

میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی ۳۴۰ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۳۴ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۸ ساله ۲۰ درصد کاهش داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۳۷۰ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲ درصد افزایش و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله ۳ درصد افزایش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۲۰۸ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۳۲۶ میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش ۳۶ درصدی است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ۱۵۹ میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۱۳۳ میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۸ ساله گذشته این حوضه ۱۵۴ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرز شرق در سال آبی جاری ۶۲ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۹۵ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از کاهش ۳۵ درصدی بارش ها در مقایسه با سال آبی گذشته و کاهش ۳۹ درصدی نسبت به آمار ۴۸ ساله بلند مدت در این حوضه است.

حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۱۸۱ میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۵۳ میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش ۲۸ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش ۱۸ درصدی نسبت به میانگین بلند مدت ۴۸ ساله داشته است.

بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه دینارسرا استان مازندران با هزار و ۴۱۹ میلیمتر و کمترین میزان برای زابل استان سیستان و بلوچستان با ۲۰.۴ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *