کاهش دو هزار کیلومتری مسیر هند–هلسینکی بارزترین ویژگی خط آهن قزوین-آستارا

رشت رویایی- استاندار گیلان کاهش ۲ هزار کیلومتری مسیر هند در آسیای مرکزی به هلسینکی در اروپا را بارزترین ویژگی خط آهن قزوین – رشت – آستارا – آستارا برشمرد.

راه‌آهن - ریل - خط‌آهن

دکتر محمدعلی نجفی پس از برگزاری آیین آغاز رسمی عملیات احداث راه‌آهن بین‌المللی آستارا – آستارا که با حضور مسئولان بلندپایه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در نقطه صفر مرزی آستاراچای برگزار شد، در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، اظهار کرد: مقدمات احداث این راه آهن پس از چندین نشست کارشناسی مشترک تدوین و به شکل رسمی در جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان موسوم به «نشست آستارا – آستارا» که به میزبانی شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان برگزار شد، مطرح گردید و مورد توافق مسئولان بلند پایه دو کشور واقع شد.

وی با بیان اینکه، عملیات اجرایی اتصال این راه‌آهن، علاقمندی دو ملت را در چند دهه گذشته به همراه داشته است، ادامه داد: در طرح مذکور تا پایان سال ۲۰۱۶ یک پل ریلی به طول ۸۰ متر، با سه دهنه به روی رودخانه مرزی آستاراچای، ۸ کیلومتر خط ریلی از خط آهن سراسری جمهوری آذربایجان تا نقطه صفر مرزی و ۲ کیلومتر خط ریلی از پل ریلی مشترک در دست احداث تا محدوده تعیین شده در آستارای جمهوری اسلامی ایران عملیاتی می‌شود.

دکتر نجفی افزود: از دو کیلومتر مسیر داخل خاک ایران که در تعهد طرف ایرانی می‌باشد، زیرسازی ۱.۵ کیلومتر توسط شرکت زیرساخت انجام شده است.

وی احداث ترمینال آستارا را از دیگر تعهدات طرف ایرانی برشمرد و توضیح داد: مشکل مربوط به ترمینال آستارا نیز برطرف شده است و طبق اعلام مدیر عامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در اولین فرصت، عملیات اجرایی ساخت این مکان آغاز می‌شود.

استاندار گیلان در ادامه از آغاز عملیات احداث خط آهن رشت – آستارا در آینده‌ای نزدیک خبر داد و تأکید کرد: این پروژه از مصوبات سفر رئیس‌جمهور به استان گیلان می‌باشد و با توجه به رفع تحریم‌ها شرکت‌هایی از کشور جمهوری آذربایجان و روسیه و چند شرکت بزرگ از کشورهای دیگر برای اجرای این طرح از طریق فاینانس اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی نزدیکی ۲ هزار کیلومتری مسیر هند در آسیای مرکزی به هیلسینکی در اروپا را از بارزترین ویژگی‌های اجرای این پروژه برشمرد و افزود: حمل و نقل آسان با هزینه کمتر، کوتاه کردن زمان و بهره‌مندی ملت‌های مختلف، از مهم‌ترین مزایای راه‌آهن قزوین – رشت – آستارا – آستارا است.

دکتر محمدعلی نجفی در پایان عنوان کرد: آماده‌سازی ترمینال، روان‌سازی امور گمرک و حذف روادید بین ساکنان شهرهای مرزی آستارا – آستارا با هدف رونق اقتصادی تا شعاع ۴۵ کیلومتر از دیگر مباحثی می‌باشد که در کمسیون‌های مشترک دو کشور بررسی خواهد شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz