[su_frame align=”left”]سیگار - دخانیات[/su_frame]

رشت رویایی- مدیرعامل مجتمع دخانیات گیلان از کاهش تولید سیگار در این مجتمع خبر داد.

به گزارش ایلنا غلامرضا حکیم‌پور پیش از ظهر امروز در جمع مدیران استان بیان کرد: دخانیات از سال ۱۳۱۰ تا سال ۹۱ در انحصار دولت بود.

وی اذعان داشت: در اواخر دولت پیش مقرر شد تا دخانیات وظایف حاکمیتی و تصدی‌گری خود را جدا کرده و به عهده وزارت صنعت و معدن باشد و وظایف تصدی‌گری به شرکت دخانیات واگذار شود.

حکیم‌پور با بیان اینکه وظایف حاکمیتی دخانیات حدود ۸۰ سال در اختیار این شرکت بود، افزود: این امر موجب شده تا شرکت دخانیات در بخش‌های مختلف شامل مبارزه با قاچاق، بازرگانی و کشاورزی به صورت انحصاری فعالیت کند که بدنه دخانیات بسیار سنگین بود.

مدیر عامل مجتمع دخانیات گیلان با بیان اینکه پس از واگذاری مذکور، دخانیات تنها در امور تصدی‌گری و بدون کوچک‌ترین تعدیل نیروی انسانی فعالیت کرد ادامه داد: شرکت‌های مشارکت‌های بخش خصوصی و مشارکتی در داخل کشور با بدنه سبک و چابک مشغول به تولیدات بودند اما شرکت دخانیات با تمام سنگینی و گرفتاری‌هایی که داشت به طرف خصوصی‌سازی می‌رود و این امر موجب سخت‌تر شدن شرایط می‌شود.

وی تولیدات مجتمع دخانیات گیلان را حدود ۸۰ درصد از تولیدات کشور دانست و ادامه داد: در سال ۹۰ و ۹۱ حدود ۲۴ میلیارد نخ سیگار در مجتمع دخانیات تولید شد که تولید حدود ۱۸ میلیارد نخ سیگار در گیلان بود.

این مسئول با اشاره به اینکه شرکت دخانیات ۲ هزار شغل مستقیم دارد، افزود: حدود ۷۵۰ نفر خانوار در گیلان مشغول کشت توتون هستند.

وی درباره تبعات افزایش قیمت تولیدات شرکت دخانیات، گفت: یک شرکت ژاپنی تولیدکننده سیگار وینستون در سال ۹۴ بیش از شرکت دخانیات ایران تولیدات داشته و بر اساس قانون برنامه پنجم باید هرگونه واردات سیگار ممنوع و تمام نیاز ما در داخل کشور تولید شود اما این اتفاق نیفتاد.

حکیم‌پور با بیان اینکه از تولیدات داخلی حمایت نشد، ادامه داد: موضوع خصوصی‌سازی و افزایش قیمت سیگار در بودجه سال ۹۵ مشکلات عدیده‌ای را برای شرکت دخانیات ایجاد کرده است.

مدیرعامل مجتمع دخانیات گیلان اظهار کرد: با توجه به اینکه تولیدات شرکت دخانیات ایران دارای ارزش پایینی است که براساس افزایش قیمت‌ها آسیب جدی می‌بینند و شرکت‌های مشارکتی که در داخل مجتمع دخانیات سیگار تولید می‌کنند با مصوبه مذکور تشویق به خروج از دخانیات شده‌اند.

حکیم‌پور بیان کرد: حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم در خطوط شرکت‌های مشارکتی مذکور فعالیت می‌کنند و ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در داخل دخانیات گیلان انجام شده و این تعداد نیرو می‌خواهند خروج کنند.

وی با تصریح بر اینکه نیروهای مذکور ۳۰ هکتار زمین در ابهر زنجان خریدند، یادآور شد: این نیروها در حال رفتن به این استان هستند در حالی که گیلان فرصت‌های شغلی بسیار دارد و خروج نیروهای مذکور موجب خارج شدن سرمایه و تعطیلی خطوط تولید مجتمع دخانیات می‌شود.

حکیم‌پور با اشاره به اینکه معضل بیکاری در گیلان وجود دارد، افزود: در صورت خروج نیروهای مشارکتی از بدنه مجتمع دخانیات گیلان، با تنش نیروی بیکار مواجه می‌شویم.

این مسئول از کاهش تولید سیگارت در این مجتمع خبر داد و خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون نخ سیگار در مجتمع دخانیات گیلان تولید شد که نسبت به ۱۸ میلیارد نخ در سال ۹۰ و ۹۱ کاهش چشمگیری یافته و در واقع حدود یک‌سوم تولیدات را انجام داد در حالی که ظرفیت بسیار خالی و نیروی کار مستعد و توانمند در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه شرکت دخانیات گیلان از نظر دانش فنی پوشش‌دهنده تمام تولیدات داخلی سراسر کشور است، یادآور شد: نباید اجازه خروج شرکت‌های مشارکتی از بدنه مجتمع دخانیات استان داده شود.

وی متذکر شد: طبق مصوبه سال ۹۵ در تولیدات داخلی هر نخ سیگار ۱۰ تومان، تولیدات مشارکتی هر نخ سیگار ۳۵ تومان و واردات سیگار نیز ۵۰ تومان افزایش قیمت لحاظ شده است.

مدیرعامل مجتمع دخانیات گیلان با تصریح بر اینکه قبلاً ۳۵ درصد از قیمت فروش سیگار به حساب دولت واریز می‌شد، افزود: در صورت افزایش قیمت تولید هر نخ سیگار، ۶۵ درصد فروش قیمت را باید به حساب دولت واریز کنیم و این ضربه سنگین برای دخانیات به دلیل پایین بودن قیمت محصولات خود است.