کاشت درختی در بندرانزلی که از بمب باران اتمی هیروشیما جان سالم به در برد

درخت ژینکو

رشت رویایی- شهرداری بندرانزلی پس از برگزاری کمیسیون فضای سبز، متشکل از اعضای اصلی آن وسایر پرسنل ستادی فضای سبز اقدام به رفع خطر درختان صنوبر پوسیده و مکررا سربرداری شده در خیابان سی متری نمود.

خانم شکوهمند مسئول فضای سبز شهرداری انزلی در این خصوص گفت: این درختان جملگی به سن دیر زیستی رسیده وبالاآمدگی ریشه‌های سطحی آنها منجر به آسیب شدید کف سازی پیاده رو شده بود به گونه‌ای که مکرراً در مسیر عابران پیاده و مشخصاً کودکان و افراد سالخورده ایجاد مشکل نموده بود.

وی افزود: لذا واحد فضای سبز شهرداری پس از حذف این درختان در مرحله اول اقدام به کاشت ۹ نهال پهن برگ “ژینکو” در همان محل نمود و بلافاصله پس از کاشت عملیات آبیاری نیز صورت گرفت.

او در پایان گفت: لازم به ذکر است گونه ژینکو از جمله گونه‌هایی درختی جدید است که به تازگی در فضای سبز شهر انزلی استفاده می‌شود و ضمن سبز بودن بسیار خوش فرم بوده و نام دیگر آن فسیل زنده است.

درخت ژینکو

اما تا چه اندازه درخت ژنکو را می‌شناسید؟
گونه ژینکو با نام علمی Ginkgo biloba درختی بزرگ و خزان پذیر بومی شرق آسیا (کشور چین) است یکی از قدیمی‌ترین گیاهان روی زمین است که به دلیل قدمت ۲۰۰ میلیون ساله‌اش به ” فسیل زنده“ مشهور می‌باشد. ژینکوبیلوبادرحقیقت یک عضو تنهای زنده از نژاد مقتدر گیاهان شاخه خود می‌باشد بنابراین پیوست با ارزش و دقیقی میان حال و گذشته دور زمین محسوب می‌شو د.امروزه درخت ژینکو به‌طور طبیعی در مناطق کوهستانی دور چین شرقی می‌روید با این حال به‌طور مصنوعی در مناطق وسیعی از نقاط جهان امروزه پرورش داده می‌شود. به‌ویژه در مناطق معتدله و مرطوب به خوبی رشد می‌کند و به محدوده وسیعی از اقلیم‌ها و شرایط نامساعد مقاومت دارد. درکشورمان نز به صورت |پراکنده در شهرهای شمالی، تهران، مشهدو…. کاشته شده است.

هر درخت تا ۱۰۰۰ سال عمر می‌کند و در خاک‌های عمیق با زهکشی خوب و لومی شنی و حاصلخیز رشد مناسبی دارد ژینکو درختی است نورپسند که به استرس‌هایی نظیر خشکی، آلودگی هوا و خاک و همچنین در برابرحملات قارچی وحشره ای وآفات مقاوم. می‌باشد ا و به دلیل مقاومت در برابر آلودگی هوا کاشت آن در شهرهای آلوده بسیار مناسب می‌باشد.

دانشمندان سابقاً این درخت را از بازدانگان می‌دانستند ولی اخیراً آنرا حد فاصل بین نهانزادان و پیدازادان محسوب می‌دارند ژینکو درختی است دو پایه که برگ‌های دولوبی آن به صورت متناوب بر روی شاخه‌ها قرار می‌گیرند. گل‌های زرد رنگ نر در این گیاه به فرم گل آذین شاتون و گل‌های ماده به صورت مجتمع در انتهای شاخه‌ها قرار دارند و ایام گلدهی آن در فصل بهار می‌باشد. عمل گرده افشانی توسط باد صورت می‌گیرد و میوه‌هایی شفت مانند به وجود می‌آیند که طعم میوه شیرین ولی نامطبوع می‌باشد.

درخت ژینکو

این درخت وقتی که جوان است دارای شکل هرمی با شاخه‌های بلند قائم و قلمی است و هنگامی که مسن‌تر شد تاج آن پراکنده و نامنظم می‌شود. این درخت می‌تواند تا ۳۰ متر طول و ساقه با قطر بالا داشته باشد. این درخت خزان کننده است و برگ‌های آن بر روی شاخه‌های بلند پراکنده هستند در حالی که در رأس شاخه‌های کوتاه تراکم یافته‌اند. حداقل دمای مورد تحمل: ۲۸- درجه سانتی گراد.درخت Ginkgo biloba مقاومت نسبتاً بالایی به عوامل جهش زا نظیر تشعشعات دارد. پس از بمباران اتمی هیرو شیما در سال ۱۹۴۵ که تقریباً همه گیاهان و جانوران در منطقه از بین رفتند، ژینکو ها از معدود موجودات زنده‌ای بودند که در این شرایط زنده ماندند!

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz