کاروانسرای شاه‌عباسی لات افتتاح شد

رشت رویایی- کاروانسرای شاه‌عباسی لات به عنوان یکی از پادگان‌های روس در گیلان با حضور استاندار این استان در منطقه امامزاده هاشم هموار با آزادراه رشت ـ قزوین برای پذیرایی از مهمانان نوروزی افتتاح شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح کاروانسرای شاه‌عباسی لات اظهار کرد: کاروانسرای لات در مسیر جاده اصلی ارتباطی شمال کشور به تهران و در نزدیکی شهر رشت و منطقه سراوان واقع شده است.

رضا علیزاده با بیان اینکه کاروانسرای قدیمی معروف به کاروانسرای لات هم‌جوار با آزادراه رشت ـ قزوین است، افزود: کاروانسرای لات در نزدیکی منطقه زیارتی و سیاحتی امامزاده هاشم (ع) قرار دارد.

وی ادامه داد: کاروانسرای لات با توجه به ویژگی‌های معماری و موقعیت مکانی بنا، به بازارچه و نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی تبدیل می‌شود.

این مسئول، کاروانسرای شاه‌عباسی لات را مربوط به دوره صفوی دانست و تصریح کرد: کاروانسرای لات یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته شده به دستور شاه‌عباس است.

وی با بیان اینکه کاروانسرای لات در زمان قاجار در حد تخریب بود، گفت: این مکان توسط منوچهرخان معتمدالدوله برای نخستین بار مرمت و بازسازی شده است.

به گفته علیزاده، کاروانسرای لات در جنگ جهانی اول با پیشروی قشون روس به شمال کشور و تسلط بر منطقه سراوان به یکی از پادگان‌های روس‌ها تبدیل شد و از این رو خسارت بسیاری به بنا وارد آمده است.

وی اضافه کرد: کاروانسرای لات پس از اتمام جنگ جهانی اول توسط اهالی محل به یکی از مراکز مذهبی برای عزاداری و تعزیه‌خوانی در شمال و منطقه گیلان تبدیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه بنای مذکور در مدت سه دهه متروکه و بدون استفاده بود، یادآور شد: خسارت‌های وارده به کاروانسرای لات غیرقابل جبران تلقی می‌شد.

وی متذکر شد: کاروانسرای لات در نیمه دوم سال ۹۴ توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی حسین‌علی سامانی پارسا بازسازی، مرمت و احیا شد و با کاربری اقامتی، پذیرایی و گردشگری، پذیرای مهمانان داخلی و خارجی است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz