کاربرد سلول‌های بنیادی در درمان آرتروز زانو

آرتروز زانو

رشت رویایی- گروهی از محققان فرانسوی و آلمانی در پی یک مطالعه کوچک دریافتند با تنها یک تزریق سلول‌های بنیادی می‌توان درد و التهاب افراد مبتلا به آرتروز زانو را کاهش داد، به این صورت که نوعی خاص از سلول‌های بنیادی از چربی بدن خود بیمار گرفته می‌شود و آنها را به طور مستقیم در مفصل زانوی آسیب دیده تزریق می‌کنند. این نوع از سلول‌های بنیادی خاصیت تقویت ایمنی بدن، بهبود اسکار و زخم و همچنین توانایی حفاظت از سلول‌ها را در برابر استرس و مرگ سلولی دارند.

هدف از این مطالعه بررسی ایمنی استفاده از سلول‌های بنیادی شخص بیمار در درمان استئوآرتریت زانو بود و در نتیجه آن مشخص شد که با این روش، درد و عملکرد زانوی ۱۸ بیمار شرکت کننده در بررسی بهبود یافت.

در این مطالعه که در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا دسامبر ۲۰۱۳ انجام شد، گروهی از بیماران فرانسوی و آلمانی ابتدا برای استخراج نوعی خاص از سلول‌های بنیادی حاصل از چربی، تحت لیپوساکشن (خارج کردن چربی با استفاده از مکش) قرار گرفتند.

یک سوم از این بیماران تنها یک تزریق مستقیم با دوز پایین سلول‌های بنیادی به ناحیه زانو دریافت کردند.

یک سوم دیگر تزریق با دوز متوسط را دریافت کردند که سلول‌های بنیادی آن کمی بیشتر از ۴ برابر مقدار دریافتی گروه قبل بود.

گروه سوم نیز تزریق دوز بالا با تقریباً پنج برابر میزان سلول‌های بنیادی در گروه دوم را دریافت کردند.

پس از شش ماه، تیم تحقیق دریافت که هر سه گروه بهبودهایی در زمینه درد، عملکرد و حرکت دارند، اما تنها گروه نخست ازنظر آماری بهبودهای قابل‌توجهی در زمینه درد و بهبود عملکرد زانو نشان دادند. همچنین به غیر از تنها یک مورد درد در قفسه سینه حدود سه ماه بعد از تزریق، تنها معدودی از بیماران به عوارض جانبی خفیف مبتلا شدند.

به گفته محققان، آرتروز شایع‌ترین بیماری اسکلت عضلانی در میان بزرگ‌سالان و بیماری مزمن به اصطلاح ساییدگی و پارگی است که اغلب مفصل زانو تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz