کلم بروکلی دارای خواص درمانی بسیاری است و برای سلامتی بسیار مفید است، اما بیشتر افراد آن را به روشی مورداستفاده قرار می‌دهند که دیگر ارزش غذایی زیادی ندارد.

کلم بروکلی

چرا کلم بروکلی برای سلامتی مفید است؟
طبق استاندارد‌های تغذیه، کلم بروکلی یک سبزی فوق‌العاده مغذی است. کلم بروکلی کم‌کالری، سرشار از فیبر و ویتامین سی، ویتامین کا و فولات است. علاوه بر این، کلم بروکلی حاوی میزان قابل توجهی از ویتامین‌های مختلف و مواد معدنی است.

کلم بروکلی حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مفید است، از جمله کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و ترکیبات گلوکوزینولات حاوی گوگرد که ضد سرطان هستند.

برش دادن، خرد کردن، جویدن یا پختن کلم بروکلی آنزیمی را فعال می‌کند که گلوکوزینولات را به ترکیباتی به نام ایزوتیوسیانات که دارای خواص ضد سرطان قوی است، تجزیه می‌کند.

خواص ضد باکتریایی سولفورافان، نوعی باکتری را مهار می‌کند که عامل ایجاد زخم در معده و دستگاه گوارشی و احتمالاً سرطان معده است.

سولفورافان استخراج شده از جوانه‌های کلم بروکلی بر روی کاهش علائم رفتاری، اجتماعی و زبانی اوتیسم تأثیر دارد.

چگونه کلم بروکلی را بپزیم؟
شاید تجربه خوبی از خوردن کلم بروکلی پخته ندارید؛ اما کلم بروکلی را می‌توان مطابق با ذائقه شخصی پخت و از مزایای آن بهره‌مند شد. به یاد داشته باشید که کلم بروکلی با طبخ طولانی مدت یا ماندن در چاشنی زیاد خواص خود را از دست می‌دهد.

به هنگام طبخ کلم بروکلی، به حرارت ملایم آن را بپزید تا مواد مغذی و عطر و طعم آن حفظ گردد. سعی کنید از دستورا‌لعمل‌های جدید برای پخت کلم بروکلی استفاده کنید تا از آن لذت ببرید.

توجه: کلم بروکلی، کلم برگ، کلم فندقی و گل کلم ممکن است در برخی افراد با عملکرد تیروئید تداخل داشته باشند؛ اما ظاهراً پختن، ساختار مولکولی آن را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود بسیاری از افراد از کلم بروکلی و مواد مغذی آن لذت ببرند. اگر نگران تداخل کلم بروکلی با عملکرد تیروئید خود هستید، با پزشک خود مشورت کنید.