چگونه در جاده لغزنده از ترمز استفاده کنیم؟

ماشین در برف

پریا اقدامی- زمانی که در جاده‌های لغزنده رانندگی می‌کنید، ترمزهای ABS مزیت مهمی محسوب می‌شوند؛ اما بایستی با نحوه کاربرد این ترمزها آشنا باشید.

سیستم‌های ترمز ضد قفل یکی از قابلیت‌های استانداری هستند که روی بیشتر اتومبیل‌های امروزی ارائه می‌شوند. اگرچه بیشتر افراد می‌دانند اتومبیلشان از این قابلیت بهره می‌برد، اما افراد کمی می‌دانند که این سیستم چگونه کار می‌کند یا در صورت نیاز چگونه باید از آن استفاده کرد.

سیستم ترمز ABS از یک سری حسگر بهره می‌برد تا تشخیص دهد آیا یک چرخ در حین ترمز شدید در حال قفل شدن است یا خیر. اگر یک چرخ سعی کند قفل شود، یک سری سوپاپ هیدرولیک فشار ترمز روی چرخ‌ها را محدود کرده و کاهش می‌دهد تا از بروز لغزش جلوگیری کند و به راننده کمک کند کنترل مسیر اتومبیل را حفظ کند.

بااین‌حال، ABS نباید به‌عنوان بهانه‌ای برای رانندگی با سرعت‌بالا در شرایط خطرناک یا نزدیک به‌وسیله نقلیه جلویی استفاده شود. علاوه بر این، به یاد داشته باشید روی سطوح لغزنده و یخی، ABS به خوبی حالت عادی کار نمی‌کند و هیچ‌چیزی نمی‌تواند در چنین شرایطی شمارا متوقف کند مگر برخورد با جدول یا شی‌ءای دیگر. سرعت مجاز مهم‌ترین اصل رانندگی در زمستان است.

چگونه در شرایط ضروری بدون ABS ترمز بگیریم؟

بیشتر اتومبیل‌های مدرن به ABS مجهز هستند؛ اما مدل‌های قدیمی‌تر این سیستم را ندارند.بااین‌حال، رانندگان می‌توانند خودشان سیستم ABS را روی اتومبیلشان اجرا کنند. اگر در جاده‌های مرطوب یا لغزنده رانندگی می‌کنید و گاهی مجبور می‌شوید به‌طور ناگهانی متوقف شوید، احتمالاً چرخ‌ها قفل می‌شوند و اتومبیل لیز می‌خورد.

برای این‌که بتوانید بدون لغزش، متوقف شوید، به‌طور ریتمیک پای خود را از روی ترمز بردارید و بعد بگذارید. این کار همان کاری را انجام می‌دهد که یک سیستم ABS انجام می‌دهد. حواستان باشد می‌خواهید اتومبیلتان به کجا رود، به همان سو هدایتش کنید و از وحشت خشکتان نزند.

چگونه از بروز تصادف جلوگیری کنیم؟

سیستم ABS یک کمک شگفت‌انگیز به رانندگی ایمن است؛ اما تنها درصورتی‌که بدانید چگونه کار می‌کند و چگونه باید در شرایط اضطراری از آن استفاده کنید. این چیزی است که بیشتر افراد نمی‌دانند. مهم‌ترین مزیت این سیستم این است که اجازه می‌دهد حداکثر توان ترمز به‌کار گرفته شود. بااین‌وجود راننده همچنان می‌تواند اتومبیل را هدایت کند تا از بروز تصادف جلوگیری شود.

بااین‌حال، بیشتر افراد در چنین شرایطی دچار وحشت شده، خشکشان می‌زند، همچنان روبرو را نگاه می‌کنند، اتومبیل را در خط مستقیم هدایت می‌کنند و احتمالاً با مانعی که روبرویشان است، برخورد می‌کنند. برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقی، با صدای بلند داد بزنید «ترمز بگیر و اتومبیل را هدایت کن». گفتن این عبارت با صدای بلند به شما کمک می‌کند بر روی فرآیند تفکر خود تمرکز کنید و به شما فرصت می‌دهد برای پیشگیری از برخورد با مانع، عکس‌العمل مناسب را نشان دهید.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz