[su_frame align=”center”]صد و شصت و سومین جلسه شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵[/su_frame]

رشت رویایی- این روزها با استیضاح دکتر ثابت قدم، بار دیگر عملکرد شورای چهارم محل مناقشه شده است. فارغ از اینکه مخالف این تصمیم شورای شهر باشیم یا نه، مروری بر ماهیت تغییر در شورای چهارم نشان می دهد که این نهاد مردمی آنچنان دستخوش تغییرات هم واقعی و هم موسمی بوده که شاید نتوان برای آن هویت تعریف شده‌ای قائل بود. بد نیست به جای قضاوت درباره عملکرد شورای چهارم مروری بر تغییرات آن در چهار سال بیندازیم، شاید این مرور ما را از قضاوت درباره عملکرد این شورا بی نیاز کند.

شورای چهارم در حالی کارش را در سال ۱۳۹۲ با ۱۵ عضو آغاز کرد که شورای سوم چند ماه قبل از آن منحل شده بود و همچنین ۶ نفر بر تعداد اعضای شورای اسلامی شهر رشت افزوده شده بود. در سال اول شورای چهارم، جمشیدی رئیس شد و پس از کش و قوس های فراوان در مهرماه خلیلی را به عنوان شهردار برگزید. درست یک سال بعد، مهرماه ۱۳۹۳، خلیلی با ۱۰ رای اعضای شورای چهارم از سمت شهرداری رشت کنار رفت. یک ماه قبل از آن، عباس صابر به عنوان رئیس شورای چهارم در سال دوم انتخاب شده بود. ۱۲ بهمن ماه، دکتر ثابت قدم به عنوان شهردار رشت برگزیده شد و ۲۴ فروردین ۱۳۹۴ بود که با امضای حکمش از سوی وزارت کشور آغاز به کار کرد. دو ماه بعد، رضا جمشیدی، اولین رییس شورای چهارم به دلیل آنچه خود «سفر به منظور ارتقاء مدارج علمی و فرصت مطالعاتی خواند» استعفا داد و اعلام کرد که «تاکنون برای رفتن به مجلس شورای اسلامی تصمیمی نگرفته است». با استعفای جمشیدی، منوچهر جمالی اولین عضو علی البدل وارد شورای شهر رشت شد.

۱۶ شهریور سال ۱۳۹۴، محمدعلی رفیعی نوده به عنوان رئیس شورای چهارم در سال سوم انتخاب شد تا شورا در سه سال، سه رئیس مختلف داشته باشد.

پس از مدتی البته جمشیدی در انتخابات مجلس ثبت نام کرد اما از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد. مجید رجبی، دیگر عضو شورا هم کاندیدای انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه فومن و شفت شد و البته او نیز نتوانست از سد ردصلاحیت عبور کند. رجبی چون در شهر دیگری کاندیدا شده بود نیازی به استعفاء از شورای شهر رشت. منوچهر جمالی نیز که تنها چند ماه قبل وارد شورای رشت شده بود در انتخابات مجلس دهم از حوزه انتخابیه رودبار کاندیدا شد و اتفاقاً در دور دوم رای آورد و به مجلس راه یافت.

با خروج منوچهر جمالی، ۱۶ خردادماه سال ۱۳۹۵، حجت جذب جایگزین منوچهر جمالی در شورا شد. یک ماه بعد جلسه استیضاح شهردار رشت برگزار شد که به جایی نرسید.

یک ماه و نیم بعد، بعد از عدم برگزاری چند جلسه شورا به دلیل آبستراکسیون، مسعود کاظمی به عنوان رئیس شورای اسلامی شهر رشت در سال چهارم انتخاب شد تا شورای شهر رشت از این حیث صاحب یک رکورد شود؛ چهار سال، چهار رئیس!

بهمن ماه سالجاری بار دیگر استیضاح دکتر ثابت قدم کلید خورد، اما طراحان استیضاح باز هم ناموفق ماندند. تا اینکه سه هفته پس از برگزاری انتخابات شورای پنجم و در حالی که تنها دو ماه تا پایان عمر شورا مانده بود، دکتر ثابت قدم استیضاح شد و جمشیدپور به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد.

آیا لازم است برای این کارنامه شرحی نوشت؟!

منبع: کانال رسمی حامیان دکتر ثابت قدم