مجتبا پورمحسن

وقتی استیضاح، شمشیر داموکلس می‌شود
چند پرده از یک نمایش تکراری در شورای شهر رشت

صد و چهل و هشتمین جلسه شورا شهر رشت - ۲۰ تیر ۹۵

رشت رویایی، مجتبا پورمحسن- دیروز قرار بود درباره استیضاح شهردار رشت تصمیم گرفته شود. چون هفته گذشته هفت عضو شورا از پاسخ‌های شهردار به سوالات مطرح‌شده قانع نشده بودند. در یک هفته اخیر بسیاری از شهروندان رشت که به واسطه تحولاتی که در شهر اتفاق افتاده، جلسات شورای شهر را دنبال می‌کردند منتظر بودند تا ببینند سرانجام این ماراتن مچ انداختن و مچ‌گیری به کجا می‌انجامد. اما جلسه برخلاف آن‌چه پیش‌بینی می‌شد، به حد نصاب نرسید و لغو شد. این اتفاق را از چند زاویه می‌توان بررسی کرد.

۱- برای وصول استیضاح می‌بایست ۵ نفر از اعضای شورا، نامه استیضاح را امضاء کنند و پس از طرح در صحن، باید ۸ نفر درخواست کنند به جریان بیفتد و برای برکناری شهردار رأی دوسوم اعضا یعنی ۱۰ نفر لازم است. با توجه به تعداد آرای موافق و مخالف در جلسه قبل می‌شد پیش‌بینی کرد که مخالفان اصلی ثابت قدم، حداقل در این برهه نمی‌توانند ثابت‌قدم را برکنار کنند. شاید به همین دلیل بود که به گفته منابع آگاه، نامه استیضاح، تنها چهار امضاء داشت. یعنی حتا یک نفر از ۵ عضوی که همیشه مخالف شهردار هستند نامه را امضا نکرد. نه که نظرش برگشته باشد، احتمالاً پیش‌بینی کرد که ته این مسیر چندان خوشایندشان نیست. با این حساب اگر تعارف را کنار بگذاریم، مخالفان ثابت‌قدم در شورای شهر توان استیضاح او را ندارند و باید این واقعیت را بپذیرند.

۲- این اتفاق را از زاویه‌ای دیگر هم می‌توان نگریست. بیایید فکر کنیم اعضای مخالف شهردار تصمیمی عاقلانه گرفته‌اند و فهمیده‌اند حداقل در شرایط کنونی برای حفظ منافع مردم باید از خواسته‌ها و «دغدغه» های شخصی بگذرند و بگذارند قطار توسعه رشت به حرکت ادامه دهد. بیایید فکر کنیم که مخالفان شهردار پس از این‌که بارها از تریبون شورا اتهامات ریز و درشت مالی و غیرمالی به شهردار وارد کردند و از ۳۰۰ درصد و تهاتر و تخلف و… سخن گفتند و حتا مدارک و مستندات ادعایی خود را به مراجع ذی‌ربط فرستادند و نتیجه وارسی مستندات آنچه نبود که آن‌ها ادعا داشتند، حجت را بر خود تمام دیده‌اند و احساس کرده‌اند اگر نمی‌خواهند نقشی در افزایش سرعت توسعه شهری داشته باشند لااقل مانعی نشوند و تصمیم گرفته‌اند قضاوت را به مردم بسپارند. نیمه پُر لیوان که می‌گویند همین است!

۳- من علاقمند بودم دیروز استیضاح وصول می‌شد و شهردار هم در اولین فرصت به شورا می‌آمد و از خودش دفاع می‌کرد و شورانشینان نظر نهایی‌شان را می‌دادند. چون در این صورت تکلیف مشخص می‌شد که آیا ثابت‌قدم همچنان شهردار رشت خواهد بود یا نه. اگر نه که هیچی، حتماً مغزهای متفکر مخالف ثابت‌قدم مدیرانی قابل‌تر از او سراغ دارند، و اگر نه که لااقل اجازه می‌دادند شهردار با قدرت به کارش ادامه دهد و شمشیر داموکلس استیضاح دائماً بالای سرش نگه داشته نشود. این چه وضعی است؛ دو هفته تهدید، یک هفته سوال، یک هفته لغو جلسه، یک هفته پشیمانی، یک هفته… مردم آیا اعضای شورا را انتخاب کرده‌اند که این شوها را اجرا کنند؟

۴- عقلانیت، عقلانیت و عقلانیت. چیزی که امروز شهر ما هرچه بیشتر به آن نیاز دارد عقلانیت است و چیزی که به وفور یافت می‌شود و برای توسعه شهر سم است، حاشیه است. قرار نیست هر ۱۵ عضو شورا مثل هم بیندیشند، اما همگی باید عقلانیت را در تصمیم‌گیری‌هایشان در اولویت قرار دهند. خوشبختانه اتفاقات دیروز نشان داد حامیان جریان ضدتوسعه در رشت بیش از آن‌که تصور می‌کردند در اقلیت‌اند و حتا اعضایی که شائبه‌ای درباره همراهی‌شان با جریان ضدتوسعه وجود داشت، حساب خود را از آن‌ها جدا کرده‌اند و نشان دادند که بر سر منافع عمومی و توسعه شهر با جریان ضدتوسعه هم‌پیمان نمی‌شوند.

۵- و بالاخره این‌که برای آن‌ها که دغدغه پیشرفت شهر را دارند، شهرام و بهرام فرقی نمی‌کند. بگذاریم شهر پیشرفت کند و شهردار بدون حاشیه به کار فکر کند نه به تعداد آرای مخافان و موافقان.

من قول می‌دهم در صورت موفقیت قابل پیش‌بینی ثابت‌قدم در توسعه رشت، شخصاً در همین‌جا اعلام کنم تمام موفقیت‌ها نتیجه درایت مخالفان شهردار است و مثلاً بگویم ثابت‌قدم، مدیر قابلی نبود، اما پنج عضو شورا قهرمانانه او را راهنمایی کردند. پس بیایید به جای این نمایش‌های نخ‌نما شده به آینده شهرمان فکر کنیم و در ساختن آن بیش‌ازپیش کوشا باشیم.

نظرات

1 دیدگاه برای "وقتی استیضاح، شمشیر داموکلس می‌شود
چند پرده از یک نمایش تکراری در شورای شهر رشت"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
سیاوش
8 ماه 11 روز پیش

ثبات مدیریتی یکی از مواردی است که شهر به آن نیاز دارد , این امتیاز را از رشت نگیریم

wpDiscuz