چقدر مسئولیت‌پذیرید؟

قطعا شما هم در زندگی خود با افراد مسئولیت‌گریز مواجه شده‌اید. اما به راستی شما خود، چقدر مسئولیت‌پذیرید؟

کار گروهی

تعریف‌تان از مسئولیت چیست؟ آیا سعی می‌کنید به تمامی تعهدات خود عمل کنید یا آنکه به نیمه راه نرسیده یا از همان ابتدا سلب مسئولیت می‌کنید؟ برای پذیرش یا عدم پذیرش مسئولیت چه اصولی را رعایت می‌کنید؟ تا به امروز چقدر در انجام تعهدات و مسئولیت‌هایتان موفق بوده‌اید؟ برای موفقیت بیشتر در مسئولیت‌پذیری چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ و…

مسئولیت‌پذیری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیتی هر فردی است که در موفقیت او نیز نقش بسزایی دارد. مسئولیت‌پذیری یک الزام و تعهد درونی برای انجام مطلوب همه فعالیت‌هایی است که فرد آنها را برعهده می‌گیرد. متاسفانه کم ندیده و نشنیده‌ایم از افرادی که مسئولیت‌گریزند و با توسل به هزاران ترفند متفاوت تلاش می‌کنند از پذیرش تعهد فرار کنند.

بی‌تردید مسئولیت‌پذیری عامل مهمی در تسریع روند پیشرفت‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی و روابط بین فردی است؛ چرا که بر اعتبار اجتماعی شخص، میزان علاقه و اعتماد دیگران به او می‌افزاید و باعث ایجاد احساس ارزشمندی و عزت نفس بسیار می‌شود. بی‌گمان شما نیز با ما هم عقیده‌اید که زندگی با فردی وظیفه‌شناس و مسئولیت‌پذیر بسیار لذت بخش‌تر از زندگی با فردی بی‌مسئولیت است.

مسئولیت‌پذیری معنا و مفهوم قراردادی، اخلاقی و تربیتی دارد که هر زمانی نیز قابل آموزش و فراگرفتن است؛ اگر چه ممکن است شما به خاطر از دست دادن زمان مفید یادگیری این ویژگی در دوران کودکی و نوجوانی، هم‌اکنون نیازمند زمان بیشتری برای تمرین و آموختن باشید اما مهم این است که اگر بخواهید می‌توانید مسئولیت‌پذیری را یاد بگیرید. فقط باید بخواهید!به همین منظور، راهکارهایی جهت پرورش این ویژگی مهم ارائه می‌شود:

تعریف مشخصی داشته باشید

مسئولیت‌پذیری چیزی نیست جز توانایی پذیرش، پاسخگویی و به عهده گرفتن فعالیتی که از کسی درخواست می‌شود و آن شخص حق دارد انجام آن کار محول شده را بپذیرد یا رد کند. زمانی که فردی قصد دارد مسئولیتی را بپذیرد، باید کاملا برای خود مشخص کند که موضوع درخواست چیست و در برابر پذیرش آن چه چیزی به دست می‌آورد یا در صورت نپذیرفتن آن چه چیزی را از دست خواهد داد. در واقع مسئولیت‌پذیری یک انتخاب کاملا آگاهانه است.

دل به دریا بزنید

مسئولیت‌پذیری و احساس مسئولیت زمانی به وجود می‌آید که فرد مسئولیتی را که به وی محول شده را بر عهده بگیرد. به خاطر داشته باشید تا نخواهید و تلاش نکنید هرگز نمی‌توانید فرد مسئولیت‌پذیری شوید. با امروز و فردا کردن راه به جایی نخواهید برد، بی‌هیچ واهمه‌ای و با اعتماد به خود و اتکا به توانایی‌هایتان برای تجربه پیشامدهای جدید در زندگی‌تان و پرورش بعد جدیدی از وجودتان گام ‌بردارید. ظرفیت شخصیت شما چیزی بیش از آن است که می‌بینید، به خود و شایستگی‌های وجودتان ایمان داشته باشید، آنها را بپذیرید و برای شکوفایی‌شان از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

یادتان باشد هرگز از اشتباه کردن نهراسید، شما هم چون دیگران ممکن‌الخطا هستید و در مسیر جدیدتان نیازمند تجربه هستید و چه بسا تا زمانی که نابلد راه هستید اشتباه کردن شما حتمی است! به‌جای مایوس شدن به خودتان قول دهید از این پس، از منظری دیگر به اشتباهتان بنگرید، اگر دیدگاه‌تان را تغییر دهید، عملکردتان نیز متفاوت خواهد بود. به‌جای سرزنش خود یا احساس ناامیدی سعی کنید از اشتباهات خود درس بگیرید، نقایص و ضعف‌های خود را بشناسید و برای ترمیم آنها کاری کنید. بی‌تردید به این طریق می‌توانید عملکرد بهتری از آنچه که انجام می‌دهید به دست آورید.

مهارت تصمیم‌گیری را تقویت کنید

برخی مسئولیت‌پذیری و مسئول بودن را به معنای پیروی کورکورانه و تقلید بی‌چون و چرا از دیگران معنا می‌کنند، این درحالی است که هر فردی با دیگری متفاوت است و سبک زندگی متفاوت از دیگری دارد و دقیقا به همین دلیل است که هرگز نمی‌توان با ارائه نسخه واحدی برای همگان، مسئولیت‌پذیری را ایجاد کرد. مسئولیت‌پذیری نیازمند مولفه مهمی به نام تصمیم‌گیری است. تردید و دودلی، مردد بودن، بلاتکلیفی و بی‌تصمیم بودن راهی برای بی‌مسئولیت بودن است.

توانایی اخذ تصمیم درست و مهارت حل مساله، برای تکامل حس قدرت و کنترل کردن شرایط زندگی لازم و ضروری است و بر حسب شرایط زمانی و مکانی هر شخصی به گونه‌ای کاملا منحصر به فرد تعیین می‌شود. برای مسئولیت‌پذیری و مسئول بودن باید تصمیم‌گیرنده خوبی باشید. با خود روراست باشید و عمیقا تامل کنید که در اتخاذ چه تصمیماتی دچار شک و تردید می‌شوید. بی‌شک پس از شناخت و پی بردن به این موضوع، می‌توانید از مهارت حل مساله نیز بهره ببرید.

برنامه‌ریزی داشته باشید

بعد از تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی عامل مهم دیگری برای مسئولیت‌پذیری است. با برنامه‌ریزی و تهیه فهرستی از کارها، اهداف و وظایف‌تان نه تنها به اندازه توان و استعدادتان تلاش می‌کنید بلکه می‌توانید انتظارات و توقعات واقع‌بینانه‌ای از خودتان داشته باشید و بیش از حد خود را نیازارید. توصیه می‌کنیم وظایف‌تان را یادداشت کنید؛ چه بسا با مکتوب کردن اهداف‌تان، آنها را جدی‌تر گرفته و برای نیل به آنها مصمم بوده و بیشتر تلاش خواهید کرد.

احساس قدرت خود را تقویت کنید

هر فردی برای داشتن اعتماد به نفس زیاد نیازمند حس قدرت و توانایی است. داشتن احساس قدرت به این معناست که فرد با در دست داشتن منابع و فرصت‌هایی، این قابلیت را در خود می‌بیند که بر خود و شرایط زندگی‌اش تاثیرگذار باشد و چرخ آن را به گونه‌ای که متمایل است بچرخاند. برای پرورش احساس قدرت توصیه می‌کنیم فرصت‌ها و موقعیت‌هایی، هر چند کوچک و جزئی، برای ابراز کفایت و شایستگی خود فراهم کنید و به محض موفقیت و بالا رفتن سطح کفایت‌تان نیز، سعی کنید فرصت‌های جدید مشابهی را به وجود آورید تا هم بتوانید آنچه را که آموخته‌اید تمرین کنید و هم از هر آنچه که فرا گرفته‌اید برای تلاش‌های بعدی‌تان نهایت استفاده و بهره را ببرید.

ثابت‌قدم باشید

در پذیرش مسئولیتی که برعهده گرفته‌اید، ثبات قدم داشته باشید. بسیار تلاش کنید مسئولیت‌تان را حتی اگر خیلی کوچک است، به‌طور دقیق و به خوبی انجام دهید. برای مثال، اگر مسئولیت بردن بچه‌ها به کلاس‌های ورزشی به شما محول شده است، سعی کنید همیشه خودتان این کار را انجام دهید و از بهانه‌گیری‌های مختلف برای عدم انجام این کار پرهیز کنید.

روزنامه آرمان امروز

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz