رشت رویایی- به گفته محققان، در حالی که چغندر قند مملو از قند طبیعی است اما برای افراد دیابتی مفید است.

چغندر قند

به گزارش مهر، افراد دیابتی همواره در خوردن یک ماده خوراکی محتاطانه
عمل می‌کنند. از آنجائیکه برخی از سبزیجات حاوی مقدار بالای شاخص گلایسیمیک بوده و موجب افزایش قند خون می‌شوند، برخی از سبزیجات مغذی هم به همین دلیل از رژیم غذایی این افراد کنار گذاشته می‌شوند که یکی از آنها چغندرقند است.

از آنجائیکه این گیاه، مملو از قند طبیعی است، بسیاری از افراد دیابتی از مصرف آن دوری می‌کنند. اما این گیاه فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود. جدای از قند طبیعی، گیاهی غنی از فیبر، پتاسیم و فولات است که برای هر فرد مبتلا به دیابت خوب است.

نمره آن از لحاظ داشتن گلایسیمیک، ۶۴ است که رقم بسیار پایینی بوده، و در زمان مصرف، قند طبیعی موجود در آن به سرعت به گلوکز تبدیل نمی‌شود.

از آنجائیکه چغندرقند دارای میزان بالای نیترات است، به بهبود عملکرد شناختی در افراد دیابتی که دو هفته متوالی آن را مصرف کنند، کمک می‌کند.

همچنین آب چغندر منبع غنی بتالاین و نئوتانین است. این دو ماده غذایی به کاهش سطح گلوکز، افزایش حساسیت به انسولین و پیشگیری از تغییرات فشار اکسایشی در بیماران دیابتی کمک می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد بهترین طریقه مصرف چغندر برای افراد دیابتی مصرف آب چغندر به هنگام صبح است، چراکه می‌تواند به تدریج و به طور پیوسته به گلوکز تبدیل شود و نیاز انرژی روزانه را در طول روز فراهم کند.