وقتی طرفدار تعامل، موافق استیضاح می‌شود
چرخش ۱۸۰ درجه‌ای یک عضو شورا در ۲۰ روز!

یک‌صد و پنجاه و یکمین جلسه شورای شهر رشت - محمدحسین واثق کارگرنیا

رشت رویایی- «در اجرایی بودن شهردار شکی نیست. آقای ثابت‌قدم مدیر توانمندی هستند و عملکرد بسیار خوبی در شهر دارند و مردم از اقدامات وی راضی هستند. نسبت به سال‌های قبل که حالت سکوت و سکون در شهر وجود داشت وضعیت خیلی بهتر است».

«نباید گزینه استیضاح همیشه روی میز شورا باشد. شورا و شهرداری باید در فضای تعاملی رفتار کنند و اینکه همیشه در مورد شهردار طرح استیضاح مطرح باشد صحیح نیست». «اغلب اوقات اختلاف نظر بین شورا و شهردار از روی اختلاف سلیقه است و ما هم آرزو داریم وحدت رویه و انسجام بین این دو نهاد شهری برقرار باشد». «قطعاً تنش مداوم بین شورا و شهردار آرامش روانی شهر را به هم می‌ریزد و مانع از جذب سرمایه‌گذار و خدمات‌رسانی مطلوب به رشت می‌شود. به هرحال شهرداری نهادی اجرایی است و حین اجرای امور قطعاً نقاط ضعف و قوتی وجود دارد».

با خواندن این اظهارنظرها حتماً تصور می‌کنید که یکی از حامیان آقای شهردار دارد از او دفاع می‌کند. دفاعی که به عقیده مخالفان او اثری از صداقت ندارد و باید به جستجوی رد پای صدها منافع در هر تعریف و تحسینی گشت. اما تعجب نکنید، این حرف‌ها در تاریخ ۲۳ تیرماه از زبان محمدحسین واثق کارگرنیا عضو هیات ریسه شورای شهر رشت در گفتگو با روزنامه همشهری بیان شده است. اما این عضو شورا بدون آنکه اظهارات دو هفته پیش خود را به خاطر داشته باشد، در گفتگو با پایگاه خبری «دیار میرزا» گفت: «اگر همه اعضای شورا رأی به قانع شدن دهند رأی من همان قانع نشدن است. ممکن است بسیاری از تخلفات که در شهرداری صورت گرفته است از نظر قضایی اثبات نشود اما بنده به این امر اعتقاد دارم که در شهرداری تخلف صورت گرفته است و اگر این مخالفت به ضرر من در انتخابات آینده باشد همه را به جان می‌خرم». «در مقابل تخلفات شهرداری سکوت نخواهم کرد. در مقابل رأی مردم احساس تکلیف می‌کنم و باید امانت‌دار باشم و سکوت در برابر این تخلفات خیانت به اعتماد مردم است».

کارگرنیا در گفتگوی دیگری با یک پایگاه خبری، گفت: «برگه گزارش بازرسی را مشاهده نمودم که موارد زیادی در آن نوشته شده بود که البته صحت و سقم آن مشخص نشده و زمانی را مشخص کردند که مدارک و مستنداتش را از طریق شهرداری اعلام کنند. بخش عمده‌ای از مواردی را که بنده مشاهده نمودم، خودم از نزدیک شاهد آن بوده‌ام و مواردی است که وجود دارد و باید پس از ارائه مدارک، مرجع رسیدگی کننده نتیجه را اعلام نماید».

هرچند این روزها در پی اتفاقات پیرامون شورا و شهرداری در شبکه‌های مجازی مکرراً از حافظه بد تاریخی مردم صحبت می‌شود اما مشخص نیست این عضو شورا چه فکری در مورد حافظه تاریخی کرده است که در عرض ۲۰ روز چرخش ۱۸۰ درجه‌ای داشته است.

سؤال مهم اینجاست در عرض این ۲۰ روز چه اتفاقی افتاده که کارگرنیا بدین شکل در مقابل افکار عمومی زیر حرف خود میزند و هرآنچه را گفته بود نقض می‌کند. هیجان زدگی را می‌شود در لحن کارگرنیایی که به تعامل اعتقاد داشت و مخالف سرسخت استیضاح بود متوجه شد؛ وقتی که می‌گوید حتی اگر جرمی ثابت نشود یا اگر همه رأی موافق دهند من به استیضاح رأی خواهم داد. این عضو شورا بد نیست برای افکار عمومی روشن کند که چگونه بیست روز پیش نفع شهر را در تعامل و همدلی می‌دید اما اکنون خود را در برابر رأی مردم مسئول می‌داند و معتقد است اگر به استیضاح رأی ندهد به مردم خیانت کرده است؛ مردمی که قریب به اتفاق در شبکه‌های مجازی و مجامع عمومی در قشرهای مختلف برای دفاع و حمایت از شهردار به تکاپو افتاده‌اند. اما آنچه کارگرنیا می‌گوید اسناد تخلفاتی که هیچ چیز آن ثابت نشده و ممکن است در مراجع قضایی نیز احراز جرم نشود نکات تازه‌ای در فصل مناقشات سیاسی شورا و شهرداری نیست و بارها و بارها به طرق مختلف از ارائه به نهادهای نظارتی تا تبدیل صحن علنی شورا به دادگاه و صدور حکم در رسانه‌های منتسب به مخالفان توسعه مطرح شده است؛ اما جای سؤال است که پاسخ‌های شهرداری به این ابهامات مخالفان تا دو هفته پیش برای کارگرنیا قانع‌کننده بود اما در عرض یک هفته گذشته او به شخصی تبدیل شده که به گفته وی اگر جرمی هم ثابت نشود با قانع شدن میانه خوشی ندارد. به نظر می‌رسد چرخش ۱۸۰ درجه‌ای این عضو شورا و دلایل مبهم او فرار رو به جلو باشد؛ گویی او با این حرف‌ها دارد با صدای بلند داد می‌زند من خوابیده‌ام و نمی‌توانم صدای شهروندان را بشنوم. هرچند شایعاتی در خصوص این چرخش‌های ناگهانی یکی دو عضو شورا به گوش می‌رسد و برخی معتقدند بی ربط با انتخابات هیات رییسه شورا نیست؛ اما بعید است اعضای شورا به قیمت بی‌اعتنایی به افکار عمومی به دنبال صندلی‌ای باشند که تنها ۹ ماه بیشتر به آنها وفا نخواهد بود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz