مجتبا پورمحسن

رونمایی از جریان ضدتوسعه
چرا شهردار از آن سه نفر نام برد؟

جریان ضدتوسعه

رشت رویایی، مجتبا پورمحسن – غروب پنج‌شنبه خبرنگاران رشت در نشست خبری شهردار و مدیران شهرداری رشت حاضر شدند تا جواب سوالاتی را بشنوند که چند عضو شورای شهر در صحن علنی مطرح کرده بودند و در اقدامی عجیب مانع پاسخگویی شهردار شده بودند.

مدیران شهرداری رشت با حوصله با سند و مدرک جزء به جزء شبهات مطرح شده را پاسخ دادند، از ریز نامه‌نگاری اخذ جریمه مالی در یک مورد تخلف سازمانی گرفته تا جزء به جزء مدارک پزشکی زایمان همسر آقای شهردار؛ برای بسیاری از خبرنگاران تأسف‌آور بود که چند عضو شورا، شهردار را مجبور کرده‌اند که حتا ریز هزینه شارژ ساختمان محل سکونت و همچنین مدارک پزشکی همسرش را برای خبرنگاران بازگو کند. با ارائه اسناد متقن از سوی مدیران شهری، روسیاهی ماند برای ذغال و دست -منتقدین نه- مخالفان شهردار رشت خالی‌تر از قبل شد.

دکتر ثابت‌قدم اما همچون همیشه متفاوت سخن گفت و با بازخوانی سرخط مصاحبه‌های سه عضو شورای شهر رشت، آن‌ها را مخالف توسعه رشت خواند. شهردار رشت اگرچه نامی از آن سه نفر نبرد، اما در رشت تقریباً همه می‌دانند که مقصود شهردار از سه نفر چه کسانی است. او در مقابل ۹ عضو شورا را با ذکر نام دوست مردم رشت و توسعه شهر رشت خواند و جالب این‌که در فهرست او، نام دو منتقد او نیز به چشم می‌خورد.

ثابت‌قدم از زمان آغاز به کار در دوره دوم مدیریتش بر شهرداری رشت خود را برکنار از اصلاح‌طلب و اصولگرایی دانست و خود را فردی توسعه‌طلب معرفی کرد که توسعه شهر رشت با استفاده از الگوهای توسعه دغدغه اصلی‌اش است. او چه در مصاحبه‌ها و چه در سخنرانی‌هایش همواره کوشیده به مفاهیم توسعه بپردازد و مصادیقش را در شهر رشت پیدا کند. به همین دلیل است که به جای پرداختن به حاشیه و نام بردن از این و آن، ترجیح داده از پتانسیل‌های موجود در شهر استفاده کند. اما چه شده که او این‌بار صراحت از حامیان جریان ضدتوسعه و حامیان جریان توسعه نام برده است؟ برای پاسخ به این سؤال باید جلسات شورای شهر را در دو ماه اخیر مرور کرد. در این مدت، صحن علنی شورا در دست کسانی بوده که حیات خود را در هیاهو و اتهام‌پراکنی می‌بینند. آن‌ها به نام مخالفت با ثابت‌قدم، با توسعه شهر مخالفت می‌کنند.

در دو ماه گذشته سه نفری که ثابت‌قدم به آن‌ها اشاره کرد، دو بار با سفر کاری شهر خلاق شهردار رشت به پارما ایتالیا و پکن مخالفت کردند. تذکر همکاران‌شان که برای حفظ جایگاه رشت در شبکه شهرهای خلاق جهان در یونسکو باید شهردار رشت –هرکه باشد- در این جلسات شرکت کند، افاقه نکرد و این افراد در کمال تعجب آینده شهر را به سخره گرفتند و گفتند: «بین‌المللی می‌خواهیم چکار!»

به‌رغم تذکرات چندباره چند عضو شورا و اکثر رسانه‌ها و اشاره به رایگان بودن سفر به ایتالیا، رییس حقوقدان شورا باز هم مخالفت کرد و گفت درست است که سفر به خرج برگزارکننده است، اما هر رفتی، آمدی دارد!

کاش به همین‌جا ختم می‌شد. این سه نفر در طول دو ماه گذشته تقریباً لحاف و تشک خود را در چند سایت خبری پهن کردند و شبانه‌روز مثل نقل و نبات توهین و اتهام بر سر شهردار پاشیدند. یکی از آن‌ها که پس از حضور در چندین و چند انتخابات (به غیر از انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس!) تازه یادش آمده که عضو شورای اسلامی شهر «رشت» است، بدترین کلمات را نثار ثابت‌قدم کرد. صدای او که در جلسه قبل بر سر یک عضو خانم شورای شهر فریاد می‌کشید که: «مگه این کیه که ازش دفاع می‌کنی؟!» عرق شرم بر پیشانی ما نشاند؛ در مورد خودم مطمئنم- برخلاف این دوستان خودم را مصداق همه مردم نمی‌دانم- لااقل آن دسته از شهروندان رشت را که می‌شناسم، هیچکدام‌مان در انتخابات شورای شهر شرکت نکردیم که منتخبین به پشتوانه رأی ما لیچار بار یکدیگر و شهردار کنند. آن‌ها قرار بوده به شهردار کمک کنند، با نظارت کمک کنند، با تذکر کمک کنند، با سؤال کمک کنند، حتی با استیضاح کمک کنند، اما نه با اتهام‌زنی، نه با تحقیرشان مردم و شورا، نه با توهین، نه با مخالف‌خوانی و نه با شانتاژ و هیاهو… نه، با هیچ‌کدام این‌ها نمی‌توان به شهردار و شهر کمک کرد.

اگر فکر می‌کنید که این افراد در همین دو ماه مخالف‌خوان شده‌اند، سخت در اشتباهید. از همان روز اولی که ثابت‌قدم، شهردار رشت شد، یکی از این سه نفر که جز توهین و اتهام‌زنی و سخن گفتن به نام مردم (در واقع ناسزا گفتن به نام مردم!) هیچ وظیفه‌ای برای خود احساس نکرد. درباره آن یکی که از شهریور گذشته رییس شورا شده، در دائره‌المعارف جهانی ویکی‌پدیا ذیل مدخل شورای اسلامی شهر رشت، حرف‌هایی نوشته که ما عاقلان باور نمی‌کنیم! و آن دیگری هم که از اسفند ماه تازه متوجه شد که عضو شورای شهر «رشت» است.

شهردار رشت در نشست خبری خود بدون نام بردن از این سه نفر گفت که آن‌ها دوست شهر نیستند و مخالف توسعه‌اند. ثابت‌قدم قطعاً به تنهایی مصداق توسعه نیست، آن ۹ نفر نیز که طی ۱۵ ماه گذشته با درایت او را همراهی کردند اجزای مهمی از چرخ توسعه شهر رشت هستند. با این حال این ده نفر نیز عین توسعه شهر رشت نیستند، شهروندان رشت که در یک سال گذشته مدیران شهرداری و شورای شهر را همراهی کردند نیز بخش مهمی از توسعه شهر رشت هستند. اما مشعل توسعه شهر رشت اکنون در این دوی امدادی در دست ثابت‌قدم است، او که به گواه اکثر شهروندان توانسته جریان توسعه را در خیابان و کوی و برزن جاری کند، حق دارد پس از تحمل بدترین اتهامات و توهین‌ها، از اتهام‌زنندگان نام ببرد و بگوید که با تمام توان در تلاشند مشعل را از دست او بیندازند یا خاموشش کنند.

نظرات

1 دیدگاه برای "رونمایی از جریان ضدتوسعه
چرا شهردار از آن سه نفر نام برد؟"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
سهراب
10 ماه 21 روز پیش

بعضی از اعضا شورا که اصالتا رشتی نیستند و با پول خرج کردن وارد شورا شدند و فکر کردند در این چند سال جبران میکنند که دکتر ثابت قدم هم باج نمیده
احسنت دکتر خوب میری رو اعصابشون و جوانمردانه از اصالت رشت دفاع میکنی خدا پشت و پناهت
(…)

wpDiscuz