افتتاح مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری رشت

‫در افتتاح مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری رشت عنوان شد:
چتر شهر خلاق برای همه باز شده است

رشت رویایی- طی مراسمی مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری رشت افتتاح شد.

به گزارش رشت رؤیایی، در مراسمی با حضور دکتر فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، مهندس علیزاده، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، رحیم عطایی پور، مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان، محمد حسن‌پور، رئیس اداره ارشاد رشت برگزار شد.

در ابتدای مراسم، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت گفت: رشت یکی از شهرهای واقعاً خلاق است، خلاق از هر نظر؛ چه از نظر علمی چه از نظر مذهبی.

نیکومنش: ثبت رشت در یونسکو به عنوان شهر خلاق مایه افتخار است
مظفر نیکومنش گفت: رشت، در همه امورات شهر اولین‌ها بوده. یادم نمی‌رود که در دوران جنگ شهر رشت بزرگ‌ترین کاروان پشتیبانی جنگ را راه انداخت و آن صف کامیون‌ها همیشه به عنوان الگو نشان داده می‌شد. در طول هشت سال دفاع مقدس نیز حضور پرشور نیروهای استان گیلان علی‌الخصوص شهر رشت زبانزد بود.

او در ادامه گفت: هر نوع خلاقیتی که در دفتر یونسکو ثبت می‌شود باید در آن شهر دفتری به عنوان دفتر فعالیت راه‌اندازی شود و روز به روز این موضوعات را پیگیری کند و برنامه‌های جدید را ثبت کند. رشت در یونسکو به عنوان شهر خلاق ثبت شده و این افتخار بزرگی برای مردم نجیب و شریف و شهیدپرور شهر رشت است.

رنجکش: برای توسعه باید از خلاقیت استفاده کنیم
در ادامه برنامه یونس رنجکش، سرپرست اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان گفت: برای اینکه در هر بخش به توسعه دست پیدا کنیم باید از خلاقیت‌هایمان استفاده کنیم. تا زمانی که نتوانیم از خلاقیت‌هایمان استفاده کنیم نمی‌توانیم به توسعه دست پیدا کنیم.

او همچنین گفت: تحولات خوبی در شهر رشت اتفاق افتاده، از پیاده‌راه‌سازی گرفته تا همین ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق در یونسکو. اما مهم این است که از این موضوع چه استفاده‌ای می‌خواهیم بکنیم؟ از چه رویکردی استفاده کنیم؟ آیا همین که ثبت کردیم کافی است؟ یا باید بسته‌هایی تهیه شود که مکمل یکدیگر باشند و ما بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم؟

رنجکش ادامه داد: ایجاد مرکزی برای خلاقیت و نوآوری که بتواند این ایده‌ها را در جامعه شناسایی و در کنار هم قرار دهد می‌تواند کار بسیار خوب و خلاقانه‌ای باشد و به نتیجه مطلوب دست پیدا کند. من به همکاران شهرداری بابت این اتفاق خوب تبریک می‌گویم.

دکتر فاضلی: خلاقیت، امری فردی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در ابتدای سخنان خود با تشکر از رییس شورا و رئیس کمیسیون فرهنگی شورا و مدیر روابط عمومی شهرداری گفت: بحث خلاقیت، بحثی جمعی نیست، امری فردی است در هر زمینه‌ای و از سوی هر شخصی. وقتی می‌گوییم کسی خلاقیت دارد، فردیتی است که توانسته به بروز برسد. خوشحالی ما این است که امروز می‌خواهیم این ستاره‌ها را در یک آسمان داشته باشیم ما می‌خواهیم خلاقیت فردی را در ظرفی به نام شهر و درمورد گیلان ببینیم. خلاقیت فردی از قدیم بوده اما همان‌طور که می‌دانید ظرف هم مهم است مثلاً افتخار ما این است که از ۳۴ استاد هنر تجسمی ۲۸ هنرمند گیلانی هستند، این‌ها افتخار ما هستند، ستاره‌هایی هستند باید این مجموعه را دریک ظرف نشان دهیم، فقط در کلمات نخوانیم. من واژه‌ای در مورد فرهنگ تکرار می‌کنم می‌گویم فرهنگ، بودن است، توسعه، شدن. معتقدم باید بتوانیم این بودن‌ها را با همکاری همدیگر در یک ظرفی بریزیم و به توسعه شهری و فرهنگی برسیم؛ به توسعه و شدن برسیم و واقعیت این است که هنوز به آن «شدن» نرسیدیم، در بسیاری از شهرهای دیگر نشده است. ما اگر فرهنگ خودمان را در یک ظرف بریزیم همین داشته‌های خود را فعلاً نشان دهیم و بتوانیم جمع‌آوری کنم، خیلی خوب خواهد بود. من مطالعه می‌کردم جالب بود متوجه شدم در هر کشوری که بخواهید بروید یک روز را به عنوان خوراک جهان دارند که اصلاً هزینه نمی‌کنند، اعلام می‌کنند به سفارتخانه‌ها که در چنین روزی می‌خواهیم نمایشگاه بین‌المللی خوراک داشته باشیم؛ سفارتخانه‌ها به خانواده‌های دیپلمات‌ها اعلام می‌کنند که ما می‌خواهیم امروز روز جهانی خوراک داشته باشیم و خانواده‌ها به واسطه عرقی که دارند این کار را انجام می‌دهند. هزینه‌ای که از فروش غذا دریافت می‌کنند به ایتام و موسسه‌های خیریه و مستمندان کمک می‌کنند.

فاطمه قدیمی: چتر شهر خلاق برای همه ما باز شده است
فاطمه قدیمی حرفه، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری رشت در تأیید سخنان رنجکش گفت: این مرکز مطمئناً راهبرنده و پیش‌برنده در مسیر اصلی توسعه شهر رشت خواهد بود و چتر شهر خلاق برای همه ما باز شده است که از آن بهره‌مند شوند. قطعاً روابط عمومی شهر رشت صرفاً در مسیر ابتدایی این مسیر قرار داده شد و بدون کمک و حمایت تک‌تک شهروندان جایگاه حقیقی و حقوقی نمی‌تواند چشم‌انداز و برنامه عملیاتی که در واقع می‌بایست پیوست تعهد اجرایی شهر خلاق به آن برسد را اجرایی کند.

او همچنین گفت: جا دارد تشکر ویژه‌ای بکنیم از مجموعه دوستان در میراث فرهنگی و شورای عمومی که در تهیه پروپوزال به ما کمک کردند، ما نیاز به مستنداتی داشتیم که در مسیر صحیح شهر رشت را برای جهان پرزنت کند. همچنین باید از دکتر عطایی پور به روال پیوستگی فرهنگ تشکر داشته باشیم. در هفته‌های گذشته گام‌های اولیه را به کمک آقای قانع، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی، آقای محمدپور، مدیر کل نهاد کتابخانه‌های گیلان برای هدف معرفی شهر رشت به عنوان پایتخت کتاب برداشتیم و خوشبختانه طبق پیگیری‌هایی که هفته گذشته صورت گرفت، در مرحله اول پروپوزال به سرانجام رسیده و امیدوار هستیم شهر رشت به عنوان پایتخت کتاب ایران و در گام بعدی پایتخت کتاب جهان معرفی شود.

در پایان مراسم از تعدادی از اساتید و کارشناسانی که در روند ثبت رشت به عنوان شهر خلاق نقش داشتند تقدیر و پس از ان با حضور دکتر ثابت‌قدم، شهردار رشت مرکز خلاقیت و نوآوری شهرداری رشت افتتاح شد.

عکس: سعید ابراهیم خانی

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz