احبار مهم » تیتر یک » رشت » گیلان
کد خبر : 92469
سه شنبه - ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۰۲:۲۴
در چهل و ششمین جلسه علنی شورای رشت:

کشتی شهرداری رشت به گل نشسته است

کشتی شهرداری رشت به گل نشسته است

رشت رویایی ـ چهل و چهارمین جلسه شورای شهر رشت با غیبت امیر حسین علوی در خانه میرزا خلیل برگزار شد.

در چهل و ششمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت عضو شورای رشت با انتقاد از خلف وعده های شهردار رشت گفت: باید لیست مشاوران شهرداری رشت به شورا ارسال شود و در شرایطی که کشتی شهرداری رشت به گل نشسته انعقاد قرار دادهای میلیونی با مشاورین متعدد توسط شهردار رشت اقدامی اشتباه است.

محمد حسن علیپور با بیان اینکه کارگران شهرداری رشت بلاتکلیف هستند اضافه کرد: باید قرار دادهای کارگران شهرداری رشت شفاف سازی و حقوق دستمزد آنان به طور کامل پرداخت شود.

او با بیان اینکه کمک به موسسات فرهنگی، هنری و مذهبی باید بر اساس یک شیوه نامه انجام شود گفت: شهرداری رشت باید در ابتدا نسبت به رفع مشکلات کارگران شهرداری رشت اقدام کرده و پس از آن در چنین حوزه هایی مشارکت کند.

حجت جذب:اجحاف به کارگران شرکتی با اخذ قراردادهای سفید امضا

نائب رئیس شورای اسلامی شهر که در غیاب سید امیر حسین علوی ریاست جلسه عصر امروز شورای رشت را بر عهده داشت گفت: بارها در باره تعیین وضعیت نیروهای شرکتی شهرداری به شهردار رشت تذکر داده شده اما متاسفانه تاکنون اقدام مشخصی در این حوزه انجام نشده است.

حجت جذب با انتقاد از انعقاد قرار دادهای سفید امضای برخی از شرکت های پیمانکاری با کارگران شرکتی شهرداری رشت گفت: برخی از شرکت های پیمانکاری در ابتدای فعالیت نسبت به اخذ قرار دادهای سفید امضا از آنان اقدام کرده و پس از آن نسبت به پرداخت حقوق ، اضافه کاری و غیره مربوط به کارگران شرکتی اجحاف می کنند.

او با انتقاد از عدم توجه شهردار و حراست شهرداری رشت نسبت به نحوه انعقاد قرار دادهای نیروهای حجمی شهرداری رشت گفت: حراست شهرداری و شخص شهردار رشت باید نظارت خود را در این حوزه افزایش داده و از تضییع حقوق کارگران شرکتی شهرداری رشت با نظارت بیشتر جلوگیری شود.

عضو شورای اسلامی رشت نیز در این جلسه درباره پخش مسابقه فوتبال بین تیم های ایران و پرتغال در پیاده راه فرهنگی رشت گفت: باید از فرصت های این چنینی که موجب شور و شادی در جامعه می شود استقبال کرد.

بهراد ذاکری به تشکیل کارگروه مشترک مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: به علت برخی از موازی کاریها میزان انبوهی از بیت المال هدر می رود و امیدوارم این کارگروه با نگاه محوری به جامعه شورا و شهروندان تشکیل شود.

او با تاکید به حفظ سلامت شهروندان اضافه کرد: طی چند روز اخیر بخش عمده ای از داروهای مورد نیاز شهروندان در داروخانه های رشت کمیاب شده و امیدوارم دانشگاه علوم پزشکی در راستای حفظ و تامین سلامت جامعه به این مهم بپردازند.

ذاکری به حضور اعضای علی البدل شورای پنجم در صحن شورای رشت اشاره کرد و گفت: اعضای علی البدل شورای پنجم رشت با توجه به شرایط فعلی احتمال ورودشان به شورا وجود دارد و معتقدم باید به منظور ایجاد همدلی و تعامل بیشتر در حال حاضر نیز از حضور آنان در جلسات استفاده کنیم.

او با اشاره به پرداخت کمک های مالی به منظور حمایت از موسسات فرهنگی، مذهبی و غیره گفت: اگر قرار است با نهادی مساعدت وهمراهی شود باید نظام نامه مشخصی تهیه و بر اساس آن خدمات مشخص به آنان ارائه شود.

حاجی پور: تامین امنیت برعهده پلیس است

یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت در این جلسه گفت: در آخرین ساعت اداری امروز با مدیر کل تامین اجتماعی پیرامون مطالبات این سازمان از شهرداری رشت نشستی برگزار شد.

اسماعیل حاجی پور به مسدود شدن حسابهای شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: شهرداری رشت به تامین اجتماعی گیلان ۴۵ میلیارد تومان بدهی دارد و دیدار امروز با مدیر کل تامین اجتماعی گیلان موجب شد تا از مسدود شدن مجدد حساب شهرداری رشت جلوگیری شود.

او با اشاره به تهاتر یکی از املاک شهرداری رشت به واسطه بدهی به سازمان تامین اجتماعی گیلان گفت: پس از انجام کارشناسی این ملک به صورت تهاتر به تامین اجتماعی گیلان داده می شود.

حاجی پور به پخش مسابقه فوتبال بین تیم های ایران و پرتقال در پیاده راه فرهنگی رشت اشاره کرد و گفت: مسئولیت امنیت مسابقه را به شهرداری سپرده اند و از مدیر عامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت بابت این موضوع تعهد گرفته شده است.

او با تاکید بر اینکه تامین امنیت بر عهده پلیس انتظامی است اضافه کرد:این اقدام به منظور ایجاد شور و نشاط در بین شهروندان انجام شده و دیگر دستگاه ها نیز باید در این باره تلاش کرده و تامین امنیت بر عهده پلیس است.

اسماعیل حاجی پور با اشاره به لایحه تبصره۳ گفت: اگر قرار است تبصره ۳ در وضعیت رفاهی شهروندان تفاوتی ایجاد نکند با اجرای آن مخالف بوده و باید امتیاز خاصی با این اقدام برای شهروندان محقق شود.

او گفت: میزان درآمد در این حوزه باید مشخص شده و درآمد این بخش به حساب مشخصی واریز و نماینده ای از شورا و شهرداری رشت بر اقدامات نظارت کند.

حاجی پور با تاکید بر اینکه مردم با مشکلات اقتصادی مواجه هستند گفت: به عنوان نمایندگان مردم در شورای رشت اجازه نداریم فشاری مضاعف بر آنان تحمیل کنیم و پروژه های عمرانی ماحصل از این اقدام باید مشخص باشد.

فاطمه شیرزاد: کمک به موسسات فرهنگی، مذهبی به دور از بازی های سیاسی باشد

عضو دیگر شورای اسلامی رشت نیز با اشاره به لایحه کمک مالی به موسسه فرهنگی هنری حسینیه هنر رشت بیان کرد: این موسسه جزو موسسات فعال کشور بوده و با توجه به اینکه جوانان بسیاری در این موسسه فعالیت می کنند انتظار داریم نسبت به اهدای کمک مالی با آنان موافقت شود.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه بسیاری از موسسات فرهنگی طی سالهای گذشته به همین روال از کمک های شهرداری رشت بهره مند شده اند گفت: شورای رشت همواره از حوزه ورزش حمایت کرده و امیدوارم با توجه به نیاز جامعه امروز به معنویات این حوزه نیز مورد توجه و مساعدت قرار بگیرد.

شیرزاد با تاکید بر حمایت از موسسات فرهنگی، هنری و مذهبی گفت: باید به دور از هر گونه جناح بازی و سیاسی بازی از این موسسات حمایت شود.

او به افزایش تعرفه بهای سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اشاره کرد و گفت: این لایحه در کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای رشت بررسی و قرار شد این لایحه بر اساس سیاست های دولت و شورای شهر اجرایی شود.

شیرزاد با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی جریمه قطع اشجار در تعرفه این سازمان گفت: این کار بیشتر حالت بازدارنده دارد.

شیرزاد به لایحه افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمتی در بخش خوراک، پوشاک و غیره در جامعه وجود دارد تحمیل چنین هزینه ای صحیح نیست و اگر قرار است این مهم مصوب شود باید تحت نظارت کامل شورا و با ارائه گزارش عملکرد توسط آبفای گیلان انجام شود.

او گفت:اولویت اجرای این ماده قانونی باید در مناطق محروم رشت باشد و در صورت عدم پایبندی آبفای گیلان نسبت به اجرای تعهداتش این تفاهم نامه لغو شود.

شیرزاد با انتقاد از مشخص نبودن سهم دولت در پروژه های عمرانی آب و فاضلاب گیلان گفت: باید سهم دولت در این حوزه مشخص شود تا رضایتمندی مردم در راستای ایجاد شبکه های فاضلاب سالم و کاهش سرازیری آلودگی به زرجوب و گوهر رود تامین شود.

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز با تاکید بر اینکه شورا و شهرداری رشت وظیفه تامین امنیت پخش مسابقه فوتبال در پیاده راه فرهنگی رشت را بر عهده ندارند گفت: تامین امنیت پخش مسابقه تیم های ایران و پرتقال در پیاده راه فرهنگی رشت بر عهده پلیس است.

احمد رمضانپور با بیان اینکه هر نهادی باید شرح وظایف خود را بپذیرد گفت: این مساله را پیگیری کرده و امیدوارم با بررسی تمامی جوانب این اقدام انجام شود.

رمضانپور با انتقاد از تاخیر در آغاز جلسات شورای رشت گفت:متاسفانه این مساله در حال تبدیل شدن به فرهنگ بوده و در برخی اوقات شاهد تاخیر چند ساعته در آغاز جلسات علنی شورای رشت هستیم.

رمضانپور به پرداخت کمک های مالی به برخی از حسینیه ها و مساجد رشت اشاره کرد و گفت: شرایط به سمتی پیش می رود که هر زمانی که در مساجد حضور پیدا می کنیم با تقاضای کمک مالی مواجه هستیم.

او با تاکید بر اینکه مخالف کمک به مساجد نیستم بیان کرد: شورای شهر به منظور انجام کارهای بزرگتری انتخاب شده و شورای رشت تبدیل به کمیته امداد شده است.

عضو دیگر شورای شهر رشت در جلسه علنی عصر امروز با بیان اینکه انجام تمامی کمک های مالی به موسسات فرهنگی، هنری و مذهبی باید با رعایت یک سری اصول انجام شود گفت: باانجام کمک های بدون نظم و ناهماهنگ مخالف هستم.

رضا رسولی با اشاره به اینکه نظام توانمند سازی برای موسسات فرهنگی، هنری و مذهبی رشت تعریف شود افزود: یک شیوه نامه و اصول برای چنین اقداماتی باید مصوب و بر اساس آن اقدامات عملی شود.

وی به لایحه تبصره ۳ ( افزایش آب بهای مصرفی) مشترکین رشت اشاره کرد و گفت: با توجه به محدودیت های اعتباری باید در مباحث مشارکتی نیز ورود کنیم .

رسولی با تاکید بر اینکه کاستی هایی در جامعه وجود دارد که موجب ایجاد فضای بی اعتمادی در بین مردم شده است بیان کرد: در لایحه ارسالی افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت از سوی شرکت آب و فاضلاب گیلان دو مدل هزینه کرد ارائه شده است.

اوبا بیان اینکه نحوه هزینه کرد افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت نیازمند بررسی بیشتر است گفت: در شهرهایی از جمله مشهد و اصفهان مردم به راحتی حاضر به پرداخت هزینه های این چنینی نبوده و در رشت نیز باید در این باره کمیته ای متشکل از کارشناسان و متخصصین تشکیل شده تا مدلی که برای پرژه های آب و فاضلاب شهر مناسب تر هستند پس از تصمیم گیری اجرایی شود.

در این جلسه با افزایش ۲۰ درصدی کرایه تاکسی های درون شهری موافقت شد.

در این جلسه با لایحه تبصره ۳ به منظور افزایش آب بهای مصرفی مشترکین رشت و افزایش ۲۰ درصدی کرایه تاکسی های درون شهری موافقت شد.