اجتماعی » تیتر یک » رشت » گیلان
کد خبر : 92427
سه شنبه - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۵
شهردار رشت در نشست خبری اعلام کرد:

افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی در رشت/ توافق با بخش خصوصی برای اجرای پروژه رشت مقصد گردشگری در افق ۲۰۲۰‌/ چند عضو شورا از ما خواستند که تیربرق‌ها و آبنمای پیاده‌راه را جمع کنیم/ شهردار یک شهر اروپایی هم نمی‌تواند یک روزه وضعیت رشت را متحول کند

افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی در رشت/ توافق با بخش خصوصی برای اجرای پروژه رشت مقصد گردشگری در افق ۲۰۲۰‌/ چند عضو شورا از ما خواستند که تیربرق‌ها و آبنمای پیاده‌راه را جمع کنیم/ شهردار یک شهر اروپایی هم نمی‌تواند یک روزه وضعیت رشت را متحول کند

رشت رویایی- نشست شهردار رشت با اصحاب رسانه در دفتر شهردار برگزار شد.

دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت از اصحاب رسانه بابت وقفه در برگزاری نشست های خبری پوزش خواست و گفت: ناملایماتی در مدیریت شهری به وجود آمد که با مکانیزیم در نظر گرفته شده برطرف خواهد شد.

شهردار رشت با طلب یاری از اصحاب سانه در گیلان گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی موجود کشور که بر حوزه مدیریت شهری نیز دخیل است ورود بخش خصوصی و حوزه سرمایه گذاری بسیار با اهمیت است.

شهردار رشت با اشاره مشکلات متفاوت شهر رشت نسبت به شهرهای دیگر کشور، گفت: آیا شهر دیگری در کشور وجود دارد که ظرف ۸ ماه ۲۱ بار حساب شهرداری در آن مسدود شده باشد!؟ اما ما با تعامل در مجموعه از سد این مشکلات عبور کردیم.

شهردار رشت در این زمینه ادامه داد: شورای پنجم و شهردار رشت با ۲۱ پرونده مواجه شده بودند که مهلت ۱۲ ماه آن نیز به پایان رسیده بود و حساب شهرداری را مسدود کرده بودند که توانستیم این مشکل را نیز برطرف کنیم زیرا مسدودی حساب در مدیریت شهری یعنی فاجعه. البته هنوز ۷۴ چک برگشتی داریم که امیدواریم وارد بازی جدیدی نشویم و این چک ها را نیز پاس کنیم.

او به روند اجرای پروژه های شهرداری اشاره کرد و گفت: شهرداری ۱۶ پروژه از ۳۱ تفاهمنامه ای که در ماه‌های گذشته امضاء شده بود را با برگزاری فراخوان قانونی و مراجعه ۱۰۷ سرمایه گذاری آغاز کرد. تامی مالی پروژه هایی که در چهارچوب پیمانکاری است بر عهده شهرداری است و پروژه هایی که شروع می کنیم منابعش از قبل تامین شده است.

نصرتی همچنین گفت: سال گذشته موفق شدیم با همکاری اداره شهرسازی ۲۵ هکتار قطعات مسکونی و تجاری فراهم کنیم تا در افتتاح پروژه های آتی مصرف شود.

نصرتی ادامه داد: تامین مالیهایی که با موافقت شورا جهت ارائه پروژه های عمرانی صرف خواهد شد برای تامین حقوق پرسنل نخواهد بود.

شهردار رشت گفت: بهتر است از گذشته صحبت نکنیم زیرا باعث ایجاد مشکل در کارهای پیش رو خواهد شد.

او گفت: در کل کشور کارهایی که به صنعت ساختمان مربوط است با مشکل مواجه است چون پروانه ای صادر نمی شود و درامدی با شیوه صنعت و ساختمان برای شهرداری رشت و سایر شهرها حاصل نخواهد شد.

نصرتی اضافه کرد: در شهرهایی مثل رشت که تقاطع های غیر هم سطح فراهم نشده، مشکل پسماند حل نشده، کمبود خانه فرهنگ مواجه هست و بلوار های آن تملک نشده ، پارکها بر اساس نواحی ایجاد نشده و پروژه هایی به این شکل با مشکل مواجه است و باید این کارها با هر سختی که شده انجام شود.

او با بیان اینکه زمان رونق ساخت و ساز نیست ولی مجبوریم که این کارها را انجام دهیم، گفت: برای جذابیت در شهر نیاز به باز بینی ضوابط طرح تفصیلی داشتیم که این موضوع با مشارکت شورا و نظام مهندسی ساختمان در مدت هشت ماه انجام شد و ۵۱ مورد بازنگری صورت گرفت و در مرحله تصویب نهائی قرار دارد.

او گفت: صنعت گردشگری نعمتی است که در گیلان وجود دارد و برای ورود آن به شهر از نخبگان رشت استفاده کردیم تا بتوانیم رونق گردشگری را در شهر ایجاد کنیم.

او با تاکید بر اینکه باید به شرایطی برسیم که صنعت گردشگری شهری در شهر رشت پیش‌آهنگ شود گفت: برای اجرای پروژه رشت مقصد گردشگری در افق ۲۰۲۰ ‌ با بخش خصوصی به توافق رسیدیم و در آینده نزدیک این شرکت کار خود را در زمینه نورپردازی و اضافه کردن مبلمان شهری شروع خواهند کرد.

فکرهایی برای شهر رشت در نظر گرفته شده است که قرار است رشت را به سرمایه گذاران معرفی کنیم و باید برای رشت تولید محتوا شود تا به عنوان برند و به اندازه ای که لایقش است معرفی شود.

نصرتی با بیان اینکه نتایج این جوابهایی که من می دهم چه دردی از شهر را مرتفع می کند، گفت: رشت در سال ۵۵ جزو ۵ شهر برتر کشور در زیرساخت بود اما در سال ۹۵ در رتبه ۲۶ قرار گرفت، باید ببینیم به شهر رشت چه گذشته است که به این جایگاه رسیده است؟ هشت ماه پیش توقعات از شهرداری چه بود!؟ ابتدایی ترین مسائل از شهرداری انتظار می‌رفت.نمی توان شهر را پنهان کرد و روی آن پرده کشید و نمی توان روی عیب هایش را پوشاند و چشم پوشی کرد و گفت همه چیز خوب است.

او با بیان اینکه باید به ۸ ماه پیش بازگشت و اوضاع و اوحوال را بررسی کرد، گفت: به من کسی قرار نیست کمک کند و من اینجا وظیفه اداری خود را انجام می دهم و با شورای شهر تعامل می کنم و ارتباط دارم ولی آیا با جواب های من به این سوال ها ارتقا شهر صورت می گیرد.

او تاکید کرد: اوضاع احوال شهرداری به دقت بررسی کنید و بعد سوال کنید و نباید انتظار داشته با یک حرکت همه چیز درست شود.

او ادامه داد: راه سختی را پیش رو داریم. اینکه عوارض نوسازی به موقع پرداخت نمی شود و قبض پسماند جلوی در نمی آید به این دلیل است که در رشت ممیزی املاک نداریم. مطالبات این چنینی انباشت شده و در آمدی از این قسمت برای ما وجود ندارد.

شهردار رشت گفت: من علاقه مند بودم به جای پرداخت بدهی باقی مانده گذشته پروژه هایی در کف خیابان انجام دهم اما نشد و باید بدهی را پرداخت می کردم.

او گفت: انتشار نامه های محرمانه در رسانه ها را نباید از شهردار پرسید بلکه باید از سیستمی پرسید که چه نگرانی و بداخلاق هایی را در پیش دارند و چه کسی فکر می کند با انتشار آنها رشت را نجات می دهد.

نصرتی با بیان اینکه برای اداره شهر مثل تمام شهرها یک سری پست و یک سری ابلاغ های انشایی داریم، گفت: این کار ابداع شهرداری رشت نیست و هزاران هزار ابلاغ انشائی برای پیشبرد اهداف در تمام شهرها مرسوم است.

شهردار رشت در پاسخ به انتقادها به شهردار در خصوص افطاری دادن به برخی رسانه‌ها، گفت: ما به هیچ عنوان برنامه افطاری تدارک ندیدیم و در یک برنامه افطاری دعوت شدیم و این رستوران زیر زمین نبوده و حدود صد نفر در آنجا حضور داشتند و خیلی عیان بوده است‌. اگر من با آن چهار نفر که مرا به این برنامه دعوت کردند در شهر دیگر هم بودم می‌دانستم که خبر این موضوع پخش می‌شود و نیازی به مخفی‌کاری نبود.

نصرتی با دفاع از جمع آوری نرده های بی آرتی در پاسخ به پرسشی در مورد عدم جمع آوری قسمت دیگر آن گفت: سندهای محرمانه سریعا در سایت قرار می گیرد ولی در آن زمان اعلام کردم که نصب نرده های بی آر تی بر اساس مجوز رسمی بوده است هیچ کس سندی و یا مجوزی نداشت و دو سال این نرده ها در این شهر نصب بوده و از داخلش هم اتوبوس تندرویی حرکت نمی کرده است.

در مرداد ماه سال ۹۶ وزیر کشور مصوبه شورای عالی را ابلاغ می کند که بر اساس آن مصوبه تا سال ۱۴۰۰ ما باید اتوبوس خط معمولی داشته باشیم و از ۱۴۰۵ وارد خط اول اتوبوس بی آرتی شویم که زیرساخت های آن باید فراهم شود. اکنون هم برای بررسی به ما گفتند که فاز دوم میله ها فعلا انجام نشود. ولی این نرده ها نمی تواند باشد. دوستان رسانه ای در زمان نصب باید این موضوع را پیگیری می کردند و میزان رضایت مندی شهروندان را برررسی می کردند.

او با بیان اینکه به دنبال ارتقاء جشنواره‌ها در شهر رشت هستیم، گفت: یکی از جذابیت‌های شهر رشت همین جشنواره‌ها است و پروژه های تئاتر خیابانی با تعیین مدیر پروژه به همین منظور برگزار خواهد شد.

شهردار رشت در خصوص پروژه‌های نیمه‌کاره رشت نیز گفت: پیمانکاران طلب‌های از شهرداری دارند که ما سعی می‌کنیم با این افراد صحبت کنیم تا مجددا این پروژه‌ها شروع شود و به اتمام برسد.

نصرتی در خصوص وضعیت آسفالت رشت، گفت: آیا شما شهرداری‌ای را می‌شناسید که نصف شهر رشت باشد و کارخانه آسفالت نداشته باشد!؟روزی که وارد رشت شدم کارخانه آسفالت رشت تعطیل بود و موجب افزایش تعداد پیمانکاران طلبکار به شهرداری شده است.آسفالت وظیفه ابتدایی شهرداری است و لی دررشت به درستی انجام نشده بود.

منصف باشیم بدون تولید بدهی شهررشت آسفالت شده است. قرار دادهایی میلیاردی بابت آسفالت بوده است که راه اندازی مجدد کارخانه آسفالت جایگزین آن شده است.

شهردار رشت گفت: آیا فکر می‌کنید شهردار یک شهر اروپایی را بیاوریم می‌تواند یک روزه وضعیت رشت را متحول کند!؟

او گفت: همه شهرها بدهی دارند و کار آسفالت شهر را انجام می دهند این مشکلات در گذشته باید توسط اصحاب رسانه بررسی می شد.

سوالی مطرح شده که شما رزومه خوبی داشته اید اما اینجا بروز و ظهور پیدا نکرده است فکر می کنید جواب در گذشته نصرتی است ؟خیر. بلکه جواب در همین شهر است.

او گفت: چه کسانی باید کمک کنند که شهر از رده ۲۶ امین به دهمین برسد؟ دوستان رسانه باید کمک کنند.

نصرتی گت: مازاد بر انتظار برای وضعیت اشتغال در این شهر تاکسی وجود کهدر چهار طرف پیاده راه به وضوح دیده می شود و تبدیل به گاراژ تاکسی ها شده است ولی اتوبوس نیست. یک شهر ۷۰۰ هزار نفری ۳۱ اتوبوس دارد و ۱۵ عدد هم ما خریداری کردیم که ۴۶ عدد شد آیا برای شهر ۷۰۰ هزار نفری ۳۱ اتوبوس کافی است.

او ادامه داد: در جلسه دیروز استانداری گیلان با افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی موافقت شد.

او ادامه داد: سالن و نوع پذیرایی سرمایه گذاری شهرداری با دیگر سالن ها متفاوت کرده ایم تا سرمایه گذار نداشته های ما را نبیند. دفتر شهردار که هم اکنون در آن هستیم با دیگر دفاتر شهردار در کشور نیز باید مقایسه شود و همچنین ماشین. آن وقت در مقایسه جای تاسف وجود دارد.

نصرتی با بیان اینکه پخش بازی‌های جام جهانی در شهرهایی مانند تهران و مشهد مخالفت شده است، گفت: شهرداری نامه ای را برای نمایش فوتبال در پیاده راه تنظیم کرد و شخصا با استاندار صحبت کردم و موافقت ایشان را گرفتم تا در پیاده راه برگزار شود ولی دیدم دوستان رسانه ای از عدم حضور من انتقاد کردند.هیچ کس ازنپرسید من کجا بودم اصلا من نبودم چه کسی این مجوز را می گرفت؟ اینگونه حرکات و مذاکرات زیبنده نیست.

نصرتی در پاسخ به سوالی در خصوص انجام تهاترهایی که به صلاح شهر نیست، گفت : ما جلوی تهاترهای خاص را گرفتیم و اگر کسی جایی دیده است که تهاتر خاصی صورت گرفته است به بنده هم بگوید.

نصرتی به این سوال که شبکه شهر های خلاق در چه مرحله ای قرار دارد گفت: سه سال است که صاحب برند شبکه شهرهای خلاق و در این مدت در خصوص روند انجام کارها در این زمینه از سوی شورای شهر مورد انتقاد قرار گرفته ایم، ابتکارات زیادی به خرج دادیم که از آن استفاده کنیم حتی به شخصه تفاهم نامه ای با اصفهان بسته ام و تئوریسین آن از اول تا آخر خودم بودم ولی به اینکه چه قدر شورای شهر همکاری کند بستگی دارد.

نصرتی با بیان اینکه پاداش‌هایی که در حوزه مدیران پرداخت شد تا یک شانزدهم تعدیل و کاهش یافت، گفت: سعی کردیم که پاداش‌ها را ساماندهی کنیم. کسی از تعدیل پاداشها حتی تشکر نکرد فقط سوال شده که به کسی چه قدر داده شده است.

او اضافه کرد: پاداشهایی که در گذشته پرداخت شده باید در همان گذشته از آن سوال می شد.

شهردار رشت در خصوص پیاده‌راه فرهنگی رشت گفت: چندنفر از دوستان شورایی با بنده صحبت کردند و از ما خواستند که تیربرق‌ها و آبنما را جمع‌آوری کنید.

او در ادامه با بیان اینکه بازرسی ۴ بار در خصوص پیاده‌راه نامه زده و ولی دو سال است که پیاده راه راه اندازی شده وجمع آوری آن بار اجتماعی دارد، گفت: بر اساس شکایت ها ما در خواست جمع آوری پیاده راه را از شورای شهر خواستیم تا با پذیرش بارجتماعی این کار اجازه اجرا را به ما بدهند اما تاکنون تصویب نشده است.

او گفت: هر کس در جایگاه من بود تیرها و آبنماها را جمع آوری می کرد اما شهر تحمل تنش ندارد. اصلاحات باید در شهر صورت گیرد هر ایراداری در پیاده راه است باید مرتفع شود وگرنه این همه هزینه برای کاشت درخت در آنجا نمی شد و نگاهی به فضای سبز اکنون پیاده راه نسبت به گذشته بیانگر تلاش ما برای اصلاحات است.

شهردار رشت در پایان سخنانش گفت: سعی کنیم حرمت رسانه و قلمش را حفظ کنیم. من روزی دوست دارم در شهرداری قراردادی ببندم ولی اگر به آن نرسم شهردار شخصیت بدی شود. باید به حرمت شهر بعضی مسائل را کنترل کنیم.

او با بیان اینکه با کمک رسانه ها بستر شهر برای کار کردن فراهم می شود، گفت: چه بستری در این شهر فراهم است که در طول چهل سال چهل شهردار عوض شده است درحالی که ۹۵ درصد شهرداران بومی بوده اند. مدیریت شهری در این شهر با مشکل مواجه است.

شهردار رشت در خصوص سوال حضور ۴۳ مشاور در شهرداری رشت با دریافت حقوق، گفت: ما در شهرداری رشت مشاور نداریم و یک قراردادهای پیمانکاری یا مشاوره‌ای بسته شد اما از زمان ورود خود قراردادی که بخواهد بر اساس به کسی ماهیانه یا در مدت مشخص به کسی حقوق ماهیانه پرداخت شود را منحل و این رویه را اصلاح کردم.

گفتنی است در این نشست به بسیاری از سوالات خبرنگاران در مورد مشاوران قزوینی شهردار، ابهامات انتصابات، شفافیت مالی شهرداری، دخالت اعضای شورا در انتصابات پاسخ مشخصی داده نشد که موجب نارضایتی برخی از خبرنگاران شد و بر اساس تشخیص شهردار رشت پاسخ به این سوالات دردی از شهر رشت را دوا نمی کند و فایده ای ندارد.