احبار مهم » تیتر یک » رشت » گیلان
کد خبر : 89400
سه شنبه - ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲
محمدباقر نوبخت:

به گونه‌ای از گرانی می‌گویند که مو بر بدن آدم سیخ می‌شود

به گونه‌ای از گرانی می‌گویند که مو بر بدن آدم سیخ می‌شود

رشت رویایی- سخنگوی دولت گفت: اگر قیمت‌ها را بررسی کنیم کالا‌ها حدود دو برابر افزایش قیمت داشته‌اند اما ما حقوق کارمندان را بیش از دو برابر افزایش دادیم و منتی هم نداریم؛ به گونه‌ای از گرانی می‌گویند که مو بر بدن آدم سیخ می‌شود که می‌دانیم چه کسانی این سخنان را می‌گویند.

به گزارش  ایلنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری خود گفت: با وجود تمامی مشکلات بر اساس ضریب جینی وضعیت اقتصاد ما نسبت به کشورهای چین، آمریکا، ترکیه و روسیه بهتر است. این که ما ۳ میلیون بیکار داریم و مشکلات اقتصادی داریم جای خود اما دستاوردهای انقلاب مختص به هیچ دولتی نیست مختص انقلاب است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پرداخت یارانه‌ها گفت: ما تبصره ۱۸ را از ۱۴ جدا کردیم و دو نکته برای پرداخت یارانه‌ها داریم؛ یک اینکه به خانواده‌های واقعا نیازمند یارانه بدهیم، دو این که به خانواده‌هایی یارانه بدهیم که زیر خط مستمری‌بگیران قرار دارند و دریافتی آنان ۱۹۳ هزار تومان است. قصد ما ریشه‌کن کردن فقر مطلق است.

نوبخت با بیان اینکه سیاست دولت این نیست که حساب مردم را بگردد، گفت: دولت قصد دارد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی ۱۰۰ هزار واحد مسکن فرسوده را نوسازی کند که با هر زلزله فرو می‌ریزد. ما قصد داریم ناوگان حمل و نقل عمومی را نو کنیم که حدود ۲۵ هزار شغل ایجاد می‌شود. البته مجلس به ما گفته است ۳ هزار میلیارد تومان به شما می‌دهیم که محل آن از مجموعه ۱۰ هزار میلیارد تومانی که از افزایش مالیات و حقوق‌های گمرکی حاصل می‌شود. بدون موافقت مجلس قانون یارانه‌ها را اجرایی نمی‌کنیم.

 

نوبخت در پاسخ به این سوال که برای ادامه اصلاحات اقتصادی چه برنامه‌ای دارید، گفت: چند کار مهم در بودجه انجام شد، اصلاح روش بودجه‌ریزی صورت گرفت و بودجه ۳۴۰ دستگاه را بر اساس قیمت‌ها ریختیم. بیش از ۸۰۰ طرح و پروژه ملی را استانی کردیم، بودجه برخی از دستگاه‌ها را شفاف کردیم که این امر سبب شد این آکواریم شفاف بودجه امسال دیده شد.

او ادامه داد: خودم در ۱۶ دوره بودجه‌ریزی حضور داشتیم هیچ مکتوبی داده نمی‌شد یک سی دی می‌دادند که می‌گفتند می‌توانید آن را باز کنید در حالیکه قفل بود. ما بر اساس واقعیت‌ها منابع را تعیین کردیم، ما ۵۵ دلار گذاشتیم، سیاست ما در سال ۹۷ کاهش فقر مطلق است، ما برای یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه‌ریزی کردیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد:‌ ما برنامه‌های خودمان برای نوسازی ناوگان، ترمیم بافت‌های فرسوده و آلودگی هوا را ارائه کردیم بودجه همان‌طور که رئیس‌جمهور گفت قابل دفاع است. ما از سیاست‌های خودمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم، سازمان برنامه و بودجه به عنوان پشتیبان و ناظر بر بودجه نظارت دارد. ما می‌دانیم پاسخ‌گویی یک امر قابل انعطاف است و باید به مردم پاسخ دهیم.

نوبخت در پاسخ به اینکه گفته شده وزارت اطلاعات همکاری لازم برای معرفی مدیران دو تابیعتی را نمی‌کند، گفت: وزارت اطلاعات همکاری‌ها را با قوه قضائیه دارد و از وزیر اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان می‌خواهم که پاسخ دادستان محترم کشور را دهند.

عضو شورای عالی امنیت ملی کشور درباره وضعیت زندانیان و خودکشی‌ها و سیاست دولت در این باره گفت: دولت دو رویکرد دارد؛ نخست عدم دخالت در کار قوه قضائیه که باید این نوع رخدادها را نظارت کند و مسئولیت آن بر عهده قوه قضائیه است. دوم اینکه آقای رئیس‌جمهور نسبت به برخی از رخدادهای اجتماعی و قضایی نگران است و در چارچوب فعالیت‌های قانونی اساسی به وظایف خود ادامه می‌دهد.

او گفت: باید بپذیرم که کشور با خطرات مختلف مواجه است، وقتی یک زندانی در اختیار قوه قضائیه قرار می‌گیرد، امانت ما است. دشمنان از این حوادث سوءاستفاده می‌کنند خودمان باید بدانیم وقتی یک زندانی در اختیار ما قرار گرفته‌ است، مراقبت و صیانت کنیم. اگر واقعا تقصیر و قصوری صورت گرفته است انتظار می‌رود این پیگیری صورت بگیرد و آقای روحانی پیگیر است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره بازار شب عید گفت: نظام بانکی کشور تمهیدات لازم را برای تامین اسکناس‌های مردم انجام داده است. وزارتخانه‌های صنعت و کشاورزی هم برای مایحتاج آن ایام به ویژه میوه تدارک لازم را دیده‌اند و امسال هیچ مشکلی نداریم.

او در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات معاون بانک مرکزی مبنی بر این که بانک مرکزی سپرده‌های مردم در هیچ موسسه یا بانک حتی بانک‌های دولتی را تضمین نمی‌کند، گفت: بازار پول ما بانک‌ها هستند و بانک‌ها کاملا سپرده‌های مردم را در اختیار دارند و نظام بانکی بسیار مطمئن است. نباید صحبت‌های معاون بانک مرکزی در این خصوص را مبنای عمل قرار داد، کار بانک مرکزی کنترل و نظارت است و سپرده‌های قانونی بانک‌های دولتی( یعنی ۱۳ درصد سپرده‌ها نزد بانک مرکزی برای موارد خاص نگهداری می‌شود) برخلاف موسسات غیرمجاز داده می‌شود و قطعا بانک مرکزی در این زمینه وارد شده و کنترل خود را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه اظهارات معاون بانک مرکزی نفی مسئولیت بانک مرکزی نیست، گفت: از بانک مرکزی هم در خصوص اینکه اجازه ندادند مشکلات و دریافت سپرده از مردم از سوی موسسات غیرمجاز گسترده‌تر شود قدردانی می‌کنیم. نظام بانکی با اقتدار به کنترل و نظارت می‌پردازد و از سپرده‌های قانونی به منظور پشتیبانی بهره می‌برد و وضعیت ما در بازار سرمایه وضعیت خوبی در کشور و حتی در منطقه است.

وی ادامه داد: اینکه چیزی گران شود و همه فکر کنند با خرید آن سود خواهند کرد کاملا طبیعی است و نوسانات بازار ارز به دلیل افزایش خریدها بوده و قطعا چنین نوسانی قابل قبول نیست. مردم باید در این موارد به کشور کمک کنند؛ زیرا با این روند زیان متوجه پول ملی کشور می‌شود و دولت به هیچ وجه با کاهش ارزش پول ملی موافق نیست و امیدواریم اقدامات بانک مرکزی را برای کنترل این بازار شاهد باشیم.

نوبخت تاکید کرد: بانک مرکزی برنامه‌هایی دارد که به زودی اجرا می‌شود و تا به امروز بانک مرکزی بسیار تحمل کرده تا با ساز وکار رایج این ثبات ایجاد شود و قطعا این افزایش قیمت برای دولت قابل تحمل نیست.

نوبخت با اشاره به سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی و دولت در خصوص ارز گفت: بانک مرکزی اگر به خزانه آمریکا هم وصل شود با این اشتهایی که برای تبدیل ریال به ارز وجود دارد کم می‌آورد، نمی‌خواهیم دنبال بسم‌الله بگردیم و بگوییم در کشورهای همسایه حضور دارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که باتوجه به این که قیمت بنزین افزایش پیدا نمی‌کند محل اعتبار برای ایجاد شغل چیست، گفت: ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال اختصاص داده بودیم که پیش‌بینی کرده بودیم حدود ۱۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از محل انرژی‌ها باشد که مجلس موافقت نکرد اما اجازه دادند از سر جمع محاسبات این کسری را جبران کنیم.

او گفت: اگر قیمت‌ها را بررسی کنیم کالا‌ها حدود دو برابر افزایش قیمت داشته‌اند اما ما حقوق کارمندان را بیش از دو برابر افزایش دادیم و منتی هم نداریم؛ به گونه‌ای از گرانی می‌گویند که مو بر بدن آدم سیخ می‌شود که می‌دانیم چه کسانی این سخنان را می‌گویند.

نوبخت با اشاره به اینکه ما سه محور در افزایش حقوق داریم گفت: اول اینکه افراد سرمایه اقتصادی دارند که پول بیشتری می‌گیرند، دوم اینکه افرادی که سرمایه اجتماعی دارند مانند استادهای دانشگاه که ما گفتیم برای افزایش حقوق باید مالیات بدهید. سوم هم گفته شد اگر قرار است بازنشسته شوند آن پاداش انتهای عمر شغلی کم کنیم که شایسته نبود و ما هم در مجلس عنوان کردیم که امیدواریم در شورای نگهبان به سرانجام برسد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت گزارش دیوان محاسبات و درخواست دولت برای دفاع از خود در صدا و سیما گفت: من از همه کسانی که در دیوان محاسبات برای رویکرد قانونی تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم، این دیوان در آن جایگاهی که قبلا بود و مچ‌گیری و پرونده‌سازی می‌کرد نیست و افراد در این دیوان تلاش می‌کنند. دیوان باید گزارش خود را به مجلس بدهد، مجلس هم این گزارش را در اختیار کمیسیون‌ها می‌گذارد که دستگاه‌ها باید از عملکرد خود دفاع و یا توضیح دهند چه کردند.

او ادامه داد: در این شرایط رسانه‌های معاند از این مساله سوءاستفاده کردند و واقعا دروغ گفتند خود من هم مجری یکی از این سازمان‌ها هستم. باید جایگاه دیوان محاسبات را تقویت کنیم.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه معاون سیاسی وزارت کشور گفته است در حال تدوین منشور گفت‌وگوی سیاسی هستیم تا بین دولت و ملت صورت بگیرد آیا این به معنی شنیدن مشکلات مردم است، گفت: قطعا همین است. انتظارمان از دوست‌مان در وزارت کشور این است که به سیاست‌های داخلی بپردازد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره برنامه‌های دولت برای سال آینده نشان‌دهنده جهش اقتصادی است، چرا دیر به فکر افتادید، گفت: دیر به این فکر نیفتادیم، از نیمه دوم سال ۹۲ ما یک اصلاح بودجه انجام دادیم و برنامه خود را برای ۵ سال آینده مشخص کردیم و سال به سال هدفی قرار دادیم نزدیک می‌شویم و سال ۹۷ هدفمان را گفته‌ایم، برنامه‌ریزی را خود را انجام دادیم و بر اساس اقتصاد مقاومتی طرح‌های عمرانی خود را تعریف کردیم.

او با بیان اینکه باید بودجه سال ۹۷ نسبت به گذشته نوآوری‌هایی داشته باشد، گفت: هنر این است که با بودجه کم طرح‌های خود را اجرایی کنیم.

نوبخت درباره مشکلات مناطق زلزله‌زده گفت: یک سری موارد ویژه‌ای بود که با فرمول‌های عادی نمی‌شد کار را پیش ببریم و به استان‌دار اختیارات را دادیم.