اجتماعی » احبار مهم » پیشخوان » گیلان
کد خبر : 86264
پنجشنبه - ۲۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان:

هیچ‌ مجوزی برای شکار در گیلان صادر نمی‌شود

هیچ‌ مجوزی برای شکار در گیلان صادر نمی‌شود

رشت رویایی- مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: به‌علت وجود برخی نگرانی‌ها از شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در کشور، این سازمان تا اطلاع ثانوی برای شکار پرندگان هیچ‌گونه مجوزی در استان گیلان صادر نمی‌کند.

قربانعلی محمدپور گفت: به‌دلیل نگرانی از شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در کشور، سازمان حفاظت محیط زیست گیلان هر گونه شکار پرندگان را ممنوع اعلام کرده و انتظار دارد برای خروج هرچه سریعتر از این بحران دوستداران طبیعت همکاری سازنده‌تری با این سازمان داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با پیدا شدن لاشه چندین پرنده، نگرانی‌ها در مورد شیوع آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان بالا گرفت و بر اساس مکاتبه انجام‌شده سازمان دامپزشکی کشور مقرر شد تا اطلاع ثانوی هیچ مجوزی برای شکار پرندگان آبزی و یا کنارآبزی در استان صادر نشود.

محمدپور با اشاره به نامه رسمی معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اضافه کرد: بر اساس این دستورالعمل و طبق نظرات کارشناسان مربوطه صدور پروانه شکار و صید هرگونه پرنده تا زمانی که از رفع این مشکل اطمینان حاصل نشده باشد به‌طور کامل ممنوع است.

او با تأکید بر این‌که مردم نباید تصور کنند این سازمان فقط درصدد ایجاد ممنوعیت شکار است گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با شکار پرندگان مخالف نیست اما کنار این موضوع با افرادی که به‌صورت تفریحی اقدام به شکار می‌کنند و به طبیعت آسیب می‌زنند برخورد قاطعی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: افرادی که در حاشیه تالاب‌ها و آبگیرها زندگی می‌کنند از راه شکار اقدام به ارتزاق برای خود و خانواده‌شان می‌کنند بنابراین این سازمان در صورت رعایت قوانین سازمان و پیروی از دستورالعمل‌های صادرشده توسط این افراد مخالفتی با این امر ندارد.

محمدپور ادامه داد: در مواقع اضطراری به‌جهت وضع قوانین ممنوعیت شکار، پرسنل و حافظان محیط زیست نیز به‌طور شبانه‌روزی در حال کنترل و پایش مناطق مختلف هستند که با انجام گشت‌های نظارتی در ساعات مختلف از وقوع هرگونه تخلف جلوگیری به‌عمل می‌آورند.

او عنوان کرد: یگان حفاظت محیط زیست گیلان با مشاهده هرگونه تخلف اقدام به دستگیری متخلفان کرده و ضمن ضبط تفنگ، آنان را به مراجع قضایی ارجاع می‌دهند و در این راه برای پیشبرد اهداف خود قطعاً نیازمند همکاری و تعامل بیشتر مردم و دوستداران طبیعت هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: این ممنوعیت شامل کسانی که پروانه شکار اخذ کرده‌اند نیز می‌شود بنابراین در صورت رفع مشکل و تهدیدات موجود و امکان مجدد برای شکار مراتب متعاقباً از طرف این سازمان به اطلاع عموم مردم در استان رسانده می‌شود.