حسین احمددوست

دست‌فروشی جرم نیست
چالش دست‌فروشان

دست‌فروشی

حسین احمددوست*: یکی از نمادهای توسعه‌یافتگی در شهرها بهره‌مندی آحاد مردم از فضاهای شهری است مدیریت شهری دست بردار جدال با دست‌فروشان نیست و کماکان به دنبال شهری آباد با حذف کسب درآمد انسان‌های نیازمند هست! آیا شهری آباد با حذف دست‌فروشان محقق خواهد شد؟؟؟ دست‌فروشان انسان‌ها عادی و معمولی جامعه هستند و راه حل مردمی در قبال معضل بیکاری پیدا کرده‌اند و جهت معاش خانواده فعالیت می‌کنند وقتی انسان‌ها فرصت برابر برای رسیدن به اهداف شخصی و خانوادگی مشروع نداشته باشند به شیوه‌های مجرمانه کلاه‌برداری، سرقت و… سوق پیدا می‌کنند ولی دست‌فروشان راهی نوین و پویا را انتخاب کرده‌اند ۱- سهم خود را از شهر و فضای شهری مطالبه می‌کنند.۲- نیاز اقشار کم‌درآمد را با قیمت‌های مناسب برآورده می‌کنند. خرید از دست‌فروشان از منظر مردم به عنوان یک فرصت مناسب و عادلانه دیده می‌شود. ۳- با زنده کردن خیابان‌ها برعکس خیابان‌هایی که به‌واسطه حضور پر تعدد ادارات مرده به نظر می‌رسد باعث امنیت و نشاط مردم گشته‌اند.

مدیریت شهری باید به دنبال راهی برای محقق کردن حقوق شهروندانی باشد که از فضاهای مطلوب شهری بی‌بهره هستند که این فضاها بیشتر در دستان سرمایه‌دار و افراد برخوردار است.

کاش به دنبال آباد کردن بنیان‌های فکری در حوزه مسائل اجتماعی باشیم. تا بیش از این با حذف عده‌ای از مردم نیازمند از سطح معابر شهر باعث افزایش آلام و افزایش مسائل اجتماعی نباشیم.

دست‌فروشی نه تنها جرم نیست، بلکه حتی معضل و مساله هم نیست.

دستفروشی مانند هر شغل دیگری است که در فرهنگ ما هم ریشه دارد و همواره وجود داشته است. جالب توجه که در کشورهای توسعه‌یافته نیز به وفور دیده می‌شود. و خود یکی از مصادیق اصلی در جذب توریست می‌باشد.

معضل، برخوردهای قهری و حذفی است که خیال می‌شود باید مصادیق فقر را از منظر خیابان نابود کرد! معضل، از بین رفتن تولید است که در آن بسیاری از کارگران از نان خوردن افتاده‌اند و به سمت دست‌فروشی سوق داده شده‌اند، حتی بسیاری از تحصیل کرده‌هایی که شغلی مناسب با تحصیلات و تواناییشان نیافته‌اند نیز به دست‌فروشی پناه آورده‌اند.

دست‌فروشی یک انتخاب است، برای فروشندگان کم سرمایه، برای توزیع محصولات کارگاه‌های کوچک … دست‌فروشی زیبایی و پتانسیل‌های زندگی شهری ما است و دست‌فروشان، شهروندانی که به اندازه‌ی همه‌ی شهروندان حق حیات و بهره‌مندی از خدمات اجتماعی را دارند. و مدیریت شهری بایدان را فرصتی برای پویایی و زنده نگه داشتن شهر بنگرد و فرصت‌های عادلانه را در اختیار این انسان‌های شریف قرار دهد.

* مدیر موسسه مردم‌نهاد آوای امید

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz