پیمان بازدیدی، مدیرعامل موسسه «سرزمین ایده‌آل ما»:
مخالفت با ارائه طرح راهبردی مدیریت پسماند سراوان در شورای شهر، باعث تاسف است/ اعضای شورا به تنهایی نمی‌توانند در مورد چنین معضلی تصمیم بگیرند

رشت رویایی- مدیرعامل موسسه مردم‌نهاد سرزمین ایده‌آل ما با بیان اینکه معضل سراوان یک معضل استانی و ملی است، گفت: مشکل سراوان صرفاً مشکل شهرداری رشت نیست. درست است که مدیریت سراوان به پای شهرداری رشت است اما آیا با خاک ریختن و سوله درست کردن مشکل سراوان حل می‌شود؟ باید نگاه ما نسبت به سراوان نگاه ملی با بودجه ملی باشد. سراوان تنها مشکل شهرداری نیست و یک معضل استانی و ملی است و نیازمند همت همه دستگاه‌ها از قبیل استانداری، نمایندگان مجلس، خانم ابتکار و وزارت کشور است.

همایش نجات تالاب عینک - خرداد ۹۵ - پیمان بازدیدی

پیمان بازدیدی همچنین گفت: بنده با توجه به اینکه مشاور شورا در کمیسیون بهداشت هستم، باخبر بودم که گویا قرار بود امروز طرح راهبردهای مدیریت سراوان در قالب طرح دو فوریتی در صحن شورا مطرح شود اما گزارش جلسه امروز شورا را پی گرفتم، ظاهراً با طرح آن در جلسه مخالفت شد که در این صورت واقعاً جای تأسف دارد. الویت اول من به عنوان یک فعال اجتماعی مدیریت و حل مشکل زیستی سراوان و رودخانه‌ها است. چون هر دو بحث با هم مرتبط است و مادامی که مشکل سراوان رفع نشود مشکل رودخانه‌ها حل نخواهد شد.

او با بیان اینکه گفته می‌شود اعضای شورا طرح دو فوریتی سراوان را به دلیل اینکه ابعاد سیاسی و انتخاباتی دارد، رد کرده‌اند، تاکید کرد: از شورا خواهش می‌کنم که دیدگاه خود را عوض کنند. حل مشکل زیست‌محیطی را این‌قدر عقب نیندازند. حتی یک روز و حتی چند ساعت اگر حل مشکل سراوان را عقب بیندازیم، بیماری‌ها و مسائل بهداشتی ناشی از آن گریبان میلیون‌ها نفر را می‌گیرد و مسئولیت آن برعهده همه ما است.

او ادامه داد: در هفته‌های گذشته به خاطر مسائل و مشکلاتی که سراوان داشته، یک سری از محلی‌ها و اهالی سراوان و روستاهای اطراف، تجمع کردند و اجازه ندادند که زباله به آنجا منتقل شود. البته بنده به عنوان یک فعال محیط زیست کاملاً طرف مردم هستم و حق را به آنها می‌دهم. چون حق ذی‌نفعان آن منطقه است، سال‌هاست که دارند در آنجا زندگی می‌کنند و نسبت به خاک، آب و محیط زیست خود حق دارند. دولت به غیر از صدای ما محیط‌زیستی‌ها باید صدای مردم را هم بشنود و مشکل مردم را زودتر حل کنند. متاسفانه بحث سراوان در سال‌های اخیر تنها یک مشت شعار بود و هیچ عملی در واقع دیده نشد.

بازدیدی با بیان اینکه مشکل سراوان نگاه ملی را می‌طلبد، گفت: اگر قصد داریم مشکل سراوان را حل کنیم باید حساسیت این موضوع را در استان و خارج از استان بیشتر کنیم. در واقع نمایندگان ما باید این‌قدر طرح و برنامه برای سراوان ارائه دهند و اینقدر با دولت رایزنی کنند تا بتوانیم بودجه‌های ملی بگیریم. غده سرطانی سراوان که در طول ۳۰ سال گذشته حدود ۷۰ متر زباله انباشته شده، مشکلی نیست که یک مدیر شهری یا اعضای شورای شهر به تنهایی توان حل آن را داشته باشند بلکه یک همبستگی و هم‌افزایی بین نهادهای مختلف و مردم را نیاز دارد. مثل اتفاقی که در تالاب عینک رخ داد. سراوان همچون تالاب عینک به یک خواست نیاز دارد که متاسفانه این خواست در رابطه با سراوان دیده نمی‌شود.

او ادامه داد: یکی از دلایلی که در چند سال اخیر ما در بحث‌های زیست‌محیطی عقب افتادیم این بود که متاسفانه سرمایه اجتماعی را نادیده گرفتیم. مسئولین ما هنوز درک نکردند که سرمایه اجتماعی و خواست مردم چقدر می‌تواند در حل این مشکلات کمک کند. وقتی مردم در کنار مسئولین قرار می‌گیرند مسئله به موفقیت ختم می‌شود. کشوری به توسعه و مدنیت می‌رسد که مشارکت مردمی‌اش در سطح بالایی باشد. ما در این چند سال اخیر سعی نکردیم این مشارکت‌ها را تقویت کنیم و این مشارکت‌ها وقتی تقویت نمی‌شود و نادیده گرفته می‌شود و حتی یک تبلیغ ساده برای فرهنگ‌سازی عمومی از سوی رسانه‌ها انجام نمی‌شود، خواه‌ناخواه مردم ما آگاه نیستند و مشارکت ضعیف خواهد شد.

بازدیدی با بیان اینکه یکی از ضعف‌های ما در استان گیلان این است که هر حرکتی به عنوان کار سیاسی اطلاق می‌شود، گفت: متاسفانه هر حرکتی در استان شکل می‌گیرد به خصوص در ایام نزدیک انتخابات، یک عده می‌خواهند آن را به حرکت سیاسی وصل کنند. نگاه سیاسی باید در بحث مدیریت شهری برداشته شود. متاسفانه خود اعضای شورا نگاه سیاسی دارند و در عملکردشان نگاه تبلیغاتی و سیاسی وجود دارد. اما این نگاه سیاسی باید از روی فعالیت‌های اجتماعی و زیست‌محیطی برداشته شود. وقتی من فعال محیط زیست تالاب عینک را دست می‌گیرم و فراخوان می‌گذارم اولین بازخوردی که می‌بینم این است که او قصد دارد خودش را کاندید شورای شهر کند. متاسفانه همین رفتار شورا باعث می‌شود نگاه عمومی نسبت به هرگونه مشارکت اجتماعی تبلیغاتی تلقی شود. اعضای شورا کمتر در بحث مشارکت‌های زیست‌محیطی با نهادهای مردمی همکاری می‌کند و پیش خود فکر می‌کند اگر ما با این افراد همکاری کنیم، به او کمک کرده‌ایم نامش مطرح شود و ممکن است یک رقیب برای انتخابات بسازیم.

او با بیان اینکه یک فعال اجتماعی با یک فعال سیاسی تفاوت دارد و دیدگاه آنها بسیار از هم متمایز است، گفت: متاسفانه عملکرد دوره چهارم شورا به شکلی بوده که باید گفت در خیلی از مواقع سد راه برخی مسائل و حرکت‌های مؤثر بوده‌است. شاید هم عملکرد مدیران شهری ما در گذشته بوده که این نگاه به وجود آمده است. فرق نمی‌کند که تقصیر با چه کسانی است چون ایراد از هر سمت باشد، تنها کسانی که قربانی می‌شوند مردم هستند. این وسط تنها کسانی که دارند آسیب می‌بینند و متضرر می‌شوند مردم سراوان، شهروندان رشت و حتی کل استان گیلان و کشور است.

جنگل سراوان - زباله

او در ادامه با تاکید بر اینکه ۴ سال پیش طرحی برای رفع معضل سراوان به شورا ارائه کرد، گفت: در زمان ریاست آقای صابر، طرحی را به اعضای شورا برای مشکل سراوان ارائه دادیم و خواهش کردیم که مشکل سراوان را حل کنند و طرح ساماندهی و ساخت شیرابه سراوان را در دستور کار قرار دهند که اسناد آن موجود است و روی سایت سرزمین ایده‌آل ما هم قرار دارد. اما متاسفانه ۴ سال است که پیگیر این جریان هستیم و هنوز روی همان پله اول قرار داریم و نتوانستیم به نتیجه‌ای برسیم. من به عنوان مشاور شورا و فعال محیط زیست سراغ خانم ابتکار رفتم که مهمان سازمان جنگل‌ها در رودبار بود و از ایشان خواهش کردم که از سراوان بازدید کنند که ایشان هم آمدند. اتفاقاً آقای جعفرزاده حضور داشتند و در حضور ایشان از خانم ابتکار قول گرفتیم که مشکل قطع درختان در مسیر لندفیل سراوان را حل کنند و در آنجا رئیس جنگل‌ها به ما قول داد که این مشکل را حل می‌کند. ولی متاسفانه منابع طبیعی تا امروز به قول خودش عمل نکرده و به همین دلیل تا به امروز از بحث شیرابه سراوان که اصلی‌ترین مشکل زیست‌محیطی استان است، غافل ماندیم.

مدیرعامل موسسه سرزمین ایده‌آل ما نقش ان.جی.اوها را در فرایند فرهنگ‌سازی مهم دانست و تاکید کرد: خود ما ان.جی.اوها هم حتماً در بحث فرهنگ‌سازی کم‌کاری کردیم. هرچند ما به عنوان یک موسسه محیط زیستی عملکرد کاملاً شفاف و مشخصی داریم. بحث تفکیک زباله از مبدأ را به ۲۵ هزار نفر در زمان آقای شریفی آموزش دادیم. همین حالا در حاشیه رودخانه‌های زرجوب و گوهررود از طرف استانداری داریم آموزش تفکیک از مبداء می‌دهیم. همه چیز را باید برای منافع مردم دید و نه برای یک عده خاص. خواهشاً تمام عزیزانی که در تصمیم‌سازی شهر رشت مسئولیت دارند، منیت‌ها را کنار بگذارند و اتحاد واقعی را برای حل مشکل زیستی استان به وجود بیاورند؛ همان اتحادی که ما در بحث تالاب عینک شاهدش بودیم.

او ادامه داد: من از عزیزانی که سیاست‌گذار و تصمیم‌گیرنده این شهر هستم خواهش می‌کنم که یک شب بروند مهمان مردم سراوان باشند و ببینند چه بویی دارد. یک بار بروند دستشان را در چاه آب آنجا بشورند و ببینند واقعاً می‌توانند آنجا زندگی کنند. همین شیرابه سراوان مستقیم وارد رودخانه می‌شود و از آنجا به دریا می‌ریزد. بچه‌های همین مسئولین دارند در دریا شنا می‌کنند و از همان ماهی می‌خورند که آلودگی دارد.

پیمان بازدیدی در پایان تصریح کرد: از استاندار محترم خواهش می‌کنم که به بحث سراوان ورود کند. اعضای شورا به تنهایی نمی‌توانند در مورد چنین معضلی تصمیم بگیرند و سلیقه‌ای عمل کنند. فقط سرنوشت یک محل نیست، فقط سرنوشت یک شهر نیست بلکه سراوان سرنوشت یک استان و کشور است. ما نسبت به آیندگان مسئول هستیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz