پیشگامی شهرداری رشت در اجرای یک شهر هوشمند

رشت رویایی ـ نشست هم‌اندیشی شهردار رشت با پلیس راهور استان گیلان و پلیس راهور شهرستان رشت با حضور مهندس جمشید‌پور؛ معاون حمل و نقل و امور ترافیکی شهرداری و مدیران مناطق پنجگانه شهرداری رشت و روسای پاسگاه‌های مناطق مربوطه در تالار گفتمان ساختمان تاریخی شهرداری رشت برگزار شد.

پیشگامی شهرداری رشت در اجرای یک شهر هوشمند

به گزارش پایگاه خبری شهردای رشت، دکتر سید محمدعلی ثابت قدم در این نشست که به مناسبت گرامیداشت هفته حمل و نقل برگزار شده بود ، ضمن عذرخواهی از تاخیر در زمان برگزاری مراسم گفت که هدف از برگزاری این جلسه علاوه بر تقدیر از روسا و معاونین پلیس راهور آشنائی مدیران منطق شهرداری با روسای پلیس راهور و پاسگاه‌های انتظامی مناطف در راستای برقراری ارتباطی دو سویه است.

شهردار رشت با تاکید بر نقش مهم تقسیم وظایف در راستای شهری تاکید کرد: در این جلسه شهرداران مناطق و روسای پاسگاه‌ها به تبادل تجربه و ارائه نظر و پیشنهادات در راستای توسعه همه جانبه شهری به خصوص در حوزه ترافیک خواهند پرداخت.

او افزود: شهرداری رشت در راستای ایجاد و اجرای شهری هوشمند در کشور در چهار زیر شاخه ساخت فیبر نوری‌، دوربین های نظارت تصویر و ثبت تخلف در حوزه گردشگری و کارت شهروندی پیشگام است.

شهردار رشت با تاکید بر ضرورت نیاز به گذر واژه در ثبت تخلفات رانندگان ادامه داد: پس از اخذ گذرواژه و افزایش دوربین‌های ثبت تخلفات شهری علاوه بر کاهش نیروهای پلیس در سطح شهر ارتباط دوسویه مابین شهرداری و پلیس راهور برقرار خواهد شد.

دکتر ثابت قدم با تاکید بر فرسوده شدن اتوبوس‌های درون شهری گفت که درحال حاضر شهرداری مالک ۱۲۰ دستگاه اتوبوس در حال بازسازی است در راستای تعویض ناوگان ماهانه ۲۰ دستگاه اتوبوس بازسازی شده به چرخه اتوبوسرانی اضافه خواهد شد و سعی بر آن است تا طی چند ماه آینده ۱۵۰ الی ۱۷۰ دستگاه جایگزین اتوبوس‌های فرسوده شود.

در بخش دیگری از این نشست، مظفر نیکومنش؛ نائب رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تاکید بر زحمات شبانه و روزی پرسنل پلیس راهور در در ارائه خدمات شهری گفت که شهر رشت یک شهر توریستی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی خود زحمات دو چندانی دارد.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به بهره برداری اتوبان رشت – قزوین یادآور شد: با راه اندازی این اتوبوبان راه دسترسی برای مسافران آسان‌تر خواهد شد.

او افزود: استفاده از دوربین‌های کنترلی به جای نیروی انسانی از مهم‌ترین سیاست‌های ناجا در کنترل مسیر است.

معاون حمل و نقل و امور ترافیکی شهرداری نیز در سخنانی با اشاره به مشارکت و همکاری نزدیک پلیس راهور گیلان و شهر رشت با شهرداری در راستای توسعه شهری گفت: در این مراسم علاوه بر تجلیل از زحمات پلیس راهور در یک سال گذشته به منظور انطباق فعالیت‌های مناطق پنج گانه شهرداری با پاسگاه‌های نواحی و مناطق برای کاهش مشکلات‌، ناشی از ترافیک و تصادف برگزار شده است.

مهندس جمشیدپور با اشاره به هماهنگی با پلیس راهور در زمینه استفاده از خودروهای منطقه آزاد در نوسازی ناوگان شهری گفت: همکاری پلیس راهور با شهرداری بر کسی پوشیده نیست و این همکاری و مشارکت در اجرای پروژه‌های عمرانی محسوس و قابل لمس است.

مدیر کنترل ترافیک شهرداری نیز در سخنانی گفت: در اسفند ماه سال گذشته فاز اول مرکز کنترل ترافیک شهرداری افتتاح شد و در حال حاضر ۲۹ دوربین به صورت آنلاین در حال فعالیت است که از این تعداد ۲۲ دوربین نظارت تصویری و هفت دوربین ثبت تخلف و محدودیت از عبور عابر پیاده فعالیت دارند.

پیشگامی شهرداری رشت در اجرای یک شهر هوشمند

پیمان پارسا یادآور شد‌: در بحث زیرساخت فیبر نوری هم با افتتاح هشت کیلومتر در فاز اول از کوچه شهید فرقان بین تا میدان گیل به بهره برداری رسیده است.

او افزود‌: اتصال فیبر نوری مسیرهای فوق به مرکز کنترل ترافیک و دوربین‌های پلیس راهور در هفته آتی انجام خواهد شد.

مدیر مرکز کنترل ترافیک شهرداری با تاکید بر نیاز ضروری شهرداری به کد گذر واژه از سوی پلیس راهور گفت که پس از اخذ این کد اعمال قانون برای رانندگانی که در مباحث عبور از مسیر اصلی پیاده راه‌، عبور از خط چراغ قرمز و سرعت غیرمجاز تخطی نمایند سریع‌تر انجام خواهد گرفت.

پیمان پارسا از احداث مرکز دیتا سنتر شهری خبر داد و گفت‌: اسناد مناقصه احداث این ساختمان آماده و درهفته آینده در دل اجرای سازه خواهد رفت.

سرهنگ حسینی؛ مشاور شهردار در امور ترافیکی با اشاره به اقدامات ارزنده شهردار در بازآفرینی شهر تاکید کرد که بازگشایی معابر‌، تعویض ناوگان حمل و نقل خرید اتوبوس و جمع آوری ‌آب‌های سطحی از اهم فعالیت‌های شهرداری در یک سال اخیر است.

مشاور شهردار در امور ترافیکی گفت که با اخذ گذر واژه و نصب دوربین‌های نظارتی می‌توان در اعمال مقررات ترافیکی علاوه بر کاهش نیروهای انسانی گامی مهم در به حداقل رسانی برخورد پلیس با شهروند برداشت.

رئیس پلیس راهور استان گیلان نیز با اشاره به منسوخ شدن حضور فیزیکی پلیس در شهر‌، در دیگر کشورها تاکید کرد: خوشبختانه شهر رشت گام‌های خوبی در راستای هوشمندسازی برداشته است.

سرهنگ محمدی گفت: اگر پلیس راهور و شهرداری در کنارهم نباشد نمی‌توان در راستای توسعه شهری گام برداشت.

در قسمتی از این نشست مدیران مناطق و روسای پاسگاه‌های انتظامی شهر به تبادل نظر در راستای ارائه خدمات شهری پرداختند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz