پیام تسلیت احمدعلی راغب به مناسبت درگذشت استاد حمید سبزواری

رشت رویایی- احمدعلی راغب آهنگساز پیشکسوت سرودهای انقلابی به مناسبت درگذشت استاد حمید سبزواری پیام تسلیتی منتشر کرد.

پیام تسلیت احمدعلی راغب به مناسبت درگذشت استاد حمید سبزواری

در متن پیام تسلیت احمدعلی راغب آمده است: در سوگ فقدان یار دیرین روزهای خطر و فرار، و همراه و هم­نجوای لحظات غریبی و انتظار، و امین روزهای فتح و قرار، جز پرده­نشینی و مویه‌گری سزا نیست.

بار غم، سنگین است و از طاقت بیمار و افسرده‌ی چون منی افزون. اما چه باید کرد که گفته­اند در مصیبت‌ها ذکر خیر، فراخوانی است که با آن، دیگر دوستان و یاران را برای حمل ثقل بار غم و اندوه، به یاری طلب می‌کنیم. پس برای تسلای خاطر خودم و همه‌ی غم‌زدگان این فقدان، اندکی از بسیارانِ بزرگی و شکوه شعر استاد حمید سبزواری را بر زبان می­آورم و باقی آنچه بر زبان نیاید را به نجوای درونی خودم با روح این عزیز وامی‌گذارم.

مرحوم استاد حمید سبزواری را به القاب بسیاری خوانده­اند. او را به حق، پدر و بلکه بنیان­گذار شعر آیینی انقلاب نامیده‌اند و باز او را صدرنشین حماسه­پردازان زمانه ما نام نهاده­اند. این همه، برازنده‌ی حمید سبزواری است. اما به باور من که روزهای بسیاری از عمر هنری خود را با ایشان گذرانده و نیز با کثیری از اشعارش خلوت‌ها داشته‌ام، شعر سبزواری، بیش از هرچیز، «شعر برائت» بود. برائت، مملو از یقین و اطمینان است اما هرگز آرام ندارد و با هیچ وصلی نیز از پای نمی‌نشیند. بشارت است اما بیم نیز می‌دهد؛ تجلیل است اما نهیب نیز می­زند. از همین روست که شعر سبزواری، حتی آنجا که در رثای عزیزی است، همواره با موضوع خود، فاصله می­گیرد و در سرگرم شدن به تجلیل و بزرگداشت، هرگز راه ناپیموده­ای که پیش روست را از نظر دور نمی‌دارد. در اشعار سبزواری، همواره راهی برای بازرفتن و هدفی برای پی­گرفتن، در کار است. همین برائت از رضایت به حال و روز است که باعث می‌شود، شعر سبزواری، انقلابی باشد و انقلابی نیز بماند و هرگز به زینت‌المجالس شدن، حتی در حلقه‌ی یاران نیز رضایت ندهد. بی‌تردید این برائت دائمی به پای هدف و مقصد، میراث استاد سبزواری برای شعر و هنر انقلابی روزگار پس از او و پس از ماست.

بار دیگر، غم سترگ این فقدان عظیم را به خودم و به همه‌ی دل‌بستگان و وابستگان استاد سبزواری تسلیت می­گویم و برای آن جانِ ناآرام، آرامش ابدی را در جوار رحمت پروردگار آرزو می­کنم.

احمدعلی راغب
۲۲ خردادماه ۱۳۹۵

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz