مدیر کل بهزیستی گیلان خبر داد:
پوشش ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی معلولان نابینا

نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت - محمدرضا پارسی

رشت رویایی- مدیر کل بهزیستی گیلان گفت: ویزیت ۷۰ تا ۱۰۰ درصد معلولان نابینا را پوشش می‌دهیم.

به گزارش فارس، محمدرضا پارسی با اشاره به فرا رسیدن روز جهانی نابینایان گفت: ۴۴ هزار معلول زیرپوشش بهزیستی گیلان هستند که ۳ هزار و ۸۶۰ نفر نابینا و کم‌بینا هستند.

او تعداد نابینایان و کم‌بینایان زیرپوشش بهزیستی استان را کمتر از ۱۰ درصد عنوان کرد و گفت: رقم معلولان در گیلان بیش از این آمار است.

مدیر کل بهزیستی گیلان ارائه خدمات به نابینایان را در حوزه توانبخشی، اجتماعی، حرفه‌ای و … عنوان کرد و افزود: یکی از دلایل شایع نابینایی تنبلی چشم است.

او با بیان اینکه تنبلی چشم از دوران کودکی قابل پیشگیری است، تصریح کرد: طرح غربالگری و سنجش بینایی کودکان زیر ۵ سال در گیلان اجرا شده است.

پارسی با اشاره به اینکه سال گذشته ۶۷ هزار نفر کودک زیر پنج سال سنجی بینایی شدند، تصریح کرد: بالای ۷۹ درصد کودکان را زیر پوشش بهزیستی قرار دادیم که ۲ هزار و ۱۳ نفر کودک مشکل بینایی داشتند.

او ۵۰ درصد معلولیت‌ها را ژنتیکی دانست و خاطرنشان کرد: در زمینه ژنتیکی مداخلات مشاوره‌ای داریم.

مدیرکل بهزیستی گیلان از شناسایی ۱۴۰ خانواده چند معلولی در این استان خبر داد و گفت: باید بتوانیم برای این خانواده‌ها اقدام‌های ویژه‌ای داشته باشیم.

او به پرداخت هزینه درمان نابینایان در منزل اشاره کرد و متذکر شد: ویزیت ۷۰ تا ۱۰۰ درصد معلولان نابینا را پوشش می‌دهیم.

به گفته پارسی، سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان در حوزه توانبخشی برای نابینایان خرید وسایل مورد نیاز مانند عصای سفید هزینه شده است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz