رشت رویایی- فیلم‌های ابرقهرمانی، هر سال به سالن‌های سینما هجوم می‌آورند و سینماروهای اغلب جوان و نوجوان را به طرف گیشه‌ها می‌کشانند. این اما تمام ماجرای ابرقهرمان‌ها و فیلم‌های علمی – تخیلی و فانتزی نیست.

گرچه فیلم‌های سینمایی بزرگ همچنان فروش میلیاردی دارند و سه گانه ها و چهارگانه‌ها و چندگانه‌ها، تب و تاب فراوانی بین فیلم بین‌ها به وجود می‌آورند اما دوره دوره خیزش سریال‌های تلویزیونی است و فیلم‌های علمی – تخیلی، فانتزی و ابرقهرمانی (به عنوان یکی از مهمترین ژانرهای فیلم و سینما در سال‌های اخیر)، نمی‌خواهند از قافله سریال‌های تلویزیونی جا بمانند. امسال هم سریال‌های علمی – تخیلی و فانتزی زیادی به شبکه‌های تلویزیونی مختلف خواهند آمد. از بین این سریال‌ها پنج سریالی که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد، احتمالاً سروصدای بیشتری را در سال جدید ایجاد خواهند کرد.

قدرت یک سخنران

[su_frame align=”center”]پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی جذاب[/su_frame]

«جسی کاستر» (با بازی «دومنیک کوپر») سخنران کلیسایی در شهری کوچک در ایالت تگزاس است. جسی به صورت اتفاقی و به خاطر رویدادی فراطبیعی در کلیسایش، صاحب نیرویی خارق العاده و مرموز می‌شود که به کمک آن می‌تواند دیگران را وادار کند مطابق میلش رفتار کنند و دقیقاً کارهایی را بکنند که او می‌خواهد.

جسی کاستر که به خاطر داشتن چنین قدرتی، دچار تضاد اخلاقی شده تصمیم می‌گیرد سفری جاده‌ای را در آمریکا آغاز کند. همسر سابقش «تولیپ» (با بازی «روت نگا») و بهترین دوستش «کسیدی» («Cassidy»، با بازی «جو گیلگان») – که در اصل یک ومپایر ایرلندی است – او را در این سفر همراهی می‌کنند. طی این سیر و سیاحت به سوی حقیقت مطلق، این دارودسته با آدم‌هایی عجیب و غریب، موقعیت‌هایی خطرناک و ماجراهایی باورنکردنی روبرو می‌شوند.

سریال «سخنران» بر اساس مجموعه کمیکی از «گارت انیس» ساخته می‌شود که یکی از کمیک‌های بحث برانگیز و البته تحسین شده دهه‌های اخیر بوده است. کمیک بوک سخنران را «دی سی کامیکس» در ۶۰ قسمت بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۳۰۰۰ (۱۳۸۹) منتشر کرد. تاریخ دقیق آغاز سریال مشخص نیست اما گفته می‌شود در میانه‌های ۲۰۱۶ (یعنی تابستان ۱۳۹۵) پخش خواهد شد.

پدید آورنده: گارت انیس (Garth Ennis)

بازیگران اصلی: دومینیک کوپر، روت نگا (Ruth Negga)

آغاز پخش: تابستان ۱۳۹۵

شبکه: AMC

[su_divider top=”no” text=”بالای صفحه” divider_color=”#dddcdc” size=”1″ margin=”20″]

Westworld

وسترن تکنولوژیک

[su_frame align=”center”]پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی جذاب[/su_frame]

دکتر «رابرت فورد» (با بازی آنتونی هاپکینز) مرد شماره یک «جهان غرب» است؛ پارکی با فضا و حال و هوای غرب وحشی در جهان آینده که جمعیتش از ربات‌های انسان نما تشکیل شده اما در جایی اشکالی به وجود می‌آید و این ربات‌های انسان نما از کنترل خارج می‌شوند و پارک سرگرم کننده جهان غرب را به تله‌ای مرگبار برای بازدیدکنندگان تبدیل می‌کنند.

جهان غرب را در واقع «مایکل کرایتون» چند دهه پیش از این نوشت و در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲)، کارگردانی‌اش کرد. سریالی که آن زمان دو دنباله هم برایش ساخته شد که دومین دنباله (Beyond Westworld)، سر از فهرست بدترین و ناموفق‌ترین سریال‌های تلویزیونی درآورد اما با توجه به گرایش سال‌های اخیر به فضاهای آخرالزمانی تلخ و تیره، شبکه «HBO» تصمیم گرفته تا آن سریال کلاسیک کوچک را بازسازی کند.

آنچه که جهان غرب را متمایز می‌کند، حضور «جاناتان نولان» (برادر کریستوفر نولان) به عنوان یکی از پدید آورندگان سریال است. جاناتان در فیلم‌های کریستوفر نیز نقش موثری داشته و یکی از فیلمنامه نویسان فیلم‌های «اینسپشن»، «میان ستاره‌ای» و سه گانه «بتمن» برادرش بوده است.

در کنار آنتونی هاپکینز، بازیگرانی مثل اِد هریس (بازیگر فیلم «تاریخ خشونت» دیوید کراتنبرگ)، «جیمز مارسدن» (Jmes Marsden) بازیگر «مردان ایکس» و «ایوان ریچل وود» (بازیگر سریال «True Bood») در فهرست هنرپیشه‌های این سریال به چشم می‌خورند.

پدید آورنده: لیزا جوی، جاناتان نولان

بازیگران اصلی: بن یارنس، اِد هریس

آغاز پخش: ۱۳۹۵

شبکه: HBO

[su_divider top=”no” text=”بالای صفحه” divider_color=”#dddcdc” size=”1″ margin=”20″]

Luke Cage

بازنشستگی یک ابرقهرمان

[su_frame align=”center”]پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی جذاب[/su_frame]

پس از آن که فصل نخست سریال‌های «دردویل» (Daredevil) و یا «جسیکا جونز» نظر سریال بازها و منتقدان را به خود جلب کرد و به تجربه‌ای موفق برای نت فلیکس تبدیل شد، به نظر می‌رسد که این شبکه دیگر خیال توقف ندارد و همچنان به تولیدس ریال‌های ابرقهرمانی با مضمون «ابرقهرمانان بازنشسته» ادامه خواهد داد. تازه‌ترین محصول این شبکه، «لوک کیج» نام دارد که به زودی پخش فصل اولش آغاز خواهد شد. گرچه درباره لوک کیج هنوز چیز زیادی نمی‌دانیم اما با شخصیت اصلی آنه (یعنی خود لوک کیج)، پیش از این در سریال «جسیکا جونز» آشنا شده‌ایم. لوک کیج در این سریال مرد سیاه پوستی است که پوستش آسیب پذیر نیست و قدرت بدنی خارق العاده ای دارد.

در سریال جسیکا جونز، شخصیت اصلی زنی به همین نام بوده که در واقع ابرقهرمانی بازنشسته است و تلاش می‌کند به عنوان یک کارآگاه خصوصی زندگی‌اش را بگذراند. ظاهراً قرار است لوک کیج هم به عنوان ابرقهرمانی بازنشسته، خود را با زندگی عادی در محله هارلم تطبیق دهد.

نت فلیکس حداقل یک سریال ابرقهرمانی دیگر هم در آستین دارد. یکی از این دو، درباره یک استاد هنرهای رزمی با لقب «مشت آهنی» است. این سریال در مرحله تولید قرار دارد و زمان پخشش هنوز معلوم نشده.

پدید آورنده: چیوهوداری کوکر (Cheohodari Coker)

بازیگران اصلی: مایک کولتر، ماهرشالا علی

آغاز پخش: ۱۳۹۵

شبکه: نت فلیکس

[su_divider top=”no” text=”بالای صفحه” divider_color=”#dddcdc” size=”1″ margin=”20″]

SS-GB

نازی‌ها در لندن

[su_frame align=”center”]پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی جذاب[/su_frame]

مینی سریال «SS-GB» یکی از تولیدهای شبکه بی بی سی است که پرسشی تاریخی را مطرح می‌کند؛ «اگر نازی‌ها موفق می‌شدند از دریا بگذرند و بریتانیا را هم فتح کنند، آن وقت چه می‌شد؟» این سریال بر اساس رمانی به همین نام نوشته «لِن دیتون» ساخته شده و آقای نویسنده ساخت سریال را هم خود بر عهده گرفته. نام سریال و رمان نیز، عنوانی خیالی است برای شاخه‌ای از واحد «اِس اِس» حزب نازی که پس از فتح بریتانیا، مأمور کنرتل آنجا شده.

در داستان این سریال، «وینستون چرچیل» اعدام شده و بیشتر سیاستمداران و خاندان سلطنتی انگلیس فرار اند. نه ماه پس از شکست ارتش بریتانیا و اشغال این کشور، کارآگاهی به نام «داگلاس آرچر» (با بازی «سم رایلی») تحقیقاتی را درباره قتلی به عهده می‌گیرد که در ابتدا به نظر می‌رسد پرونده‌ای معمولی است ولی با پیشرفت تحقیقات آرچر، معلوم می‌شود مقتول فیزیکدان بوده و با یک گروه مقاومت ارتباط‌هایی داشته است. از این حادثه به بعد نازی‌ها علاقه‌ای غیرعادی و مشکوک به این پرونده نشان می‌دهند.

لن دیتون در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، با نوشتن چند رمان جاسوسی شهرت خوبی برای خودش دست و پا کرد. SS-GB نیز نخستین بار در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) منتشر شد و بی بی سی اکنون این رمان را به مینی سریالی پنج قسمتی تبدیل کرده. «نیل پورویس» و «رابرت وید» – که سابقه همکاری در شش فیلم از سری فیلم‌های جیمز باند را دارند – نویسندگی فیلمنامه این سریال را برعهده داشته‌اند.

پدید آورنده: لن دیتون (Len Deighton)

بازیگران اصلی: آنه ئورین برنارد، رینر باک

آغاز پخش: ۱۳۹۵

شبکه: BBC One

[su_divider top=”no” text=”بالای صفحه” divider_color=”#dddcdc” size=”1″ margin=”20″]

Outcast

در جستجوی شیطان

[su_frame align=”center”]پنج سریال علمی – تخیلی و فانتزی جذاب[/su_frame]

«کایل بارنس» (Kyle Barnes) با بازی «پاتریک فیوجیت»، در دوران کودکی غلتیدن نزدیکترین افراد خانواده‌اش به دامن شیطان را دیده است. چند دهه بعد او به همراه شخص دیگری به نام «رورند اندرسون» (Reverend Anderson) جستجویی را برای یافتن ریشه این نیروهای شیطانی آغاز می‌کنند.

سریالل «مطرود» بر اساس کمیک بوکی نوشته «رابرت کرکمن» و تصویرسازی «پل آزاکتا» (Paul Azaceta) ساخته می‌شود. کمیک بوکی که انتشار آن هنوز هم ادامه دارد. کرکس – که او را با سریال معروف «واکینگ دد» (Walking Dead) به یاد داریم – در این کمیک بوک یک داستان ترسناک حماسی دیگر را را روایت کرده. موفقیت واکینگ دد در بین سریال‌های سال‌های اخیر، کرکمن را در مرکز توجه سریال سازان قرار داد، به طوری که حتی پیش از انتشار کمیک بوک مطرود، استودیو «سینه مکس» (Cinemax) امتیاز اقتباس سریالی از روی این کمیک بوک را از کرکمن خرید. طبق آخرین خبرها، سینه مکس برای فصل اول این سریال ده قسمت در نظر گرفته که در سال جاری پخش خواهند شد.

پدید آورنده: رابرت کرکمن (Robert Kirkman)

بازیگران اصلی: رن اشمیت، پاتریک فیوجیت (Patrick Fugit)

آغاز پخش: ۱۳۹۵

شبکه: BBC One

دانستنی‌ها