پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنند

رشت رویایی- پل‌ها را می‌شود از زوایای مختلف دسته‌بندی کرد؛ زیباترین پل‌های جهان، بلندترین، معروف‌ترین یا طولانی‌ترین پل‌ها… در این گزارش ما به پل‌هایی می‌پردازیم که دست آشتی شده‌اند میان دو کشور یا قاره.
به گزارش ایسنا پل‌ها خاصیت شاعرانه‌ای دارند؛ دو منطقه، دو شهر، دو کشور یا حتی دو قاره را به هم پیوند می‌دهند. با دیدی شاعرانه نه، از منظر گردشگری به تعدادی از این پل‌ها نگاهی می‌اندازیم.

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنند

پل «اورسوند» – مرز دانمارک و سوئد
این پل که ریل راه‌آهن بر روی آن عبور می‌کند، از تنگه «اورسوند» بین سوئد و دانمارک می‌گذرد و کلان‌شهر کپنهاگ را به مالمو وصل می‌کند. طول این سازه هفت هزار و ۸۴۵ متر است و عنوان بلندترین پل ریلی اروپا را یدک می‌کشد. در این مسیر دو ریل راه‌آهن برای رفت‌وآمد قطارها و چهار خط ماشین‌رو تعبیه شده است.

پل «سفیر» مرز آمریکا و کانادا
پل‌های زیادی در مرز بین ایالات متحده و کانادا قرار دارند، اما «سفیر» که دیترویت، میشیگان، ویندزور و اونتاریو را به هم پیوند می‌دهد، شلوغ‌ترین پل در مرزهای خارجی آمریکای شمالی محسوب می‌شود. در واقع ۲۵ درصد رفت‌وآمدهای تجاری از طریق این مسیر انجام می‌شود. «سفیر» پلی معلق با طول دو هزار و ۳۰۰ متر است.

پل «سه کشور» مرز فرانسه و آلمان
این پل در منطقه به ازل سویس و نزدیک سه‌راهی واقع شده که مرزهای سه کشور فرانسه، آلمان و سویس به هم می‌رسند. این سازه روی رودخانه «راین» که بین فرانسه و آلمان می‌خروشد، ساخته شده است. پل ۲۴۸ متری قوسی‌شکل «سه کشور» فقط برای دوچرخه‌سواران و افراد پیاده است.

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنند

پل «رنگین کمان» مرز آمریکا و کانادا
پل «رنگین کمان» ۴۴۰ متر طول دارد که با طرحی قوس‌شکل، هم برای پیاده‌ها و هم وسایل نقلیه مناسب است. این پل که از تنگه رود «نیاگارا» عبور می‌کند، در سال ۱۹۴۱ راه‌اندازی شده است. شهرهای نیویورک، آبشار نیاگارا و انتاریو از طریق این رنگین کمان به هم پیوند می‌خورند.
از روی این پل منظره هیجان‌انگیزی از آبشارهای «نیاگارا» دیده می‌شود و علت نام‌گذاری آن هم رنگین کمانی است که اغلب از بالای این آبشار به چشم می‌خورد.

پل «اروپای نو» مرز بلغارستان و رومانی
«اروپای نو» پلی ریلی است که از فراز رودخانه «دانوب» می‌گذرد و شهرهای «ویدین» بلغارستان و «کالافات» رومانی را به هم متصل می‌کند. پل «اروپای نو» یک هزار و ۹۷۱ متر طول دارد.

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنند

پل «آبشار ویکتوریا» – مرز زیمباوه و زامبیا
پل «آبشار ویکتوریا» از رودخانه «زامبزی» می‌گذرد که خیلی هم از آبشار معروف ویکتوریا فاصله ندارد. این پل دارای جاده، ریل و بخش پیاده‌رو است که شهرهای آبشار ویکتوریا در زمیباوه و لیوینگستون در زامبیا را به هم پیوند می‌دهد. طول این سازه ۱۹۸ متر و ارتفاع آن ۱۲۸ متر است. پل آبشار ویکتوریا سال ۱۹۰۵ و در عرض حدود یک سال ساخته شد.

پل تاجیکستان – افغانستان
این پل ۶۷۲ متری سال ۲۰۰۷ راه‌اندازی شد و سازه‌ای طولانی است که از رود «پنج» عبور می‌کند و دو کشور تاجیکستان و افغانستان را به هم وصل می‌کند. هزینه ساخت این راه ارتباطی را آمریکا پرداخت کرده. به غیر از این سازه، پل‌های دیگری هم هستند که همزمان با آن ساخته شده و در مرز بین این دو کشور واقع شده‌اند.

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنند

پل «بی‌بازگشت» مرز کره‌شمالی و کره‌جنوبی
پل «بی‌بازگشت» که در منطقه غیرنظامی کره (DMZ) واقع شده، یک راه ارتباطی معمولی نیست و گذشتن از آن با عبور از دیگر مرزها فرق می‌کند. این پل در پایان جنگ دو کره در سال ۱۹۵۳ برای تبادل زندانیان کاربرد داشت و آخرین‌بار سال ۱۹۶۸ به این منظور از آن استفاده شد. وقتی در سال ۱۹۷۶ دو افسر ارتش آمریکا توسط سربازان کره‌شمالی کشته شدند، پل «بی‌بازگشت» تمام کارایی‌اش را از دست داد. با این حال هنوز هم در هر دو کشور چندین ایستگاه بازرسی روی این پل قرار دارد.

پل «به سفر» ترکیه مرز جغرافیایی بین اروپا و آسیا
پل «به سفر» یا بهتر بگوییم اولین پل «به سفر»، از هیچ مرز بین‌المللی عبور نمی‌کند و هر دو سمت آن در استانبول ترکیه قرار دارد. در واقع این پلِ یک هزار و ۵۶۰ متری که بر فراز تنگه به سفر گسترده شده، وظیفه بزرگ‌تری بر دوش دارد و آن هم اتصال دو قاره اروپا و آسیا به هم است.
این پل، پلی معلق و فولادی است که فاصل سطح آب تا زیر آن ۶۴ متر است. ساخت پل «به سفر» در سال ۱۹۷۰ شروع شد و در تاریخ ۳۰ اکتبر ۱۹۷۳ به بهره‌برداری رسید. این پل بین «اورتاکوی» در قسمت اروپایی و «بَیلَربَیی» در قسمت آسیایی استانبول واقع شده است.

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنندپل «سفیر» مرز آمریکا و کانادا

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنندپل «سه کشور» مرز فرانسه و آلمان

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنندپل «اروپای نو» مرز بلغارستان و رومانی

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنندپل تاجیکستان – افغانستان

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنندنمای دیگری از پل «بسفر» ترکیه

پل‌هایی که دو کشور را به هم وصل می‌کنندپل «بی‌بازگشت» مرز کره‌شمالی و کره‌جنوبی

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz