سد سفیدرود

پس از ۳ سال کم‌آبی، سد سفیدرود سرریز شد

رشت رویایی- سد مخزنی سفیدرود پس از سه سال کم‌آبی صبح امروز سرریز و آب آن برای مصرف شرب و نشاکاری گیلان رهاسازی شد.

استاندار گیلان دقایقی پیش در جریان بازدید از سد سفیدرود اظهار کرد: پس از سه سال سد سفیدرود سرریز شده و اکنون یک‌میلیارد و ۴۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره داریم.

محمدعلی نجفی، ورودی آب سد سفیدرود را ۲۳۰ متر مکعب در ثانیه عنوان کرد و گفت: توصیه می‌کنم کشاورزان وارد شالیزارها شوند و فصل کشت را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه سرریز شدن آب سد سفیدرود به معنای داشتن آب به اندازه کافی نیست، تصریح کرد: ظرفیت اولیه سد سفیدرود یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب بود و به دلیل رسوب‌گذاری به یک‌میلیارد و ۴۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه آب سد برای مصرف شرب و نشاکاری رهاسازی شده است، خاطرنشان کرد: سرریز شدن سد سفیدرود ۲۰ درصد در ذخیره‌سازی آب و ۲۰ روز زودتر از آغاز نشاکاری تاثیرگذار است.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان در مزارع حضور پیدا کنند تا با مشکل کم‌آبی مواجه نشویم، یادآور شد: مدبرت منابع آبی از موضوع‌های مهم بوده و مسئولان و کشاورزان این مدیریت را اعمال کنند.

نجفی آماده‌سازی سدهای پلرود و شفارود را از جمله برنامه‌های گیلان در سال جاری عنوان کرد و متذکر شد: ۱۱ سد لاستیکی در گیلان در حال احداث بوده و امسال چهار سد به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تسطیح و نوسازی اراضی کشاورزی را از اقدام‌های در حال انجام در گیلان ذکر کرد و یادآور شد: امسال ۱۰ هزار هکتار شالیزار تجهیز و نوسازی می‌شود.

استاندار گیلان تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری این استان را از اقدام‌های بی‌نظیر دولت خواند.

به گزارش فارس، آب ۱۸۰ هزار هکتار شالیزار از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای گیلان از سد سفیدرود تأمین می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz