مهندس فرامرز جمشیدپور در گفت‌وگو با رشت رویایی مطرح کرد:
پروژه سبزه‌میدان با طرح اولیه تصویب شده هیچ تفاوتی نخواهد داشت

رشت رویایی، سید احمد ساداتی- پروژه ساماندهی و بهسازی سبزه‌میدان رشت از جمله پروژه‌هایی است که در چند ماه اخیر، مردم این شهر شاهد انجام آن بوده‌اند. اما به نظر می‌رسد روند این پروژه به کندی صورت می‌پذیرد و این مساله حتی گلایه‌هایی از جانب شهروندان را نیز به همراه داشته است. با مهندس فرامرز جمشیدپور هم‌کلام شدیم تا در جریان جزییات این پروژه و علل کندی روند آن قرار بگیریم.

فرامرز جمشیدپور

دلیل کندی روند پروژه ساماندهی و بهسازی سبزه‌میدان چیست؟
البته در ابتدا باید بگویم که کند بودن روند پروژه را نمی‌پذیرم. پروژه ساماندهی و بهسازی سبزه‌میدان از ابتدا قرار بود در مدتی ده ماهه به اتمام برسد و در حال حاضر نیز پیمانکار تا پایان تیرماه فرصت دارد این پروژه را تحویل دهد و با روند فعلی، این امکان وجود دارد که این پروژه حتی زودتر به پایان برسد. هرچند این را هم باید اضافه کنم به این علت که سبزه‌میدان در فهرست آثار ملی قرار دارد، تمامی جزییات حتی مواد به کار رفته نیز باید به امضا و تصویب میراث فرهنگی برسد و بعد از این که این امور در میراث انجام شد، ما این موارد را به پیمانکار ابلاغ می‌کنیم. به نظر من اصلاً نیازی نیست که اصرار بر تسریع روند اتمام پروژه داشته باشیم و شاید این گونه بهتر هم باشد که کارها با طمأنینه بیشتری انجام شود تا همه جزییات در نظر گرفته شده باشد. از نظر مصالح به کار گرفته شده در پروژه نیز، خوشبختانه کیفیت مصالح در حد خوب و قابل قبولی است. این را هم بگویم که مطالبات پیمانکار تا به این جا تسویه شده؛ البته صورت‌وضعیت‌هایی وجود دارند که در مرحله رسیدگی هستند. اما صورت وضعیت‌های تأیید شده همگی پرداخت شده‌اند.

در حالی‌که نزدیک به هشت ماه از پروژه گذشته نزدیک به نیمی از کار باقی مانده، آیا انجام نیمی از پروژه در طول دو ماه باعث پایین آمدن کیفیت کار نخواهد شد؟
این‌طور نیست. اولاً باید بگویم که پروژه در حال حاضر هفتاد درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اختلاف‌هایی که ما با میراث داشتیم به طور کلی برطرف شده و همین مساله باعث خواهد شد پروژه با سرعت بیشتری دنبال شود. در این راستا مقرر شده تا کتاب‌فروشی و آب‌نما که از ابتدا در سبزه‌میدان وجود نداشت و بعدها به آن اضافه شد از آن حذف شوند و احتمالاً در ضلعی که به سمت خیابان اعلم الهدی قرار دارد همچون گذشته سردر جدیدی نصب گردد.

آیا سخت‌گیری‌های سازمان میراث باعث توقف پروژه در برخی مقاطع کار هم شد؟
همان‌طور که گفتم به علت ثبت سبزه‌میدان در فهرست آثار ملی طبیعی است که چنین حساسیتی وجود داشته باشد. ما در جزیی‌ترین موارد، حتی در تعیین نوع مواد به کار رفته و نقشه نظرات سازمان میراث را جویا شدیم و پس از برطرف شدن موارد اختلافی، به توافق کامل رسیدیم و پروژه نیز هم اکنون با روند خوبی در حال اجراست.

بسیاری از شهروندان در مورد کیفیت مصالح به کار گرفته شده نگران هستند. آیا باید در این مورد نگران بود؟
هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد و خوشبختانه مصالح از کیفیت لازم برخوردارند. یکی از دلایلی که اصراری بر تسریع روند اتمام پروژه نداریم همین مساله است که نظم موجود به هم نخورد و کیفیت کار حفظ شود.

آیا سبزه‌میدان هم به مانند بسیاری از پروژه‌های دیگر از طرح اولیه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده بود، فاصله خواهد داشت؟
این اطمینان را به شهروندان شهر رشت می‌دهم که این پروژه به‌هیچ‌وجه از طرح اولیه تصویب‌شده خود فاصله‌ای نخواهد داشت و در آن تغییری به وجود نخواهد آمد. امیدوارم پس از اتمام پروژه، فضایی در سبزه‌میدان رشت حاکم شود که رضایت شهروندان عزیز بیش‌ازپیش جلب گردد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz