[su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame]

رشت رویایی- پروژه بزرگ نقاشی دیواری رشت به متراژ ۲۵۰ متر در بلوار انصاری به پایان رسید.

به گزارش رشت رویایی، پروژه نقاشی دیواری رنج و برنج با هنرمندی نقاش گیلانی مهران کریمی و به سفارش سازمان زیباسازی شهرداری به مناسبت گرامیداشت هفته رشت بر دیواری به متراژ ۲۵۰ مترمربع واقع در بلوار انصاری روبروی اداره راهنمایی و رانندگی اجرا شد.

بانوی شالیزارهای شمال، از رنج‌هایت خبر دارم، از دستانت که در جوانی پیر شده‌اند، از رؤیاهایت که سال‌هاست چشم به راه تابستان دوخته‌اند، تا روزی که نشاها رشد کنند، تا روز خوشه‌های طلایی، روز برنج و …بخشی از عناوینی است که در این پروژه اجرا شده است.

[su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame]

این نقاش گیلانی در گفتگو با رشت رؤیایی با اشاره به اینکه پروژه نقاشی دیواری رنج و برنج از ابتدای زمستان سال گذشته آغاز شد، می‌گوید: این پروژه با تمرکز بر روی حرفه کشاورزی، مراحل کاشت، داشت و برداشت را نمایش می‌دهد. به جز ویژگی زیباسازی شهری، کارکرد اجتماعی و پیام رسانی آن مد نظر ما بود. این اثر از لحاظ بُعد محتوایی به حرفه کشاورزی می‌پردازد که یکی از مهم‌ترین وجوه ارزشی جغرافیای شمال کشور و بخشی از فرهنگ و آئین مردم ما محسوب می‌شود. اما متأسفانه به دلایل مختلف این ارزش تبدیل به ضد ارزش شده و به نوعی مهم‌ترین صنعت ما در حال نابودی است.

مهران کریمی در خصوص شیوه ساختاری این پروژه اشاره می‌کند: تکنیک و هنر اجرایی باید با محیط و فضا تناسب داشته باشد. در هر فضایی مثل ساغریسازان که بافت قدیمی دارد امکان اجرای کارهای مدرن نیست. اما سواد بصری و نگاه مردم گیلان به سمت شیوه‌های کلاسیک و همگانی‌تر نقاشی تمایل و عادت دارد. اما نقاشی دیواری عرصه‌ای همگانی ست که می‌تواند در ارتقاء سلیقه و سواد بصری عموم مؤثر باشد. لذا این پروژه نسبت به کار قبلی که در خیابان استقامت اجرا شد، دارای تغییرات ساختاری در سطح فرم و رنگ اثر بود و سعی شد از طبیعت گرایی صرف فاصله بگیرد و تا حدودی در رنگ، فرم و حتی پرسپکتیو به انتزاع نزدیک شود.

[su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame]

وی در ادامه می‌افزاید: تغییر ذائقه و سواد بصری جامعه یک فرایند بلند مدت است و نمی‌شود یک شبه جامعه را به سمت آثار فاخر و مدرن پیش برد. بنابراین اگر به ناگاه آثار مدرن در سطح شهر اجرا شود، نه تنها مخاطب عام را پس خواهد زد بلکه شاید پیامدهای سو هم بجا بگذارد. بنابراین باید جامعه را به تدریج و گام به گام به این سمت سوق داد.

شایان ذکر است، مهران کریمی متولد ۱۳۶۲ در رشت، فارغ‌التحصیل رشته گرافیک در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران است. وی پروژه نقاشی‌های دیواری را از سال گذشته در رشت آغاز کرد. پروژه نقاشی بر روی دیوارِ ورودی خیابان استقامت از سمتِ خیابان ضیا بری اولین اجرای خیابانی کریمی با همکاری حامد قلی زاده بود که با استقبال قابل توجهی از سوی مردم روبرو شد. و هم اکنون دومین پروژه او به نام «رنج و برنج» به اتمام رسیده است.

[su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame] [su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame] [su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame] [su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame] [su_frame align=”center”]نقاشی دیواری - رشت[/su_frame]