پروژه ایرانوم چیست؟

رشت رویایی- رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه ایرانوم یکی از افتخارات ملی است که نتایج اجرای آن کاملا به خانواده های ایرانی برمی گردد، گفت: پروژه ایرانوم در ارتقای سلامتی نسل آینده کشور موثر است.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر حسین نجم آبادی در مراسم افتتاح پروژه کشوری ایرانوم گفت: پروژه ایرانوم با دشواری های زیادی همراه بود که درنهایت با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از سال ۹۴ اجرایی شد.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درخصوص جزییات این پروژه توضیح داد: ژنوم انسان‌‌ها شبیه به یکدیگر هستند، اما یک دهم درصد از ژنوم انسان‌‌ها با یکدیگر متفاوت است و این تفاوت‌‌ها موجب می‌شود که ما در زمینه‌‌های تشخیص بیماری‌‌های ژنتیکی و درمان آنها متفاوت عمل کنیم.

دکتر نجم ‌آبادی با اشاره به پروژه‌ های جهانی ژنومیک، گفت: اولین پروژه در سال ۲۰۰۳ ایجاد شد و چند سال بعد در آن با تحول عظیمی که در زمینه توالی یابی ژن‌ ها ایجاد شد، نسل جدیدی از دستگاه‌ های توالی ‌یابی به بازار عرضه شد که هزینه‌ های این پروژه‌ ها را کاهش داد.

او گفت: محققان توانسته‌‌اند که تنها ۵۳ ژن انسانی را شناسایی کنند، اما با عرضه نسل جدیدی از دستگاه‌‌های توالی ‌یابی، در حال حاضر بشر به اطلاعات ۴۰۰۰ هزار ژن دسترسی دارد.

او ادامه داد: اولین پایگاه تشخیص ژنوم در سال ۲۰۰۸ در پنج نقطه جمعیتی جهان شکل گرفت و در تمام این پایگاه داده‌ ها، خلا ارائه اطلاعات مربوط به جمعیت منطقه خاورمیانه وجود داشت.

او گفت: در سال ۲۰۱۰ هر کشوری پایگاه خود را شکل داد، به گونه ‌ای که در قطر و عربستان با صرف هزینه ‌های گزاف پروژه‌‌های ژنوم اجرایی شدند و عربستان سعودی پروژه ژنوم انسانی را با ۸۱ میلیون دلار اجرایی کرد، اما در ایران با یک صدم هزینه اقدام به اجرایی کردن پروژه‌های ژنوم جمعیت ایرانی شد.

رییس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد: در پروژه ایرانوم ۲ ماموریت توالی‌ یابی نسل جدید و ایجاد پایگاه انواع جمعیت سالم ایرانی پیگیری شد که در حال حاضر اطلاعات ژنی ۸ قوم ایرانی در این پایگاه به ثبت رسیده است.

او با بیان اینکه در این پایگاه تعداد یک میلیون و ۳۶۸ هزار و ۳۸۰ واریانت به ثبت رسیده است، گفت: در مطالعات انجام شده در این پروژه موفق به شناسایی ژن‌‌های بیماری ‌زایی شده‌ ایم و تاکنون ۳۰ درصد از تغییرات ژنتیکی در جمعیت‌‌های ایرانی در هیچ پایگاه ژنومیک در جهان به ثبت نرسیده است

دکتر نجم آبادی با بیان اینکه این پروژه خدمت بزرگی به جامعه پزشکی ارائه می‌دهد، گفت: ایرانوم یکی از افتخارات ملی است که نتایج اجرای آن کاملا به خانواده‌های ایرانی برمی‌گردد و با دستیابی به تغییرات ژنتیکی بیماری زا از بروز بیماری‌ها و معلولیت‌های مختلف به ویژه در ازدواج های فامیلی جلوگیری کرده و در نهایت در ارتقای سلامتی نسل آینده کشور، کاهش آلام جسمی و روانی خانواده ها و همچنین کاهش هزینه‌های کشور در قبال درمان و توانبخشی بیماران موثر است.

او در پایان گفت: از وزارت بهداشت درخواست داریم تا بودجه لازم را برای نگهداری مرکز در اختیار ما بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *