مدیرکل بهزیستی گیلان:
پرونده معلولان گیلان بازبینی می‌شود

محمدرضا پارسی

رشت رویایی- مدیرکل بهزیستی گیلان به وجود نارسایی در پرونده معلولان اشاره کرد و گفت: پرونده معلولان گیلان در شرف بازبینی است و منجر به صدور کارت بین‌المللی تشخیص معلولیت می‌شود.

به گزارش فارس، محمدرضا پارسی با اشاره به اینکه تعداد ۳۲ هزار نفر معلول زیر پوشش بهزیستی گیلان در سال گذشته بودند اظهار کرد: برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه را در روستاها پیگیری می‌کنیم و این امر سبب شناسایی و ارتقای تعداد افراد جامعه هدف معلولان در استان شده است.

او به شناسایی ۴۴ هزار نفر معلول در گیلان اشاره کرد و افزود: شناسایی معلولان در روستاهای استان به صددرصد افزایش پیدا کرده و این امر افزایش آمار معلولان را به‌همراه داشته است.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه در پرونده معلولان نارسایی‌هایی وجود داشته است، گفت: تمام پرونده معلولان استان در شرف بازبینی است و منجر به صدور کارت بین‌المللی تشخیص معلولیت می‌شود.

پارسی، روند بازبینی پرونده معلولان گیلان را از سال گذشته خواند و بیان کرد: امر مذکور امکان خوبی برای معلولان فراهم می‌کند.

او یکی از افتخارهای سازمان بهزیستی را تعقیب ایفای حق معلولان عنوان کرد و گفت: اصلاح طرح قانون جامع حمایت از معلولان در یک مرحله به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و با تصویب کامل آن تحولی در حوزه رفاه اجتماعی به منظور خدمات‌رسانی به معلولان ایجاد می‌شود.

مدیرکل بهزیستی گیلان با اشاره به راه‌اندازی نخستین مرکز اقامت موقت کودکان اوتیسم در سال گذشته در استان، خاطرنشان کرد: مرکز مذکور در شهر رشت دایر شده است.

پارسی به راه‌اندازی نخستین مرکز معلولان کم‌توان ذهنی کودکان بی‌سرپرست در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: کودکان بی‌سرپرستی که از لحاظ ذهنی نسبت به نرم پایین‌تر هستند و با کودکان عادی نگه‌داری می‌شدند را توانستیم جدا کنیم و یک مرکز برای این کودکان در آستانه‌اشرفیه دایر کردیم.

او با بیان اینکه وسایل کمک‌توان پزشکی در ارائه خدمات به این بخش در اختیار معلولان گذاشته شده است، گفت: سال گذشته شاهد رشد ارائه خدمات کمک‌توان پزشکی نسبت به سال ۹۳ در استان بودیم.

مدیرکل بهزیستی گیلان همچنین به سیاست‌های حمایتی دولت از سازمان‌های مردم‌نهاد اشاره کرد و افزود: اکنون تعداد ۸۶ گروه سازمان مردم‌نهاد زیر نظر بهزیستی در استان فعالیت می‌کنند.

پارسی، تعداد ۳۳ گروه مردم‌نهاد را مربوط به حوزه توانبخشی خواند و بیان کرد: سال گذشته دو سازمان مردم‌نهاد انجمن خانواده‌ها «اوتیسم» و «کودکان سندروم دان» در گیلان تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه اجتماعی در پنج شهرستان مرکز اورژانس اجتماعی راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: مرکز اورژانس اجتماعی رودبار دایر شده ضمن اینکه توسعه این مراکز در آستارا و رودبار به منظور زیر پوشش قراردادن تمام استان در برنامه است.

مدیرکل بهزیستی گیلان، مداخله در طلاق را از برنامه‌های این سازمان عنوان کرد و گفت: آموزش پیش از ازدواج و مشاوره حین ازدواج از اقدام‌های انجام شده توسط بهزیستی است.

پارسی با اشاره به راه‌اندازی مراکز مداخله در طلاق در گیلان، خاطرنشان کرد: خدمات مداخله در طلاق در پنج شهرستان ارائه می‌شود.

وی به انعقاد تفاهمنامه با دادگستری گیلان در زمینه ارائه خدمات مداخله در طلاق در استان اشاره کرد و یادآور شد: خدمات مذکور بدون آن‌که منابعی از سازمان بهزیستی دریافت کنیم در تمام استان توسعه پیدا کرده است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz