پروانه صادرشده در ساغریسازان براساس قانون و براساس مجوز میراث بوده است/ طرح الزام آور تهیه برنامه راهبردی شهر و شهرداری با چشم‌انداز ۱۴۰۱ پیشنهاد شد/ هر راهبردی که تدوین می شود باید خروجی چهارساله آن مشخص باشد

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- چهاردهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت عصر دیروز در ساختمان میرزا خلیل رفیع برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، رییس شورای اسلامی شهر رشت در آغاز با عرض تبریک به مناسبت سیزدهم آبان گفت: همواره ندای استکبار ستیزی در ایران مهم بوده است و در هر جای دنیا مظلومی برای دفاع بیدار می‌شود، نگاهش به ایران اسلامی است.

سید امیر حسین علوی با اشاره به فرا رسیدن سفر اربعین گفت: ان شاا… در سفر اربعین تمامی مردم رشت و عاشقان اهل بیت (ع) را یاد خواهیم کرد.

او با تبریک مجدد به حامد عبداللهی بابت انتخاب به عنوان ریاست شورای گیلان گفت: ان شاا… همه ما بتوانیم خادم خوبی برای مردم باشیم.

شهرداران مناطق باید برای حفظ و حراست از بافت‌های تاریخی توجیه شوند

در ادامه این جلسه فاطمه شیرزاد عضو شورای اسلامی رشت گفت: در شهر رشت یکسری بناهای تاریخی با قدمت بالا وجود دارد که بازنگری این بناها باید در دستور کار قرار بگیرند. یقینا در شورای پنجم نیز این مبحث را در دستور کار قرار خواهیم داد. و ان شاا… بحث بازآفرینی بافت‌های فرسوده رشت در دستور کار قرار بگیرد تا بتوانیم در بحث شناسایی بافت‌های فرهنگی و تاریخی رشت و احیای آنها گام موثری در این زمینه برداریم تا زین پس شاهد اتفاقاتی نظیر خانه شبان که اخیرا مورد تخریب قرار گرفت، نباشیم.

او افزود: کاروانسراهای شهر رشت می توانند محور گردشگری باشند و رشت را به جایگاه اصلی‌اش برسانند. ضمن اینکه توجه به چنین ظرفیت‌هایی موجب می‌شود شهرداری رشت و مدیران دستگاه‌های مختلف به تعامل و تعاون برسند.

او با اشاره به بافت خواهر امام شهر رشت گفت: متاسفانه وضعیت این بافت خیلی وخیم است و وضعیتی که در اطراف بقعه شاهدیم، بسیار اسفناک است. برای رشت که یک شهر فرهنگی است جای بسی تاسف دارد که شاهد تخریب بافتهای فرهنگی باشد.

این عضو شورا ادامه داد: حدود یک‌ماه است که در محله ساغریسازان که بافت تاریخی محسوب می‌شود، شهردار منطقه اجازه ساخت و ساز بالاتر از حد مجاز داده و حتی شاهد به تعبیه‌ی درب ریموت دار در این محله هستیم. شهرداران مناطق باید در مورد این مسائل توجیه شوند و امیدوارم فرصت بیشتری برای توجه به چنین مباحثی داشته باشند.

شورای پنجم باید به شورای کارهای بزرگ معروف شود

محمد حسن عاقل منش، دیگر عضو شورای شهر در ادامه این جلسه گفت: واقعیت این است که شوراها اصل مترقی افکار ماهستند و امیدوارم رای فراوان کسب شده توسط مردم به اعضای شورا باعث شود تا پایبند به اصول و مبانی باشیم.

او با اشاره به اینکه رای به نصرتی نشان دهنده تعامل و وحدت شورا است، گفت: حضور استاندار جوان هم مایه خوشحالی است تا با انگیزه‌های بیشتری حرکت کنیم.

او گفت: تلاش می کنیم با برنامه راهبردی ۱۴۰۱ به الزامات شهر بیش از گذشته توجه شود.

عاقل منش اضافه کرد: رشت نیازمند جذب سرمایه گذار است و باید با همدلی، فضایی آرام در شهر ایجاد کنیم و از تنش‌های بی حاصل که موجب فراری شدن سرمایه گذاران خواهد بود، جلوگیری کنیم. رشت در حال حاضر با مشکلات فراوانی روبه رو است که تنها در زیر سایه‌ی همدلی و تعاون می‌شود این مشکلات را رفع کرد.

او ادامه داد: کاهش در آمد شهرداری که موجب بروز مشکلات متعددی شده و کمبود فضای سبز شهری، اقتصاد نامناسب شهری و همچنین پیگیری شهر خلاق خوراک شناسی و مبحث سراوان که به یک غده سرطانی تبدیل شده، نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است.

او گفت: رفع آلودگی‌های زیست محیطی رشت یکی از هدف‌های شورای پنجم است. یکی از موارد حایزاهمیت که نیاز به پیگیری دارد، اعتماد سازی و جلب توجه به برنامه‌ها است. تا زمانیکه شهروندان به این اعتماد نرسند، مشکلات کامل برطرف نمی‌شود. بر خود لازم می‌دانم تا به زودی برنامه عملیاتی خود را به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی شورا مطرح و به نتیجه برسانم.

عاقل‌منش تصریح کرد: اگر هر کدام از شوراهای رشت با عناوینی مطرح هستند، شورای پنجم هم باید به شورای کارهای بزرگ معرفی شود.

برای حل مشکلات زباله در سراوان باید کاری کرد

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه از ظرفیت مشاوران شورا استفاده شود گفت: از عملکرد پسماند و تلاش‌های شورای چهارم سپاسگزارم و ایجاد حفر به منظور کنترل گاز متان ، ایجاد پشته های خاکی و… از جمله اقدامات قابل تقدیری است که انجام شده‌اند.

احمد رمضانپور افزود: رئیس شورای اسلامی سراوان در مصاحبه‌ی اخیر خود گلایه داشت که چرا مسئولین به سراوان نیامدند. در هر حال تلاش‌هایی شده و در شورای چهارم مصوباتی در خصوص سراوان به تصویب رسیده و قرار دادی هم با دانشگاه گیلان در شورای گذشته بسته شده که محصول آن مصوبه لندفیل است.

او گفت: با توجه به اینکه حتی مشاوران و کارشناسان نیز با احداث تصفیه خانه در لندفیل سراوان موافق بودند اما با مخالفت برخی از اعضای شورا مواجه شد و گفتند برای احداث تصفیه خانه در این مکان باید یک هزار و پانصد درخت قطع شود.

او اضافه کرد: با رانش بزرگ سایت ایجاد شده تصفیه خانه زیر آوار زباله ها مدفون شد.

رمضانپور با بیان اینکه می توانستیم اینکار را بهتر انجام دهیم، تصریح کرد: قرار بود به گونه‌ای کارها انجام شود که از جولان حشرات موذی و… جلوگیری شود ولی در حال حاضر شاهد این معضل هستیم.

این عضو شورا گفت: بحث زباله سوز را باید مد نظر قرار دهیم و بالاخره باید این بحث به نتیجه برسد.

رمضانپور با اشاره به اینکه زباله سوز رشت از وزارت کشور تائید شده است، گفت: به عنوان یک عضو شورا تقاصا دارم که مشکل سراوان برطرف شود. معتقدم باز هم دیر نشده است و برای حل مشکلات این منطقه باید تلاش کرد چون مشکل سراوان نه تنها مردم رشت بلکه مردم گیلان و حتی افرادی که به نوعی به گیلان رفت و امد دارند را تهدید می‌کند.

او تاکید کرد: کارخانه زباله سوز در ژاپن در داخل شهر است در حالی که عده ای با احداث تصفیه خانه مخالفت کردند.

رمضانپور گفت: رفتن عتبات عالیات واجب است ولی برای حل مشکلات زباله در سراوان باید کاری کرد.

علوی در پاسخ رمضانپور گفت: اگر امر کنید نمی رویم.

علوی گفت: فکر می کنم در شورای ششم هم بخواهند شورای پنجم را در کوتاهی در کارها مورد خطاب قرار دهند در حالی که باید یادآور شوم که شورا وظیفه تصویب لوایح و تذکر در انجام

کارها را دارد ووظیفه اجرای برنامه ها و لوایح برعهده مدیر ارشد اجرایی بوده است.

رمضانپور پاسخ داد: قصد زیر سوال بردن شورای چهارم نیست اگر کوتاهی هم توسط من در شورای پنجم شود باید در شورای ششم مورد انتقاد قرار گیرد.

آمادگی سرمایه‌گذار اروپایی در خصوص دستگاه زباله سوز

جلال الدین محمد شکریه عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه گفت: ما علاقمند هستیم بدانیم شورای پنجم به لحاظ مالی چه چیزی را تحویل گرفته است تا شفاف سازی شود و پایشی در زمینه قراردادهای حقیقی و حقوقی در اختیار شورا قرار بگیرد و ببینیم چه پروژه هایی انجام شده است که امروز مدعی مطالبات مالی هستند.

او افزود: پیشنهاد می‌کنم شهردار رشت هفته‌ای یک‌بار جهت ارائه گزارش به صحن بیاید. در خصوص پروژه خواهر امام هم باید عرض کنم که واقعا فاجعه است و هر روز واحدهای صنفی در خصوص مشکلات با ما تماس می‌گیرند.

این عضو شورا ادامه داد: به عنوان عضو ناظر در سازمان سرمایه گذاری باید بگویم این شورا، شورای خرد گرایی است و وقتی به عنوان ناظر در جلسات با سرمایه گذار شرکت می‌کنیم، می‌گویند به دلیل اتحادی که در شورای رشت وجود دارد ما برای سرمایه‌گذاری در رشت اطمینان می‌کنیم.

شکریه با اشاره به آمادگی سرمایه‌گذار اروپایی در خصوص دستگاه زباله سوز اظهار کرد: لایحه سرمایه گذاری در حال آماده شدن است و ان شاا… به زودی وارد صحن شورا خواهد شد. ما باید اتحاو اتصال فی مابین خود را حفظ کنیم و راز سرمایه گذار اروپایی برای زباله سوز سرواران که ابراز تمایل کرده اند حمایت کنیم‌.

شورا باید مثل مرغ کلوشکن باشد و از جوجه‌های خود حمایت کند

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه اظهار کرد: خانم شیرزاد در شواری چهارم مسائل را دلسوزانه پیگیری می‌کردند و من شاهد زحمات او در شورای چهارم بودم و همیشه از او تقدیر کردم.

اسماعیل حاجی‌پور ادامه داد: ماباید مثل کلوشکن باشیم؛ مرغی که جوجه‌هایش را زیر پر و بال می گیرد. این بچه‌های شهرداری مثل جوجه‌های ما هستند و باید از آنها حمایت شود. جوجه‌ها اشتباه می‌کنند و به طرف گربه می‌روند ولی باصدای مادرشان برمی گردند.

او ادامه داد: شهرداری منطقه دو اشتباهی کرده که باید پاک شود. شهرداری منظقه دو پروانه صادرشده را براساس قانون و براساس مجوز میراث پروانه صادر کرده است. من از کسی دفاع نمی‌کنم ولی فکر کردم چون شهرداری منطقه دو مظلوم واقع شده است، خواستم دفاع کنم.

اسماعیل حاجی پور افزود: پروانه درست صادر شده است ولی کسی که پروانه را دریافت کرده است تخطی کرده است. شهرداری در آنجا وارد شد و با تذکر جلوی کار را گرفت. درنهایت شهردار منطقه دو می تواند اجرای قانون کند و تقاضای تبصره یک ماده ۱۰۰ را در این تخریب انجام دهد و همین را نیز انجام داده است. به محض تقاضای خانم شیرزاد این مسله را بررسی کردیم و حکم تخریب هم صادر شد و تاجایی که خلاف پروانه انجام شده، تخریب شده است

او گفت: در حق بچه های شهرداری منطقه دو اجحاف شده است و این مسئله باید با فوریت بررسی شود.

تو دهنی عضو شورا به کسانی که به اصحاب رسانه توهین کنند

رضا رسولی عضو شورای اسلامی رشت با بیان اینکه اصحاب رسانه حواس و خواص مردم هستند گفت: رسانه‌ها برای مردم مینگارند و گزارش می‌دهند و اگر اینها نبودند شاید بسیاری از اتفاقاتی که مناسب برای شهر نبود، رقم میخورد.

او با بیان اینکه با کادر جدید مستقر در شورا انتظار می‌رود به یک نظم بهتر برسیم، تصریح کرد: خبرنگاران میهمان شورا نیستند بلکه صاحبخانه هستند .هیچ کدام از ما برای ایجاد نظم و چارچوب مخالف نیستم و هم بنده و مجموعه اداری شورا از تقسیم خبرنگاران خودی و غیر خودی بر حذر می‌دارم. تو دهن کسی می‌زنم که بخواهد رفتار شخصی و سلیقه ای با اصحاب رسانه داشته باشد

او افزود: ما گاها در داخل شورا با همکارانمان در حال صحبت هستیم و بعد متوجه صدور شب نامه‌ها می‌شویم. ما حق نداریم از زبان رییس کمیسیون حرف دروغ و غیر واقع را به خبر نگار بدهیم و حق نداریم اسم کسی را که در اینجا کار می کند در جلوی در نصب کنیم و از ورود فرد خاصی به شورا جلوگیری کنیم.

رسولی تصریح کرد: این رفتار از کسی سر می زند که تا بحال در شورا کار نکرده و رفتار در شهرداری را با شورا اشتباه گرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه فضای حاکم بر شورا دوستانه است، گفت: تذکری که این عضو شورا در خصوص رسانه‌ها گفتند، تمایل دارم جامع‌تر و کامل تر باشد و بابت آن به بنده توضیح دهند و اگر مساله ای باشد حتما پیگیری خواهد شد.

رئیس شورا گفت: در جایگاه ریاست شورا از هر تکدر خاطری که برای هر کدام از رسانه‌ها ایجاد شده عذرخواهی می‌کنم.

طرح الزام آور تهیه برنامه راهبردی شهر و شهرداری ۱۴۰۱

فرهام زاهد گفت: در مورد دو کمک مالی به تیم موهیتا و تیم بانوان که در صحن آمده است از جزییات خبر نداریم و اینکه این تیم کجا رفته و چه مقامی کسب کرده اند خبر نداریم و در کمیسیون برنامه و بودجه طرح مسکوت ماند تا جزییات مورد بررسی قرار بگیرد.

او ادامه داد: قرار است شیوه نامه ای در سازمان فرهنگی و ورزشی تهیه شود تا برای هر رشته ورزشی و سطح ورزش، مشخص شود چه مبلغی تعلق بگیرد.

علوی گفت: این دو لایحه کمک مالی به کمیسیون ارجاع داده شود و بعد از بررسی قطعی به صحن باز گردد.
مجددا دستور اول موردبررسی قرار گرفت.

در این جلسه لایحه دو فوریتی تسریع فرآیند اجرای پروژه های سرمایه گذاری و برگزاری فراخوان‌های مربوطه به منظور جذب سرمایه گذاران در صحن شورا مطرح شد که به علت عدم موافقت اعضای شورا بصورت یک فوریت به تصویب رسید.

بررسی طرح الزام آور تهیه برنامه راهبردی موضوع دیگری بود که در جلسه شورا مورد بررسی قرار گرفت.

عضو شورای اسلامی شهر رشت در خصوص این طرح گفت: با توجه به اینکه شورای پنجم رشت با سال ۱۴۰۰ و پایان دهه ۹۰ هجری شمسی مصادف است لذا به منظور منطقی ساختن مسیر توسعه با استفاده از امکانات و منابع موجود در شهرداری ضرورت دارد برنامه مناسبی که مسیر توسعه شهر رشت را تا پایان سال۱۴۰۰ مشخص نماید تهیه گردد.

محمد حسن عاقل منش گفت: طرح الزام آور تهیه برنامه‌های راهبردی و عملیاتی شهر و شهرداری رشت باید با گرفتن مشاور مجرب به سرانجام برسد و حتی المقدور از مشاور بومی استفاده کنیم .

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه باید با یک چشم انداز مناسب حرکت کرد گفت: در این طرح باید مشاور ذیصلاح مشخص شود و برای افق ۱۴۰۰ باید برنامه ریزی‌های لازم انجام شود.

سید امیر حسین علوی اضافه کرد: هر راهبردی که تدوین می شود باید بدانیم که خروجی چهار ساله شورا چه چیزی می تواند باشد.

حامد عبداللهی نیز در تحقق برنامه طرح الزام آور تهیه برنامه‌های راهبردی و عملیاتی شهر گفت: کمیته‌ای که در این راستا تشکیل می‌شود با ریاست رئیس شورا هدایت شود.

احمد رمضانپور عضو دیگر شورای رشت نیز درخصوص کمیته ای با عنوان کمیته عالی رشت گفت: شورا جایگاه نظارتی دارد و در کمیته ای که پیشنهاد تشکیل آن داده شده است، ریاست آن را به شهردار سپرده‌اند.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت در این خصوص گفت: شورا جایگاه نظارتی دارد و اگر در این خصوص ورود کند و جایگاه ریاست کمیته عالی را بر عهده بگیرد ممکن است مباحثی به همراه داشته باشد.

رسولی یکی دیگر از اعضای شورا در خصوص تشکیل کمیته عالی رشت به ریاست شهردار گفت: بنده معتقدم اعضای شورا در این کمیته با لحاظ جایگاه نظارتی حق رای داشته باشند.
اعضای شورای رشت با کلیات طرح الزام آور تهیه برنامه‌های راهبردی و عملیاتی شهر موافقت کردند.

همچنین با استعفای جذب از کمیسیون بهداشت موافقت شد و اسماعیل حاجی پور جایگزین او درکمیسیون بهداشت شد.

گفتنی است جلسه بعدی شورا به دلیل سفر برخی از اعضای شورا عتبات عالیات به دو هفته بعد موکول شد.

شکریه گفت: بعد از بازگشت ما از سفر در خصوص مرکز پژوهش ها تصمیم گیری می‌کنیم.

لوایح

لایحه جایزه تشویقی در بخش ساخت و ساز به صورت دو فوریت برای تشویق سرمایه‌گذاران و ایجاد رضایت شهروندان به صحن شورا ارائه شد.

رسولی مخالف تصویب به صورت دوفوریت گفت: این موضوع در کمیسیون مشترک بودجه و عمران مورد بررسی قرار گرفت و فکر می‌کنم با این سرعت نمی‌توان این لایحه را بررسی کرد و نیاز به یک هفته فرصت دارد.

اعضای شورا با این لایحه به صورت یک فوریت موافقت کردند.

آیین نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری رشت لایحه بعدی بود.

علوی در این خصوص گفت: با توجه به این که سازمان سرمایه گذاری تشکیل شده است، اختیاراتی به این سازمان داده شده است و نماینده‌ای از شورا نیز در این سازمان حضور دارد و باید در مورد مسایل دیگری که در این زمینه وجود دارد بررسی بیشتری توسط کمیسیون های شورا صورت گیرد.

رمضانپور گفت: هر چند شرایط شهر ویژه است اما باید اطمینان سرمایه گذار را جلب کنیم. این لایحه نقشه راه است و هیچ مطالعه‌ای توسط اعضای شورا صورت نگرفته است.
این لایحه نیز به صورت یک فوریت تصویب شد و به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع داده شد.

شیرزاد گفت: این لایحه از اهمیت بالایی برخوردار است و پیشنهاد می‌کنم که کمیسیون تلفیقی برای بررسی این لایحه تشکیل شود.

علوی گفت: به دلیل نبود برخی از اعضا در شرایط ویژه اربعین ابتدا در کمیسیون‌ها بررسی شود و سپس در یک جلسه تلفیقی مورد بررسی نهایی قرار بگیرد که با پیشنهاد علوی موافقت شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *