[su_frame align=”center”]مراسم نخستین سالگرد درگذشت افشین پرتو[/su_frame]

رشت رویایی- مراسم نخستین سالگرد درگذشت «افشین پرتو» مورخ، گیلان شناس و نویسنده شهیر ایران با حضور اهالی فرهنگ، جمعی از مدیران استانی، خانواده و دوستداران آن مرحوم برگزار شد.

به گزارش مهر، مراسم نخستین سالمرگ «افشین پرتو» به همت ستاد بزرگداشت شادروان پرتو، خانواده و جمعی از فرهنگیان و فرهیختگان گیلان شامگاه شنبه در سالن اجتماعات مجتمع خاتم الانبیا (ص) رشت برگزار شد.

لزوم قدردانی از نخبگان در زمان حیات

در این مراسم مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: جای خرسندی است که در روز فرهنگ و ادب، یادی از بزرگان این کشور می شود.

فیروز فاضلی افزود: ایران با جای دادن هشت قوم در میان خود از تنوع قومی خوبی برخوردار بوده و مرحوم پرتو از جمله بزرگانی بود که برای تاریخ ایران به ویژه تاریخ گیلان زحمات بسیار زیادی کشید.

او ادامه داد: نظر دادن در مورد جامعه نخبه پرور گیلان کمی سخت است و استانی که فرهیختگان زیادی را در خود پروردانده، لازم است سعه صدر خود را بالا برده و در زمان حیات، بیشتر به فکر نخبگان و محققان خود باشد.

فاضلی خطاب به خانواده و بازماندگان افشین پرتو گفت: آثار ما در واقع تداوم زندگی ماست و مرحوم پرتو ۳۱ اثر شامل تالیف، ترجمه و تصحیح داشت که امیدوارم آثار ناتمام ایشان نیز به زودی منتشر شود.

مدیر کل ارشاد گیلان خاطرنشان کرد: شخصیت علمی پرتو به گونه ای بود که اگر به استانی دعوت می شد، بیکار نمی نشست و در سفرهایش نیز در مورد تاریخ هر استان می نوشت و اینگونه است که تنوع تالیفات همانند «تاریخ فارس» و «تاریخ بوشهر از آغاز تا معاصر» را در آثار پرتو شاهدیم.

فاضلی در ادامه با اشاره به ویژگی های آثار این مورخ گیلانی تصریح کرد: پرتو به تاریخ گیلان علاقه زیادی داشت، و این را می توان در مهمترین اثرش یعنی «تاریخ گیلان» دید و وی به عنوان مورخ صاحب نظر بود و برای موارد تاریخی که فراهم می کرد، خود به داوری می پرداخت

او همچنین گفت: سه کلید واژه در آثار مرحوم پرتو شامل تاریخ گیلان، مشروطه و دوره قاجار اشراف وی به تاریخ دوره قاجار و مشروطه و تاریخ گیلان در تالیفاتش را نمایان کرده و اینگونه است که پرتو تمام زوایا و خفایای تاریخ را نیز بررسی می کند.

«پرتو» در تاریخ گیلان جاودانه شد

در ادامه این مراسم دبیرکل حزب مشارکت های مردمی استان گیلان نیز در مورد شخصیت این پژوهشگر و مورخ گیلانی اظهار کرد: پرتو انسانی ساده زیست بود که میراث ارزشمندی در تاریخ ایران وگیلان از خود به یادگار گذاشت و نام خود را برای همیشه جاودانه کرد.

سهیلا مدارایی با اشاره به حضور مرحوم پرتو در همایش های جهانی، افزود: وی مقالاتی هم در همایش های دیگر کشورها ارایه داد که این نشان از شخصیت علمی اوست.

او ادامه داد: اینگونه نشست ها پندی است برای ما تا در زمان حیات، قدر فرهیختگان و پژوهشگران را بدانیم.

مدارایی تاکید کرد: مرحوم پرتو در تحقیق و پژوهش تاریخ، سرآمد بود و همین امر وی را با آثارش در کشور شناساند و جاودانه کرد.

او با اشاره به شیوه تدریس جذاب آن مرحوم و ارتباطی که با جوانان برقرار می کرد، یادآور شد: مرحوم پرتو خیلی زود از بین ما رفتند و هنوز آثار و مقالات زیاد نیمه تمامی داشتند که منتشر نشده است .

سبک جذاب تاریخ نویسی در آثار پرتو

سردبیر ماهنامه ره آورد گیل، نیز در ادامه مراسم درباره ابعاد مختلف شخصیتی پرتو گفت: مرحوم پرتو را بیشتر به عنوان مورخ می شناسند در حالیکه وی در در داستان نویسی، نمایش نامه نویسی و شاعری هم توانمندی داشت.

هوشنگ عباسی به سابقه آشنایی طولانی مدت خود با وی اشاره کرد و یادآور شد: پرتو مورخی هنرمند بود و به زبان و بیانی شیرین و هنری تاریخ را بیان می کرد و می نوشت، سبک خاصی در نگارش تاریخ داشت که به جذابیت آثار وی کمک می کرد.

او افزود: پرتو با تمام مشکلات و فشارهایی که بر وی وارد می شد؛ صریح الهجه و بیان طنزآمیزی داشت و همین نشان می داد در اوج مشکلات نیز پرانرژی به اهداف خود ادامه می دهد.

عباسی همچنین به زندگی ساده و بی آلایش افشین پرتو اشاره و تصریح کرد: مرحوم پرتو در دنیا مالی اندوخته نکرد اما آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت که تا ابد اندیشه و تفکر وی را مانا کرده است و جامعه نیز باید برای فردی که عمرش را در خدمت اعتلای فرهنگ جامعه بوده تفاوتی قایل باشد است.

او به تالیفات و مطالب نیمه کاره پرتو اشاره و از خانواده مرحوم وی خواست تا شرایط چاپ و نشر آثار ناتمام را فرآهم آورند.

در این مراسم همسر مرحوم پرتو نیز ضمن قدردانی از حضور فرهیختگان و دوستداران این مورخ و پژوهشگر بزرگ گیلانی گفت: پیشنهاد می کنم در ۱۲ اسفند هرسال و به یاد سالروز تولد افشین پرتو، به جوانان پژوهشگر جوایزی به منظور دلگرمی در عرصه تحقیق و پژوهش اعطا شود تا چراغی که همسرم در دست داشت، بی فروغ نماند.