[su_frame align=”left”]یخچال مهربانی[/su_frame]

رشت رویایی- مسوول گروه مردم نهاد پایان کارتون خوابی در رشت از آغاز فعالیت این گروه از یک سال و نیم پیش می‌گوید.

مسعود نجات صالحی، مسوول گروه مردم نهاد پایان کارتون خوابی در رشت مهندس شهرسازی است و ۱۷ ماه است فعالیت خود را برای شناسایی کارتون خواب‌ها در رشت آغاز کرده است .

او درباره انگیزه اش از راه اندازی چنین گروهی به رشت رویایی گفت: همسرم در تهران با چنین گروهی فعالیت داشت و با ارتباط با آنها و راهنمایی‌های لازم تصمیم به راه اندازی چنین گروهی در رشت گرفتیم و در روز های اول توانستیم با کمک دوستانش در روز‌های چهارشنبه به پیدا کردن آن‌ها در سطح شهر بپردازیم.

او همچنین گفت: روز های اول توانستیم  پنج نفر را پیدا کنیم اما به مراتب تعداد بیشتری را پیدا کردیم.

اکنون آن‌ها هدف‌شان این است که بتوانند به یک موسسه مردم نهاد در راستای کمک به بی‌خانمان‌ها با حمایت‌های مردمی تبدیل شوند.

آن‌ها هر چهارشنبه با تهیه و آماده‌سازی بسته‌های غذا و لباس به مکان‌های مشخصی در سطح شهر می‌روند که چهارشنبه شب نیز این مراسم در کنار یخچال مهربانی در لب آب برگزار شد.

مسعود نیک صالحی به کارگروه‌های مختلفی که برای کمک و حمایت از کارتن خواب‌ها تشکیل داده‌اند اشاره کرد و گفت: یکی از این کارگروه‌ها‌، کارگروه پزشکی است که متشکل از پزشک عمومی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، روانپزشک، دندان‌پزشک و پرستار است.

او در مورد ارائه خدمات درمانی به این قشر گفت: با همکاری کارگروه پزشکی خدمات درمانی به صورت سرپایی انجام می‌شود و اگر نیاز باشد به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل می‌شوند.

نیک صالحی هم‌چنین گفت: ‌کارتن خواب‌هایی که تمایل به ترک اعتیاد دارند به کمپ ها منتقل می‌شوند تا مراحل بهبودی را طی کنند.

او در ادامه گفت: در دو مرحله با کمک شهرداری‌، اداره بهداشت و سازمان حمل و نقل شهری و گروه خودمان توانستیم در محل تجمع کارتن‌خواب‌ها به انجام تست HIV و تزریق واکسن هپاتیت ‌ب بپردازیم و خوشبختانه با موردی که مبتلا به بیماری ایدز باشد مواجه نشدیم.

او با تاکید بر اینکه فعالیت‌های گروه به صورت کاملاً مردمی انجام می‌شود و از هیچ نهادی تاکنون حمایت نشده‌اند گفت: بیشترین سطح کمک ما به اقشار کارتن‌خواب است ولی اگر در توان ما باشد به اشخاصی که ممکن است به زودی کارتن‌خواب شوند نیز کمک و بستری برای آنها فراهم می کنیم تا بتوانند برای خود درآمد اندکی کسب کنند و به این مرحله نرسند.

نیک‌صالحی اضافه کرد: ما در تمام مدت بی‌توقع از نهاد‌‌های دولتی و به پشتوانه مردم مهربان و فهیم رشت در چنین شرایط اقتصادی فعالیت کرده‌ایم و این کمک‌ها هر روز بیشتر نیز شده است.

او با اشاره به این‌که تعداد کارتن‌خواب‌ها بیشتر از آن چیزی است که آنها شناسایی کرده‌اند گفت: درخواست ما از مسئولین افزایش تعداد گرم‌خانه ها در رشت است تا با حمایت ‌های لازم سرپناهی برای این گروه فراهم کنیم. هدف ما سالم سازی جامعه است و اینکه بتوانیم حس تنهایی مردمی که به ما نیاز دارند را برطرف کنیم.