جامعه مدنی،‌ مجموعه متشکل از افرادی است که با اراده و انتخاب خود و مستقل از دولت، گروه‌ها و انجمن‌هایی را با هدف پیشبرد تصمیمات اعضا در قالب اهداف گروه یا انجمن تشکیل می‌دهند.

برخی از جامعه شناسان، افلاطون را اولین کسی می‌دانند که از جامعه مدنی یاد کرد و مدینه فاضله خود را به آن، نام‌گذاری کرد.

بر پایه‌ی همین تعاریف، قوانین مدنی در جوامع مدرن، مردم را به عنوان رکن اصلی مدیریت شهرها لحاظ نموده، شهرداری‌ها را به عنوان نهادهای عمومی غیردولتی، متولی امور اجرایی شهر، و شوراهای شهر متشکل از نمایندگان اقشار و اصناف مختلف را، به عنوان متولی سیاست‌گذاری و نظارت بر امور اجرایی شهری می‌داند.

در این بین اما مفهوم ارزشمندتری از بطن جامعه مدنی سر بر می‌آورد که از آن با عنوان سرمایه اجتماعی یاد می‌شود.

مفهوم سرمایه اجتماعی در سال‌های اخیر در حوزه‌های گوناگون علوم اجتماعی،‌ اقتصاد و اخیراً در علوم سیاسی مطرح شده است. سرمایه اجتماعی عبارت است از ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی‌ای که می‌توانند حس همکاری و اطمینان را در میان افراد یک جامعه پدید آورند. در این میان نباید از نقش نهادهای مدنی و دمکراتیک و نیز نقش دولت در گشودن چنین فضاهایی غافل شد. به هر روی، امروز بر جامعه‌شناسان ثابت شده که یکی از ابعاد مهم هر توسعه‌ای توجه به سرمایه‌های اجتماعی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های رشد و توسعه هر جامعه‌ای می‌باشد.‌

از این حیث امروز جمعه، بیست و هفتم فروردین ماه نود و پنج، روز بزرگی برای رشتِ بی‌نظیر به شمار می‌آید. تعدادی از سازمان‌های مردم‌نهاد، هیاتها و انجمن‌های ورزشی و نهادها و فعالین اجتماعی و زیست محیطی برای رفع یک معضل شهری گرد هم می‌آیند و آن احیای تالاب عینک به عنوان بزرگ‌ترین تالاب شهری دنیاست که البته فاز اول آن شامل جمع‌آوری سنبل آبی از سطح تالاب است.

در هر صورت صرف‌نظر از ارزش بسیار بالای تخصصی این حرکت زیست محیطی، اتفاق امروز می‌تواند نقطه عطفی در اثرگذاری سرمایه اجتماعی شهر رشت در راستای تأمین و تضمین منافع عمومی، به عنوان مهم‌ترین حلقه مفقوده‌ی توسعه این شهرِ عزیز دانست…

بر خود فرض می دانم این اتفاق مهم، که به نظرم نقطه آغاز زوال عافیت‌طلبی اجتماعی در شهر ما خواهد بود را خدمت نهادهای اجتماعی آفریننده‌ی این اتفاق بزرگ و همه رشتوندان بزرگوار تبریک عرض نمایم.

رضا رسولی - یادداشت اینستاگرام

* متن حاضر در صفحه اینستاگرام دکتر رضا رسولی، عضو شورای اسلامی شهر رشت منتشر شده است.