پاسخ شهرداری رشت به جوابیه اداره میراث فرهنگی گیلان درباره سرای میخچی
روند نادرست ثبت ملک در آثار ملی و عدم دفاع صحیح در محاکم قضایی منجر به خروج آن از فهرست آثار ملی شد

ساختمان شهرداری رشت

رشت رویایی- شهرداری رشت به جوابیه میراث فرهنگی گیلان درباره سرای میخچی واکنش نشان داد.

متن جوابیه شهرداری رشت به شرح زیر است:

بسمه تعالی

در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری مزین است بنام ((اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل)) و در شهری که سال‌ها بافت تاریخی و میراث معنوی آن در زیر غبار بی‌توجهی مسوولین ذیربط و پیشرفت‌های زندگی شهری، رفته‌رفته رو به فراموشی بود، شهروندان رشت و کسانی که از این شهر در گذشته‌های نه چندان دور گذر کرده بودند، می‌توانند شهادت دهند که شهرداری رشت با صبر و تحمل، حمایت و مشارکت شهروندان فهیم و فرهنگ دوست رشت، اقداماتی را در حد توان خود و در مواردی بسیار فراتر از آن به جهت احیای بافت تاریخی شهر آغاز نمود. حال، جای بسی خوشحالی است که عملیات بازآفرینی بافت تاریخی شهر و یا به قول دوستانمان موزاییکی کردن پیاده‌راه، بافت سنتی بازار و میراث معنوی این شهر به یاد مسؤولین انداخته است اگرچه این امر به بهای ایراد تهمت و توهین به شهرداری باشد، شرحی که پیش از این از طرف شهرداری در خصوص سرای میخچی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت و به محضر مردم شریف رشت تقدیم گردید، صرفاً به جهت روشن ابعاد پرونده و تنویر افکار عمومی شهروندان محترم و پاسخ به دغدغه‌های به‌حق ایشان بوده و بدون هیچ‌گونه اتهام زنی، شرح از موضوع را به استناد مدارک موجود ارائه نموده است. لیکن در روزهای اخیر شاهدیم که به بهانه این امر موضوعاتی مطرح گردیده و اتهاماتی به شهرداری وارد آمده که اصولاً ارتباطی با موضوع اصلی ندارد. حالیه صرفاً به منظور احترام به حقوق تمام شهروندان و روشن شدن اذهان عمومی و مطالبه گری به‌حق شهروندان محترم، مطالبی را بیان می‌نماییم، چه اینکه می‌دانیم خواب‌زدگان را امیدی به بیداری نیست.

نخست اینکه در نامه اخیر سازمان میراث فرهنگی به مکاتباتی اشاره شده که نگاه به تاریخ آن‌ها موید این مطلب است که تمامی مکاتبات برشمرده پیش از صدور رأی دیوان عدالت اداری به ظرفیت شهرداری و الزام این شهرداری به صدور پروانه ساختمانی برای ملک موصوف بوده است. با ین وصف، حتی در نامه‌های اخیر میراث نیز مدرک جدیدی دال بر ثبت مجدد ملک در فهرست آثار ملی ویا ابطال آراء صادره از دیوان عدالت اداری به این شهرداری ارائه نگردیده و تنها به نامه‌نگاری و فرافکنی موضوع بسنده گردیده است.

دوم اینکه همانگونه که می‌دانیم کلیه مصوبات صادره در خصوص اینگونه موضوعات در کمیسیونی متشکل از نمایندگان ادارات و سازمان‌های ذیربط از جمله سازمان میراث فرهنگی و… تحت عنوان کمیسیون ماده ۵ بررسی و صادر می‌گردد. ناگفته پیداست دوستانمان در میراث فرهنگی بیشتر و پیش‌تر از شهرداری در جریان امور قرار داشته و به جزئیات پرونده واقف می‌باشند.

با این حال، همگان به اهمیت بافت تاریخی و لزوم احیای آن واقف هستند. لذا تکرار این موضوع آن‌هم بدون استناد قانونی، به نظر، بازی با کلمات و منحرف نمودن اذهان عمومی از اصل موضوع که همان روند نادرست ثبت ملک فوق در آثار ملی و عدم دفاع صحیح و به موقع از موضوع در محاکم قضایی و در نتیجه صدور حکم قضایی مبنی بر خروج ملک از فهرست آثار ملی، می‌باشد. موضوعی که صراحتاً در نامه اخیر اداره کل میراث فرهنگی به آن اذعان و اعتراف گردیده است. از سویی اقدامات شهرداری در احیای بافت تاریخی شهر رشت و ثبت میراث معنوی شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو و همچنین کسب رتبه برتر در سومین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران، در محور معماری، شهرسازی و حفظ میراث فرهنگی و اعطای جایزه خشت طلایی به شهرداری رشت، نشانگر گوشه‌ای از جدیت و اهتمام این مجموعه در حفظ و احیای بافت تاریخی شهر رشت می‌باشد. در پایان گفتنی است این شهرداری در راستای وظایف محوله قانونی سیانت از بافت تاریخی شهر رشت را در چهارچوب موازین و مقررات قانونی بر خود فرض دانسته و آمادگی خود را جهت همکاری و همراهی با تمامی دستگاه‌های ذیربط در خصوص احیای بافت تاریخی شهر رشت اعلام می‌دارد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz