دکتر رضا رسولی – امروز ۱۱ اردیبهشت مصادف با اول ماه مه، روز کارگر نام‌گذاری شده تا به این بهانه سالی یک بار همگی به خودمان یادآوری کنیم که این قشر زحمتکش که حجم قابل توجهی از جمعیت کشور را شامل می‌شود از چه حقوقی برخوردار هستند و چه‌قدر جامعه به وظیفه خود در قبال آنها عمل کرده است.

کارگران - معدن

مجموعه‌ی شهرداری یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان مستقیم و غیرمستقیم کارگران در شهر رشت است و ما به عنوان نمایندگان مردم در پارلمان محلی از نزدیک با مشکلات کارگران زحمتکش آشنا هستیم. اگر بگوییم توانسته‌ایم به تمام مطالبات به‌حق این عزیزان پاسخ بدهیم واقع سخن نگفته‌ایم. اگرچه مدیران شهرداری تلاش می‌کنند مطالبات کارگران را تا حد ممکن پاسخ دهند،‌ اما وضعیتی که اکنون با آن مواجه هستیم قطعاً راضی‌کننده نیست. البته می‌دانیم که شهرداری به عنوان نهادی عمومی همیشه با مشکل نقدینگی روبه‌رو بوده، اما این باعث نمی‌شود که حقوق حقه کارگران را که یکی از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند نادیده بگیریم.

در طول سه سالی که از عمر شورای چهارم می‌گذرد، پرداخت مطالبات کارگران همواره یکی از دغدغه‌های من و همکارانم بوده و به گواه تاریخ ماهی نبوده که از تریبون شورا خواستار احقاق حقوق کارگران نشده‌ایم و روزی نبوده که به شکل غیرعلنی پیگیر حق این عزیزان نبوده باشیم.

هرچند شهرداری تلاش کرده تا حد ممکن حقوق کارگران را به موقع پرداخت کند،اما این مهم همیشه اتفاق نیفتاده است.

البته شهرداری کارفرمای مستقیم بسیاری از کارگرانی که روی پروژه‌های این مجموعه کار می‌کنند، نیست اما این دلیل نمی‌شود که ما نسبت به حقوق کارگران بی‌تفاوت باشیم. پرداخت به موقع دستمزد کارگران، جزو حقوق اولیه آنهاست که شهرداری مکلف به انجام آن است و انتظار داریم این اتفاق بدون وقفه رخ بدهد.

مساله‌ی بیمه یکی دیگر از حقوق کارگران است که متاسفانه گاهی در گیرودار فرایند کار توسط پیمانکاران مغفول واقع می‌شود، در حالی‌که نه تنها به حکم قانون بلکه حسب اخلاق و حقوق انسانی مکلفیم مساله‌ی بیمه کارگران را جدی بگیریم تا از یک سو کارگر زحمتکش به امید دریافت حقوق بازنشستگی در ایام سالخوردگی که می‌تواند متضمن انسجام خانواده باشد، از انگیزه‌ی لازم برای کار برخوردار باشد، و از سوی دیگر در صورت بروز هرگونه حادثه ناگوار حین کار، خانواده‌ی کارگر کمترین خسارت را متحمل شود.

پرداخت به موقع دستمزد و الزام به بیمه کردن اگرچه از جمله حقوق مهم کارگران است، اما مهم‌تر از این‌ها حفظ کرامت این قشر عزیز است. نادیده گرفتن عزت و کرامت کارگران خسارات جبران‌ناپذیری را برای جامعه به همراه خواهد داشت که کمترین آن سست شدن اصول اخلاقی جامعه است.

من و همکارانم در شورای چهارم می‌کوشیم در یک سال باقیمانده از مدت خدمت‌مان، قویاً پیگیر مطالبات کارگران و حفظ کرامت آنها در شهرداری و سازمان‌های متبوعه باشیم چرا که حقوق کارگران، حقوق جامعه است و همه‌ی ما شهروندان و نه فقط اعضای شورای شهر مکلفیم حقوق کارگران را استیفا کنیم.

رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر رشت