رشت رویایی- گروگانگیران پس از ربودن مرد افغان، درخواست ٢٠٠‌میلیون تومان پول کرده بودند.

مرد میانسال که ازسوی چهار تبعه افغان ربوده شده و ٢٠روز در یک ویلای دورافتاده شکنجه می‌شد، درنهایت با عملیات پلیس، نجات یافت. این مرد که به خاطر شکنجه‌ها و کتک‌های زیاد وحشت کرده و قادر به صحبت کردن نبود، درچند جمله کوتاه گفت که با چشمانی بسته و دست و پای داخل زنجیر در داخل یک اتاقک محبوس بوده است.

٢٠ روز اسارت در شکنجه‌گاه ۴ مرد خطرناک

هفتم مرداد امسال با شکایت یک زن از تبعه افغان، این پرونده پیش‌روی پلیس پایتخت قرار گرفت. این زن به کلانتری ١١٣ مولوی رفت و در شکایتی به مأموران گفت که همسرش ساعت ٧ صبح به قصد رفتن به محل کارش از خانه خارج شده و پس از آن دیگر جوابگوی تماس‌های تلفنی‌اش نبوده است.

با اعلام این شکایت پرونده اولیه با موضوع «فقدان» دراین‌باره تشکیل و به دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای ناحیه ٢٧ تهران، برای رسیدگی دراختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

همسر مرد ناپدیدشده، پس از حضور در پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: «همسرم به نام «صمد» ۵٠ساله اهل افغانستان، در یک مرکز تهیه غذا درخیابان مرزداران کار می‌کند. او روز هفتم مرداد ساعت ٧ صبح خانه را ترک کرد تا به محل کارش برود. چند ساعت پس از آن، از محل کار همسرم با خانه تماس گرفتند و گفتند که صمد در محل کارش حاضر نشده و گوشی تلفن‌همراهش نیز خاموش است. خیلی نگران شدم و چندین‌بار با او تماس گرفتم، ولی خاموش بود و هیچ خبری هم از صمد نبود. برای همین نگران شدم و تصمیم به شکایت گرفتم.»

گروگانگیری ٢٠٠‌میلیون تومانی
پس از این شکایت در کمتر از ٢۴ساعت از زمان تشکیل پرونده در پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران، همسر صمد بار دیگر به پلیس مراجعه کرد و خبر از گروگانگیری همسرش و درخواست پول آدم‌ربایان برای آزادی وی داد. او دراین‌باره به کارآگاهان گفت: «به همراه دو فرزندم، داخل خانه بودم که تلفن زنگ خورد و دیدم شماره همسرم افتاده است. جواب دادم و برخلاف انتظار صدای مردی ناشناس را شنیدم که ادعا کرد «همسرت پیش ما است». او در ادامه درخواست مبلغ ٢٠٠‌میلیون تومان پول کرد. از این مرد خواهش کردم با همسرم صحبت کنم تا از سلامتی و زنده بودنش اطمینان پیدا کنم اما او با تهدید و فحاشی، گوشی تلفن را قطع کرد. پس از آن چندین‌بار، با شماره تلفن همراه همسرم تماس گرفتم اما گوشی همسرم خاموش شده بود.» با توجه به تماس تلفنی ربایندگان با خانواده «صمد»، بلافاصله موضوع به معاونت جنایی پلیس آگاهی تهران اعلام و ضمن انجام هماهنگی با مقام قضائی، پرونده برای ادامه رسیدگی و رهایی گروگان و دستگیری ربایندگان دراختیار اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

٢٠ روز اسارت در شکنجه‌گاه ۴ مرد خطرناک ٢٠ روز اسارت در شکنجه‌گاه ۴ مرد خطرناک

رهایی گروگان
با آغاز رسیدگی به پرونده در اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران، کارآگاهان این اداره ضمن انجام اقدامات پلیسی به تحقیقات میدانی از اطرافیان و افراد مرتبط با صمد و خانواده‌اش پرداختند و در تحقیقات خود موفق به شناسایی یکی از اتباع کشور افغانستان به نام «حسین» ٢۵ساله شدند که برابر اطلاعات، چندی پیش با صمد درگیری داشته است. به همین دلیل محل سکونت حسین در شهریار شناسایی و کارآگاهان با مراجعه به این محل و انجام تحقیقات نامحسوس پلیسی اطلاع پیدا کردند که وی همزمان با ناپدیدشدن صمد، خودش هم ناپدید شده است.

٢٠ روز شکنجه
با انجام اقدامات پیچیده پلیسی، مخفیگاه ربایندگان و محل نگهداری صمد در شهرستان باغستان شناسایی و این محل تحت مراقبت‌های نامحسوس پلیسی قرار گرفت. درنهایت ساعت ٣ بامداد روز ٢۵ مردادماه، چندین تیم عملیاتی از کارآگاهان اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران با انجام یک عملیات غافلگیرانه، ضمن هدف قراردادن یکی از ربایندگان از ناحیه پا، سه رباینده دیگر را دستگیر و صمد را نیز با دست و پای زنجیر شده و چشمانی بسته از داخل یک اتاقک خارج و نجات دادند. صمد که پس از آزادی از دست ربایندگان قادر به سخن گفتن نبود، در سخنانی کوتاه گفت که به مدت ٢٠روز است با چشمانی بسته و دست و پای داخل زنجیر در داخل یک اتاقک محبوس بوده و مرتب شکنجه می‌شده است.

٢٠ روز اسارت در شکنجه‌گاه ۴ مرد خطرناک ٢٠ روز اسارت در شکنجه‌گاه ۴ مرد خطرناک

اعترافات ربایندگان
چهار رباینده به نام‌های «ناصر» ۴۵ساله، تبعه ایران، «حسین» ٢۶ساله، تبعه افغانستان، «اسماعیل» ٣٠ساله، تبعه افغانستان و «عبدالله» ٢٧ساله پس از انتقال به اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران، در اظهارات اولیه خود گفتند که دونفر از آنها به نام‌های ناصر و اسماعیل در پوشش مأمور اقدام به ربودن صمد کرده‌اند.

در ادامه تحقیقات از متهمان مشخص شد که یکی از دو متهم تبعه افغانستان به نام اسماعیل، به‌عنوان نگهبان و سرایدار در ویلای محل نهگداری گروگان مشغول به کار بوده و متهمان با استفاده از این موقعیت و اطمینان داشتن از عدم حضور صاحب ویلا، اقدام به انتقال فرد ربوده شده و نگهداری وی در داخل این محل کرده‌اند.

سرهنگ حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران، درباره این پرونده گفت: «تحقیقات از متهمان در مراحل اولیه قرار دارد. یکی از متهمان برای انجام اقدامات درمانی به بیمارستان منتقل و سه متهم دیگر پرونده نیز پس از انجام تحقیقات نخست و برای صدور قرار قانونی به دادسرای امور جنایی اعزام شدند.»

٢٠ روز اسارت در شکنجه‌گاه ۴ مرد خطرناک ٢٠ روز اسارت در شکنجه‌گاه ۴ مرد خطرناک

شهروند