و حالا کمپین بلوط کاری

رشت رویایی کمپینی راه افتاده که شما را دعوت به کاشت بلوط به جای سبز کردن سبزه نوروز می‌کند.

عضو هیات مدیره تشکل «پیام‌آوران اردیبهشت» از مردم خواست به کمپین کاشت سبزی و بلوط به جای سبزه عید بپیوندند.

زهرا سادات میرمعینی با اشاره به اینکه هر خانواده ایرانی برای ایام نوروز تقریباً نیم کیلوگرم گندم را صرف سبزه عید می‌کند، گفت: این رقم در مجموع برای حدود ۲۰ میلیون خانواده ایرانی به حدود ۱۰ میلیون کیلوگرم یا ۱۰ هزار تن می‌رسد که رقم بزرگی است.

وی ادامه داد: این در حالی است که این سبزه کاربردی ندارد و پس از تعطیلات نوروز دور انداخته می‌شود و همه ۱۰ هزار تن گندم هدر می‌رود.

به گفته این فعال محیط زیست، مردم می‌توانند به جای گندم اندام سبزیجات را به جای سبزه عید بکارند که هم سبزه عید حفظ شود و هم قابل مصرف و خوراکی باشد.

عضو هیات مدیره تشکل پیام‌آوران اردیبهشت تصریح کرد: مردم می‌توانند بذر انواع سبزیجات مانند شاهی، ریحان، تره و … را به راحتی از بازار تهیه کنند و آن را کشت دهند.

میرمعینی با بیان اینکه مردم می‌توانند به جای سبزی بلوط هم بکارند، عنوان کرد: این بلوط پس از مدتی جوانه می‌زند و می‌توان پس از جوانه زدن، نهال بلوط را به محیط مناسب منتقل کرد تا به درخت تبدیل شود.

وی یادآور شد: اگر هر خانواده یک بذر و یا نهال بلوط را برای ایام نوروز بکارد و سپس به جنگل‌ها منتقل کند، بخش قابل توجهی از جنگل‌های بلوط از دست رفته احیاء خواهد شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz