رشت رویایی- اپل در آپدیت ۹.۳ سیستم‌عامل iOS ویژگی «شیفت شب» را اضافه کرده است. بسیاری این ویژگی را مهم‌ترین تغییر در آی‌فون یا آی‌پد خود می‌دانند. این قابلیت اما چرا اضافه شده و از لحاظ علمی چه فایده‌ای دارد؟

[su_frame]Night Shift iPhone - IOS[/su_frame]

همین چند وقت قبل بود که نتایج یک تحقیق نشان داد که سازندگان تلفن‌های همراه برای سلامت کاربران باید علاوه بر «حالت پرواز» روی موبایل‌ها «حالت خواب» را در نظر بگیرند. در این تحقیق توصیه شده که سازندگان تلفن همراه باید همگی این وضعیت را سیستم‌عامل‌های گوشی‌های خود اضافه کنند تا جلوی نور آبی صفحه‌های نمایشگر در زمان نزدیک شدن به ساعت خواب طبیعی گرفته شود. این نور آبی به گفته محققان باعث اختلال در ساعت بیولوژیک بدن و بیدار ماندن بیش از حد کاربران گجت‌های مختلف (بی‌خوابی) می‌شود.

نور آبی صفحه‌های نمایشگر، مهم‌ترین عامل جلوگیری از ترشح ماده شیمیایی ملاتونین در بدن است. این ماده شیمیایی ساعت بیولوژیکی بدن را برای خواب تنظیم می‌کند و ترشح آن از هنگام عصر برای آماده شدن بدن برای خواب شروع می‌شود. به گفته دانشمندان نمایشگرهای جدید هر روز با اندازه بزرگتر، کنتراست و شفافیت بیشتر این وضعیت را بدتر می‌کنند. نور و کیفیت آنها برای روز خوب است اما با استفاده از یک نرم‌افزار باید در هنگام شب نور آبی نمایشگرها را فیلتر کرد. ویژگی «شیفت شب» دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد و برای اینکه خواب راحتی داشته باشید و از بی‌خوابی فرار کنید باید آن را از چندین ساعت قبل از خواب‌تان (حدود عصر) فعال کنید.

پیش از این اپلیکیشنی مانند a.Flux در حال حاضر این کار را انجام می‌دهد و بر اساس ساعت روز نور سبز-آبی نمایشگرها را کاهش می‌دهد. اختلال در ساعت بیولوژی و خواب، نقش زیادی در دیابت، چاقی، افسردگی و بیماری‌های سیستم عصبی ازجمله آلزایمر دارد.