وقوع بیشترین مخاطرات طبیعی ایران در گیلان

سیل مرده‌های رامسر را از گور درآورد

رشت رویایی- طبق گزارش دفتر کاهش مخاطرات سازمان ملل متحد برای بازه زمانی ۳۰ ساله در میزان تلفات ناشی از مخاطرات طبیعی در استان‌های مختلف ایران، گیلان با ۴۰ هزار و ۶۶۹ مورد بیشترین تلفات از نظر مخاطرات طبیعی در کشور را دارد.

به گزارش فارس، مخاطرات طبیعی زلزله، برف سنگین، سیل، سرمازدگی، آتش‌سوزی در جنگل‌ها، طوفان، تگرگ، صاعقه، باد گرم، رانش و لغزش در مناطق مختلف گیلان به نحوی با پدیده‌های هواشناختی در ارتباط است.

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به صدور ۶۶ بولتن هواشناسی با عنوان اطلاعیه‌های هواشناسی در مدت یک سال گذشته در استان گفت: ۲۲ بولتن در قالب اخطاریه‌های هواشناسی برای دستگاه‌های اجرایی ارسال‌شده است.

بهمن کمانگر به تأثیر پدیده‌های جوی که احتمال خسارت دارند در هر ۱۷ روز در گیلان اشاره کرد و افزود: پدیده‌های جوی شامل برف شدید، باران، تگرگ، طوفان، بادهای شدید، آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی، رعدوبرق و طوفانی و مواج بودن دریا است.

او بابیان اینکه بیش از ۸۰ درصد از مخاطرات طبیعی گیلان مربوط به پدیده‌های هواشناختی است، ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد از خسارت‌های مالی ناشی از پدیده‌های هواشناختی است.

مدیرکل هواشناسی گیلان، بیشترین بارندگی در مدت ۲۰ سال گذشته در استان را مربوط به ۹ روز خواند و گفت: در مدت ۲۴ ساعت ۱۰۰ میلی‌متر بارندگی در شهر رشت داشتیم و در بقیه روزها اعداد بارندگی قابل‌ملاحظه است.

کمانگر به پدیده بارندگی منحصربه‌فرد بندر انزلی در ۱۷ شهریورماه امسال اشاره کرد وافزود: در مدت ۴۰ دقیقه، ۱۱۰ میلی‌متر بارندگی همراه با باد شدید با سرعت ۷۲ کیلومتر در بندر انزلی به ثبت رسیده است.

او با اشاره به اینکه هر ۱۰ دقیقه ۲۷.۵ میلی‌متر بارندگی در بندر انزلی به ثبت رسیده است، گفت: آب‌گرفتگی معابر عمومی، شکسته شدن و افتادن درختان و خسارت‌های مالی در بندر انزلی، لیسار و حویق در تالش براثر بارندگی مذکور اتفاق افتاده است.

مدیرکل هواشناسی گیلان به بارش برف سنگین در دوره آماری ۵۰ ساله به مدت ۸۶ روز در این استان اشاره کرد و گفت: اطلاعات مذکور مربوط به هواشناسی است و قبل از آن تاریخ اطلاعی نداریم.

کمانگر بابیان اینکه بیشترین ارتفاع برف در سال ۸۳ در گیلان گزارش‌شده است، افزود: طبق آمارها یک‌متر و ۴۵ سانتی‌متر برف در شهر رشت داشتیم و در ارتفاعات شاهد بارش برف بیش از دو متر بودیم.

او آتش‌سوزی جنگل‌ها و باد گرم را از مخاطرات طبیعی معمول و سالانه گیلان عنوان کرد وادامه داد: آتش‌سوزی‌ها براثر وقوع پدیده باد گرم در بخش‌های گسترده‌ای از شمال به جنوب و غرب به شرق در جنگل‌های استان اتفاق می‌افتد.

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه فراوانی رخداد آتش‌سوزی روند افزایشی آن را در استان نشان می‌دهد، گفت: شرایط مذکور موجب ایجاد خسارت‌های بسیاری در عرصه‌های جنگلی گیلان می‌شود.

کمانگر، آتش‌سوزی در برخی از مواقع در جنگل‌های گیلان را به‌طور همزمان در نقاط مختلف خواند وافزود: گیلان نیازمند تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به‌منظور پایش، پیش‌آگاهی و مقابله با اطفاء در سطح عرصه‌های جنگلی است و این امر توجه جدی را طلب می‌کند.

او گیلان را پرباران‌ترین استان کشور توصیف کرد و گفت: رکورد بارندگی گیلان منحصربه‌فرداست و در کمتر از پنج ساعت در سوم مهرماه سال ۹۱ شاهد ۱۲۷ میلی‌متری بارندگی در رشت بودیم.

مدیرکل هواشناسی گیلان بابیان اینکه شاهد باران شدید و بی‌سابقه ۳۳۰ میلی‌متری در مدت سه روز در هفته نخست آبان ماه سال ۹۴ در بندر انزلی بودیم، توضیح داد: ۱۷ شهریورماه امسال در مدت ۴۰ دقیقه، ۱۱۰ میلی‌متر در بندر انزلی بارندگی داشتیم و این عدد در کشور شاخص و بی‌سابقه است.

کمانگر به توپوگرافی اقلیم و جغرافیای ویژه گیلان اشاره کرد و گفت: با توجه به بارندگی‌های سنگین در استان بخش قابل‌توجهی از باران در زمان کوتاهی از دسترس خارج‌شده و به دریا می‌ریزد.

اومتوسط باران سالانه ۱۵ سال گذشته رشت را یک‌هزار و ۲۶۵ میلی‌متر دانست وادامه داد: توزیع ماهانه بارندگی‌ها نشان می‌دهد ۷۰ درصد از آن در نیمه دوم سال در فصل پاییز و زمستان است و بسیاری از حجم آن وارد دریا می‌شود.

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از بارندگی‌ها در بهار و تابستان است، گفت: نیمی از بارندگی مذکور در اواخر مرداد و شهریورماه است و به‌جای رحمت با توجه به اینکه فصل برداشت است، موجب زحمت و وقوع خسارت به شالیزارهای استان می‌شود.

کمانگر، توزیع نامناسب زمان بارندگی را از ویژگی‌های جغرافیایی گیلان ذکر کرد و افزود: با توجه به باریک بودن عرض نوار ساحلی و مرز کوهستان به دریا و همچنین نبود زیرساخت‌های مناسب برای ذخیره نزولات جوی و مهار باران موجب می‌شود در بخش کشاورزی و شرب به‌شدت به منابع آبی خارج از استان وابسته باشیم.

او بابیان اینکه ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان نیازمند ذخیره آبی سد سفیدرود است، گفت: آب سد سفیدرود از ۲ رودخانه «قزل‌اوزن» و «شاهرود» تأمین می‌شود و این امر نشان‌دهنده تأثیرپذیری گیلان از شرایط بارندگی و منابع آبی در استان‌های حوضه سد سفیدرود است و تأثیر بسیار شدید روی محصول راهبردی و ملی برنج دارد.

مدیرکل هواشناسی گیلان به کمبود باران در ۳۱ استان کشور نسبت به سال گذشته اشاره کرد و گفت: شرایط بارندگی در گیلان طبیعی است اما استان‌هایی که آب حوضه سد سفیدرود را تأمین می‌کنند به‌غیراز اردبیل با کاهش بارندگی مواجه هستند.

کمانگر با اشاره به پیش‌بینی فصلی مرکز اقلیمی مشهد، بیان کرد: تا پایان فصل زمستان امسال بارندگی در نقاط مختلف گیلان طبیعی است اما دمای هوا به‌طور میانگین بین نیم تا یک‌و نیم درجه سانتی‌گراد در استان با افزایش مواجه می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz