وقت‌های آزادمان را با کتاب صوتی و پادکست پر کنیم

علیرضا مجیدی: من مدت‌هاست برای بهره‌وری بیشتر از وقت، ضمن ورزش روی تردمیل، فیلم و سریال هم نگاه می‌کنم. این طوری هم از وقتم خوب استفاده می‌کنم، هم انگیزه‌ام برای اضافه کردن زمان ورزش بیشتر می‌شود و حوصله‌ام از یک کار تکراری سر نمی‌رود.

وقت‌های آزادمان را با کتاب صوتی و پادکست پر کنیم

چند وقتی است که در کنار فیلم‌ها و سریال‌های همیشگی، سریال walking dead را هم شروع کرده‌ام، سریال خوبی است، منتها در طی نگاه کرن دو فصلی که تمام کرده‌ام، همیشه احساس گناهی ضمنی به من دست می‌دهد. چون حس می‌کنم وقتی ۶ فصل آن را تمام کردم و وارد فصل نوی آن شدم، دست آخر شبی می‌رسد که از خودم می‌پرسم: خب که چه؟!

بله! هیچ فیلم، مستند و سریالی نیست، که خالی از نکات خوب باشد، سریال‌های خوش‌ساخت هم بسیار سرگرم‌کننده هستند و به یاری آنها ما گاهی دنیاهایی را تصور می‌کنیم که در زندگی‌مان هیچگاه فرصت لمس‌اش را پیدا نمی‌کنیم. اما وقتی بشود همه نکات قابل توجه یک سریال طولانی را در یک پست طولانی مثل سه هزار کلمه‌ای خلاصه کرد، طوری که عرض شد، سرانجام به آن نقطه انتهایی خسران بابت از دست رفتن فرصت‌های بالقوه می‌رسیم.

زندگی کوتاه است، یعنی شما مجبور هستید وقتتان را خیلی خوب بین مفیدترین کارها، تقسیم کنید و برای این کار زحمت بکشید، انرژی فکری بگذارید و عرق بریزید. البته تفریح صرف و اوقاتی که اصطلاحا مغز برای ری‌ست شدن باید کمی خاموش شود، جای خود دارد.

شاید یکی از مفیدترین کارهایی که ما می‌توانیم طی پیاده‌روی، حین سفر و در مسیر راهمان انجام بدهیم، گوش کردن به پادکست‌ها و کتاب‌های گویا یا صوتی باشد.

متأسفانه این عادتی است که کمتر در ما ایرانی‌ها نهادینه شده است. خدا می‌داند که من وقتی افرادی را می‌بینم که طی سفرها برای هزارمین بار به ترانه‌های باستانی ایرانی که غالبا پر از غم و اندوه و دریغ از عدم وصال هستند، گوش می‌کنند، چقدر بابت وقت از دست رفته‌شان غم‌زده می‌شوم.

خب، کم کم برسیم به قسمت اصلی این نوشته، یعنی: معرفی منابعی برای دانلود کتاب گویا و پادکست.

ناملیک

چند وقت پیش، طی سفری، حدس زدم که وقت مرده زیادی داشته باشد و از آنجا که به اندازه کافی خودم را می‌شناسم و می‌دانم که اگر بیش از یکی دو ساعت، از دیتا و کتاب و محتوای تازه دور باشم، علایم اضطراب و ناخرسندی در من آشکار می‌شود، تبلتم را پر کردم از کتاب، کتاب گویا و البته یک پادکست خوب.

بین راه کمی کتاب خواندم، اما دیدم تمرکز لازم را ندارم، پس پادکست را شروع کردم. پادکست مورد نظر را از سایت ناملیک دانلود کرده بودم. کاری که ناملیک می‌کند، این است که پادکست‌های خوبی را که در سابق بر این هر یک در سایت/وبلاگی خاک می‌خوردند و تنها حلقه محدود مخاطبان آن سایت/وبلاگ‌ آنها را گوش می‌کردند، جمع‌آوری می‌کند.

این طوری ما یک سایت خوب داریم که دسترسی ما را به پادکست‌ها تسهیل می‌کند. در این میان‌، یکی از بهترین کانال‌های ناملیک، کانال بی است.

کانال بی را علی بندری مدیریت می‌کند و در پادکست‌هایش هر بار یک مقاله بسیار جالب و طولانی و مهیج نشریات فرنگی را انتخاب می‌کند و به صورت بسیار نیکو و جذابی، برایمان تعریف می‌کند. خوشبختانه علی بندری، لحن خوبی در پادکست‌هایش دارد، طوری که آدم تصور می‌کند، یک دوست آگاه و به‌روز کنارش نشسته و دارد تازه‌ترین چیزهایی را که خوانده، برایش تعریف می‌کند. کاش در زندگی واقعی، چنین دوستانی می‌داشتیم‌:)

پادکستی که من از کانال بی گوش کردم، سری پادکست‌های مسترمایند بود. واقعا پادکست ناب و مهیجی بود. موضوع پادکست را اصلا لو نمی‌دهم، اما به همین بسنده می‌کنم که این پادکست برای کسانی که به داستان‌های واقعی مهیج پلیسی- جنایی علاقه دارند یا آنهایی که گیک و اهل برنامه‌نویسی هستند، بسیار جذاب خواهد بود.

البته کانال بی برنامه‌هایی بسیار بیشتر از این سری پادکست‌های مسترمایند دارد. این هم وبلاگ کانال بی است.

ناملیک، پادکست‌های بسیار فراوانی را گردآوری می‌کند. یکی از نمونه‌های خوب دیگر که می‌توانم برایتان مثال بزنم، رادیوگیک از جادی عزیز خودمان است.

ناملیک، پادکست‌هایی در موضوع‌های بسیار متنوع را پوشش می‌دهد، از هنر و سینما گرفته تا روانشناسی و سبک زندگی.

پیشنهاد به دوستان ناملیکی:

۱- علاوه بر اپلیکیشن اندروید، یک اپلیکیشن iOS هم آماده کنند.

۲- فید کلی و فید اختصاصی برای هر کانال داشته باشند.

نوار

نوار مرجع بسیار خوبی برای خرید و دانلود کتاب‌های گویا است. کیفیت کار نوار بسیار خوب است و طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهد. البته نوار کتاب‌های گویای رایگان هم برای دانلود دارد.

بسیاری از ما ایرانی‌ها به دانلود رایگان یا خدای نکرده غیرقانونی عادت کرده‌ایم، توصیه می‌کنم برای حمایت از اقتصاد لرزان محتواسازان به خصوص در بخش‌های کتاب و کتاب گویا، حتما کتاب‌های گویا را به صورت قانونی تهیه کنید.

می‌دانید ثمره شخصی این کار چیست؟ در طولانی‌مدت، تهیه‌کنندگان کتاب‌های گویا می‌توانند گویندگان خوش‌صدا و با تجربه را بیشتر به کار گیرند و کتاب‌های بیشتری را برایتان آماده کنند. این طوری دیگر حسرت نمی‌خورید که چرا فلان کتاب ادبی کلاسیک در فرنگستان، توسط خوش‌صداترین گوینده یا هنرپیشه هالیوودی گویا شده است، اما در ایران هیچگاه امکان گویا شدن آن فراهم نمی‌شود.

نوار خوشبختانه هم اپ اندروید دارد و هم iOS. کاش خروجی فید تفکیکی هم می‌داشت!

شنوتو

شنوتو هم یک گرد‌اورنده پادکست خوب است، ضمن اینکه شنوتو خودش تولیدکننده حرفه‌ای پادکست و محتواهای شنیداری است. دوستان شنوتو، چند بار با «یک پزشک» همکاری داشته‌اند و حتی به صورت اختصاصی یک داستان نوشته شده توسط من و همچنین یک داستان نوستالژیک علمی- تخیلی را برایمان گویا کرده‌اند.

رادیو راز

رادیو راز پادکست‌های شنیدنی عمدتا در بخش دانش و فناوری تهیه می‌کند.

دوستان و سروران بسیار خوبی در صدر مدیران و تهیه‌کنندگان رادیو راز هستند، از جمله پوریا ناظمی و پژمان نوروزی.

خب! یک غافگیری برای شما، شاید این باشد که خواهرم -فرانک- هم با رادیو راز همکاری دارد و در بخش هزار و یک راز، تا حالا ۶ داستان را اجرا و گویا کرده است. حتما گوش کنید!

11-2-2016-6-46-18-pm

audiolib

سایت audiolib هم یک مرجع خوب برای دانلود کتاب‌های گویا است.

ایران صدا

کمتر کسی است که بداند در ایران صدا تعداد انبوهی کتاب را می‌توان به صورت گویا یا نمایش رادیویی گوش کرد! ایران صدا یک بزم تمام‌عیار است برای دوست‌داران کتاب گویا.

اوه! تعدادی از به‌یادماندنی‌ترین نمایش‌های رادیویی دوران کودکی‌ام، در همین سایت هنوز نگهداری می‌شوند. نمایش‌های رادیویی از داستان‌های آسیموف. آن زمان من این نمایش‌ها را ضبط می‌کردم و بارها و بارها گوش می‌کردم! تقریبا به همین صورت!

کتاب شب رادیو تهران

در این برنامه رادیو تهران که از سال ۱۳۷۰ تا به حال پخش می‌شود، استاد گویندگی رادیو -جناب آقای بهروز رضوی- تا حالا صدها داستان و کتاب را قرائت کرده است.

دریغ و افسوس که دسترسی اینترنتی آسان به این کتاب‌ها وجود ندارد.

تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که به این صفحه بروید و در آرشیو زمانی، ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه هر روز را بیاورید.

متأسفانه این آرشیو ناقص است. برنامه‌های کتاب شب، یک گنج مسلم هستند که نمی‌دانم چرا مدیران رادیو تهران به آن بی‌اعتنا هستند و یک بخش جانبی شسته رفته برای دسارسی سریع به کلیه برنامه‌های آن ایجاد نمی‌کنند. (حتی در قالب فروش برنامه‌ها)

آوانامه

این سایت ظاهرا تازه کار خودش را شروع کرده است و تعداد قابل ملاحظه‌ای کتاب گویای ارزشمند، برای خرید و دانلود دارد.

پادکست‌های سایت ترجمان

عالی و فوق‌العاده! اگر می‌خواهید نگاه ژرفی به اخبار، دانش و فرهنگ و فلسفه داشته باشید. حتما گوش کنید!

رادیوکالج پارک

این رادیوی اینترنتی، چند سال پیش، فعال‌تر از حال حاضر بود. اما در آرشیو آن تعداد زیادی برنامه ارزشمند برای دانلود وجود دارد.

سایت‌های جانبی دیگر برای دانلود کتاب‌های گویا:
کتاب‌آوا – رسابوک – خرید کتاب گویا از دیجی کالا – فارسی بوک – تک بوک – irebooks– ایران پی دی اف – پی سی دانلود– کتاب سبز

وب‌سایت یک پزشک

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz