خیلی افراد بر این عقیده‌اند که می‌توان آدم ها را بر اساس نوع دست دادنشان قضاوت کرد.

وقت‌شناسی، دستخط و سلیقه‌تان چگونه شخصیت‌تان را لو می‌دهند؟آنهایی که قوی و محکم دست می‌دهند، به همان نسبت شخصیت‌های قوی دارند و از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند.
در کنار این، افرادی که شل و ضعیف دست می‌دهند معمولا شخصیت‌های ضعیفی دارند و ترجیح می‌دهند سراغ کارهایی بروند که از راحت‌ترین راه‌ها به نتیجه برسند.
در همین زمینه یک تحقیق نشان می‌دهد افرادی که محکم و استوار دست می‌دهند اصولا آدم‌هایی هستند برون‌گرا که بیشتر احساسات خود را بروز می‌دهند و کمتر خجالتی و عصبی خواهند بود.

وقت‌شناسی

آیا برای یک قرار بسیار مهم دیر کرده‌اید؟ در اینصورت فردی که منتظر شماست ممکن است پیش خودش فکر کند به لحاظ شخصیتی نمی‌تواند روی شما خیلی حساب باز کند.
با این حال و بر حسب تحقیقات علمی افرادی که به طور کلی دیر بر سر قرارهای خود حاضر می‌شوند لزوما آدم‌های بی ملاحظه‌ای نیستند بلکه می‌توانند افرادی کند باشند که زیادی خونسرد هستند.

دستخط

افرادی که حین نوشتن قلم را روی کاغذ به شدت فشار می‌دهند معمولا در نوع نگرش خود افراد خیره‌سری هستند. اما در عین حال اعتماد به نفس زیادی دارند.
خط شناس حرفه‌ای، کثی مک نایت می‌گوید افرادی که نامه‌های بلند می‌نویسند معمولا افراد مردم داری هستند و در معاشرت با مردم قرار دارند، در حالیکه آن عده که نامه‌های کوتاه می‌نویسند، معمولا درونگرا هستند.
وقتی در یک نامه خطوط به سمت راست کج می‌شوند یعنی فرد نگارنده شخصیتی دوستانه و احساساتی دارد.
افرادی که دستخط آنها در نگارش یک متن به هیچ سمتی کج نمی‌شود اصولا افرادی عملگرا هستند. و آنهایی که دستخطشان به سمت چپ گرایش پیدا می‌کند، افرادی درونگرا هستند.

رنگ مورد علاقه

تئوری وجود دارد مبنی بر اینکه چطور رنگ مورد علاقه شما پرده از رازهای شخصیتی‌تان برمی‌دارد. مثلا این تئوری می‌گوید اگر رنگ مورد علاقه شما زرد است، شما فردی هستید با درخواست‌های منطقی و ارزش‌های فردیتی.
در عین حال طبق مقاله‌یک روانشناس در سایکولوژی تودی،‌ فرضیه‌ای با کمی تفاوت می‌گوید افرادی که رنگ قرمز را دوست دارند به لحاظ شخصیتی سرسخت و مصمم هستند در حالیکه افراد علاقه‌مند به رنگ زرد، از یادگیری لذت می‌برند و همه جا به دنبال خوشی هستند.

سلیقه در موسیقی

افرادی که به موسیقی‌های ترکیبی و منعکس کننده تفکر آهنگساز علاقه‌مند هستند؛ آدم‌هایی بازتری به حساب می‌آیند به این ترتیب که آنها تجربیات جدید را می‌پذیرند، شخصیت لیبرالی دارند و از گنجایش ذهنی وسیعی برای پذیرش تازه‌ها برخودارند.
در عین حال همین مطالعه می‌گوید آن عده که موزیک‌های معمولی و شاد را ترجیح می‌دهند معمولا افرادی هستند برونگرا و اهل ورزش.

روزنامه هفت صبح