رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- نشست خبری مجید رجبی ویسرودی عضو شورای شهر رشت صبح امروز با حضور خبرنگاران در صحن شورای شهر برگزار شد.

[su_frame align=”center”]23789467208357018750823749721346[/su_frame]

به گزارش رشت رویایی، مجید رجبی در ابتدای این نشست، هدف از برگزاری این نشست خبری تعامل بیشتر با اصحاب رسانه خواند و گفت: بیش از ۳ سال از عمر شورای چهارم می‌گذرد اما تا به حال کسی از ما نپرسید که چرا به شورا آمده‌اید و چرا دارید می‌روید و تا به امروز چه کار انجام دادید؟

او ادامه داد: بیشتر صحبت‌ها در رسانه‌ها انتقادی بوده است. اولین صحبت من در رابطه با اشتغال است. ما به عنوان افراد سیاسی و غیرسیاسی زمانی که مردم را می‌خواهیم پای صندوق‌های رأی بیاوریم بحث اشتغال را مطرح می‌کنیم.

تعطیلی شرکت‌های شهرک صنعتی تقصیر دولت است

این عضو شورا به کمک پاورپوینت عوامل رشد نرخ بیکاری در استان را به اصحاب رسانه نشان داد و توضیح داد: اشتغال معمولاً به چند روش انجام می‌شود؛ یکی از بدنه دولت که با جذب نیرو برای ادارات انجام می‌شود که نزدیک به صفر است و دیگر ایجاد شرکت‌های خصوصی در شهرک صنعتی با سرمایه شخصی و یا دریافت کمک‌های مالی در قالب اخذ تسهیلات و وام صورت می‌گیرد. سومین حالت انجام پروژه‌های عمرانی است. چنانچه یک بنگاه تولیدی بخواهد از طریق اخذ وام موسسه‌ای برای اشتغالزایی ایجاد کند دولت با وامی که دوره‌ی بازپرداخت آن ۵ ساله یا شش ساله است به اسم وام شریک از چنین موسسه‌هایی حمایت می‌کند. یعنی بانک در ازای ایجاد چنین موسسه‌ای، می‌خواهد در سود به دست آمده شریک شود. سود بانکی در سنوات گذشته در دوران مشارکت ۲۵ درصد بوده است و یکسال هم فرصت ریکاوری به وام گیرنده می‌دهند.

رجبی ادامه داد: چنانچه شخصی یک میلیارد تومان وام بگیرد، یک سال دوره ساخت و یکسال دوره تنفس دارد که از این مبلغ ۷۵۰ میلیون سود آن است. بعد از آن در قالب فروش اقساطی امکان بازپرداخت ایجاد می‌کنند که مبلغ یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان سود شراکت است که در این شرایط از سود هم مجدداً سود می‌گیرند که سود جمع این دو مبلغ ۱۸ درصد است و طی سه سال ۹۴۵ میلیون تومان سود که بر اساس فروش اقساطی پرداخت می‌شود و دو میلیارد و ششصد و نود و پنج میلیون تومان بابت یک میلیارد پول باید باز پرداخت شود و یک سود ۲۸۰ درصدی به بانک تعلق می‌گیرد.

رجبی میزان سود زیاد بانکی در وام‌هایی که برای بنگاه‌های اقتصادی درنظر گرفته می‌شود را علت اصلی تعطیلی شهرک‌های صنعتی دانست و افزود: حال سؤال من این است که اگر در این مدت شخص وام گیرنده ضرر کرد، تکلیف چیست؟ بانک که مسوولیتی قبول نمی‌کند. حال اگر کسی وامی با سود ۵۰ درصد در سال دریافت کند آیا می‌تواند تولید و اشتغال‌زایی داشته باشد؟ دولت با چنین شرایطی باعث می‌شود که فرد وام گیرنده در عرض یک‌سال ورشکست شود و شرکت‌های شهر صنعتی به همین دلیل تعطیل می‌شوند و موجب بیکاری می‌شود.

این عضو شورا تاکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که پروژه‌های عمرانی ایجاد اشتغال می‌کند و در برخی از پروژه‌ها از زمان احداث تا تحویل چه در بخش خصوصی چه دولتی حدود ۳۲۰ نفر در بخش‌های مختلف مشغول به کار می‌شوند. با این حال آیا در دولت جدید پروه عمرانی داشته‌ایم که ایجاد اشتغال کند؟

او با اشاره به اینکه در ازای انجام پروژه پول نقد پرداخت نمی‌شود بلکه اوراق مشارکت داده می‌شود که تاریخ سررسید دارد، افزود: در این حالت پیمانکار مجبور است اوراق را با ده دردصد کمتر در بازار بفروشد تا بتواند به پول نقد برسد. برای کسی مثل من که از روستا آمده و می‌خواهد کار کند، شرایط بسیار سخت است. منظورم این است که افرادی مثل من نمی‌توانند رشد کنند.

حتماً منافعی در میان است که بین شهرداری و شورا همیشه دعوا است

او همچنین با بیان اینکه آمارهایی که در رابطه با بیکاری داده می‌شود که به کمتر از ۱۰ درصد رسیده، اشتباه است، گفت: یک سری می‌گویند ما وام دادیم و بیکاری به زیر ده درصد رسیده است. چگونه این حرف‌ها را می‌زنند؟ ما با قاطبه مردم در ارتباط هستیم و با صحبت‌های مردم متوجه می‌شویم که اشتغالی ایجاد نشده است زیرا همه از بیکاری گله شکایت دارند.

رجبی با بیان اینکه فکر می‌کردم در شورای شهر می‌توانیم کارهای بزرگی انجام دهیم، افزود: منی که از روستای ویسرود آمده‌ام، توانستم ۵۰۰ نفر آدم را مشغول به کار کنم. تصور داشتم اگر در بازوی اجرایی دولت، شهرداری و شورا قرار بگیرم می‌توانم عملکرد بهتری داشته باشم و برای طیف گسترده‌تری از مردم ایجاد اشتغال کنم. هدف از تشکیل شورا ایجاد ارتباط بین مردم با نهادهای اجرایی است اما عملاً این اتفاق نیفتاده است. ما وقتی در جمع اصحاب رسانه قرار می‌گیریم، می‌گوییم بهترین هستیم؛ اگر این چنین است چرا اشتغال نیست؟ چرا همیشه بین اعضای شورا دعواست؟ حتماً منافعی در میان است، اگر چنین نیست بنشینیم و مشکل را حل کنیم.

او با اشاره به اینکه شورا وظایف ذاتی دیگری دارد به جز تصویب لایحه‌های شهرداری دارد، گفت: من می‌بینم که ۹۵ درصد از افراد سیاسی مثل ما فقط در حال انجام کارهای تبلیغاتی هستند و همه می‌خواهند از بیت‌المال به گونه‌ای استفاده کنند که در زمان انتخابات طوری جلوه دهند که در آن مقام یا پست به مردم خدمت کرده‌اند. بیشتر ما در حال عوام‌فریبی هستیم و پروژه‌هایی که تدوین کردیم هم عوام‌فریبی است.

عملکرد دولت تدبیر و امید در عرصه داخلی ضعیف بود

رجبی در ادامه به مقایسه عملکرد دولت فعلی با دولت گذشته پرداخت و گفت: به اعتقاد من دولت روحانی فقط در بخش خارجی موفق بوده ولی در عرصه داخلی به خصوص در بخش اشتغال و امرار معاش ضعیف عمل کرده است. من فکر می‌کنم دولت احمدی نژاد با این که در عرصه بین‌الملل هیچ موفقیتی نداشته ولی در بخش داخلی با انجام پروژه مسکن مهر توانست یک سری افراد را صاحب‌خانه کند اما درحال حاضر ساخت و سازی اتفاق نمی‌افتد.

او با بیان اینکه شوراها زیر سلطه دولت غرق می‌شوند، افزود: برخی در انتخابات ریاست جمهوری برای به دست آوردن رأی به این فکر می‌کنند چنانچه با کاندیداهای شورا به تفاهم برسند تعداد رای‌های وارد شده از آنها به سبد کالایی ما بیشتر خواهد بود؛ در نتیجه سعی می‌کنند در انتخابات شوراها لیست مورد نظر خود را ارائه دهند. در لیست اعتدال دوره پیش یک تعداد از شورای فعلی هم بودند که رأی بسیار بالایی آوردند.

قومیت‌گرایی اجازه نداد عظمتی رای بیاورد

این عضو شورا ادامه داد: اگر لیست‌ها اعلام نمی‌شد آقای عظمتی یا کوچکی نژاد در لیست اصول‌گرایان قرار می‌گرفتند یا سه نفر همدیگر را حمایت می‌کردند و مطمئناً رأی بهتری می‌آوردند. کسی مثل من که از ویسرود به شهر رشت می‌آید و رأی می‌آورد به این دلیل است که همبستگی بچه‌های رشت پایین است وگرنه تعداد افرادی که در رشت همدیگر را می‌شناسند به مراتب بیشتر از افرادیست که مرا می‌شناسند. یک بار در شورا درباره انتخابات مجلس صحبت کردم اما هیچگاه نظرم این نبود که آقای حسنی و یا اصلاح طلبان ضعیف هستند، بلکه نگاهم این بود آقای عظمتی به خاطر تالش زبان بودن از لیست اصولگرایان حذف شد و در واقع قومیت گرایی اجازه نداد عظمتی رأی بیاورد، اما اگر هر سه نفر همدیگر را پوشش می‌دادند می‌توانستند نتیجه بهتری در انتخابات بگیرند و آقای حسنی به دلیل حضور در خارج از استان و شناخته شدن نبودن شاید رأی نمی‌آورد.

رجبی تصریح کرد: یک نگاهی در تالش‌زبان‌های رشت وجود دارد که جمعیت آنها حدود ۴۰۰۰ نفر است. حدود ۴٠٠ هزار نفر از جمعیت شهر رشت حق رأی دارند که حدود یک بیستم آن تالش زبان هستند و اگر لیست آنها منسجم‌تر باشد ورود ما به این عرصه سخت می‌شود.

هزینه کمک‌های مالی به مردم، هیئت‌های مذهبی و برگزاری جشنواره‌ها صرف لندویل سراوان شود

عضو کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهر به موضوع لندفیل سراوان اشاره کرد و گفت: برای بهسازی سراوان در سال اول شورا ۶ میلیارد و اجرای زباله سوز ۴ میلیارد در بودجه تصویب شد، اما هیچ‌گاه اجرائی نشد و بودجه ۶ میلیاردی لندفیل سراوان برای پیاده راه فرهنگی هزینه شد. من مخالفتی با شهردار در خصوص پیاده راه ندارم. اما معتقدم بودجه باید طبق مصوبه شورا اجرایی شود. ما هیچ مخالفتی با شهردار نداریم اما خواست ما از ایشان انجام کارها در راستای کدهایی است که شورا برای ایشان تعریف کرده و طوری نباشد که در پیاده راه فرهنگی انحراف از بودجه داشته باشیم و شهردار از شورا بابت مبلغ انحراف از بودجه تأیید بخواهد.

او با بیان اینکه می‌توان کمک‌های مالی به مردم و هیئت‌ها را صرف ساختن لندفیل سروان کرد، افزود: شهردار اگر قصد انجام این کار را داشت، می‌توانست به جای برگزاری جشنواره‌ها، مراسم مختلف و دعوت از بازیگران و مسافرت‌های خارجی که در راستای کارهای انتخاباتی است، به فکر ساخت لندفیل باشد. من خود حرکت‌های انتخاباتی را به خوبی می‌شناسم و با چنین شناختی توانستم از فومن به رشت بیایم.

او با انتقاد از بودجه هزینه شده در ساخت پیاده راه، توضیح داد: برای پیاده‌راه ٢٠ میلیارد هزینه شد در حالی‌که لندفیل به بودجه ١٨ میلیاردی نیاز دارد. یعنی همه عوامل لازم برای انجام آن وجود داشت، اما متاسفانه به جای خدمت مردم را اذیت می‌کنیم و این کارها انجام نمی‌شود، در حالی که باید بدانیم مردم آگاه هستند.

به خاطر گزارش‌های متعددی که علیه من نوشته شد فشارخونم بالا رفت

رجبی در پاسخ یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا در جلسات حضور کمرنگی دارد، گفت: من حدود ١٢ سال در بخش خصوصی کار کردم و در ماه‌های اول در جلسات شرکت می‌کردم. پدرم می‌گفت: اگر فقط در یک اداره دولتی صندلی را اشغال کنی فایده ندارد باید کار بزرگتری انجام دهی. ابتدا دوازده سال برای خود کار کردم و کارخانه اسکلت فلزی در شهرک صنعتی شفت زدم؛ زیرا من در زمانی از زندگی برای امرار معاش مسافرکشی و کشاورزی کرده‌ام و هدف از زدن کارخانه در آنجا هم ایجاد اشتغال برای شهروندان فومن بود. پس از ثبت نام در انتخابات مجلس اتفاقاتی برای من رخ داد و فشارهایی به من وارد شد که از لحاظ روحی بسیار اذیت شدم و باعث می‌شد که ناگهان فشار خون من بالا می‌رفت و توان حضور در جلسات را نداشتم، همه این‌ها به دلیل گزارش‌های متعددی بود که بر علیه من نوشته شد تا آن جا که حتی نمی‌توانستم فرزندانم را به تنهایی به مدرسه بفرستم.

او با اشاره به اینکه تکریم ارباب‌رجوع هنوز در شهرداری و شورا جا نیفتاده است، گفت: اگر در اداره‌ها آشنایی نداشته باشید کارتان انجام نمی‌شود. اگر احترام مردم حفظ شود برای‌شان کافی است. من در دفتر خود از مردم باشیرینی و چای پذیرایی می‌کنم و می‌گویم که کارتان انجام نشده است و با چنین ارتباطی با مردم می‌توانم بالای بیست هزار رأی جمع کنم.

شورای چهارم می‌توانست کار بهتری انجام دهد

او در پاسخ به این سؤال که چطور بعد از سه سال عنوان کردید که کم‌کاری انجام شده است، گفت: من نگفتم کار انجام نشده است بلکه نگاه‌ها فرق می‌کند. کسانی که وارد شورا شدند از نظر تحصیلی در جایگاه شورا قرار گرفتند و می‌توانستند با تلفیقی از تجربه و علم کارهای بهتری انجام دهند. پروژهای بسیاری مثل پیاده راه، ایستگاه‌های آتش نشانی، ساماندهی رودخانه‌ها و تصفیه‌خانه سراوان، بازگشایی خیابان احسان‌بخش و… انجام شد و اعتبار ٨٠٠ میلیارد به ١٣٠ میلیارد رسیده است. اما اعتقاد دارم می‌توانست کارها بیشتری انجام شود. در انتخاب آقای خلیلی هم نگاهم این طور بود که تلفیقی از تجربه و علم و ارتباط با تهران می‌تواند مثلث خوبی برای ایجاد اشتغال و انجام کارها باشد. من نگاهم این بود که شورای چهارم می‌توانست کار بهتری انجام دهد.

او در ادامه عنوان کرد: یک سری از سفرهایی که به بهانه شهرخلاق خوراک انجام می‌شود و در لایحه مطرح شده و به تصویب رسیده است، بیشتر جنبه نمایشی دارد.

برای تخلف دیگران جریمه صادر می‌شود برای من تخریب

یکی از خبرنگاران با اشاره به اینکه در میدان مادر ساختمانی ساخته‌اید که کمیسیون ماده ۱۰۰ در دادگاه بدوی و تجدیدنظر برای دو طبقه رأی تخریب صادر کرده است، پرسید: متاسفانه شهردار منطقه اعلام کرد این پرونده در دیوان در حال رسیدگی و منتظر رأی دیوان هستیم درحالی‌که شهرداری برای تخریب آن باید اقدام می‌کرد؟

رجبی پاسخ داد: چون من کارخانه پیچ و مهره دارم قانون‌گذار به من اجازه تأسیس دانشگاه علمی و کاربردی داده‌است. این فکرم را از دکتر احمدی نژاد گرفتم که اگر شورا نباشم چه کار کنم. هدف از ساخت این بنا همین بود و در حین شروع کار چند نامه ابلاغ شد که باید تشکیل پرونده بدهید و ۱۰ روز پس از احضاریه فرصت دارید تشکیل پرونده بدهید که این زمان به من داده نشد و بدون دادن هیچ برگه برای دفاع از خودم در کمیسیون ماده ۱۰۰ رأی صادر شد و خلاف صادر شد و مبلغ خلاف را پرداخت کردم. قانون‌گذار می‌گوید چنانچه کمیسیون ماده ۱۰۰ همیشه با سه نفر تشکیل می‌شود با امضای دو نفر قابل اجراست و اگر نفر سوم امضا نکند رأی عملاً قابل ابلاغ نیست و پرونده من هنوز دو امضا دارد و رأی سوم که موسوی روزان است را ندارد، ولی به من ابلاغ شده است. روبروی ساختمان من مبل بهارستان است که در کنار آن ساختمان هفت طبقه‌ای است که یک طبقه بیشتر از من ساخته‌اند. یعنی خون من از خون آنها سیاه‌تر است؟ من عضو شورا هستم، چه چیزی عاید من شده است؟ کسانی که پرونده آنها را امضا کرده‌اند، برایشان جریمه ۱.۵ زده‌اند اما برای من جریمه دو برابر زده‌اند. و برای آنها جریمه ضرایب زده‌اند ولی برای من حکم تخریب صادر کردند. حتی وقتی تلاش کردم زمین پشت ساختمان را هم به عنوان حیاط دانشگاه خریداری کنم فشارهای مختلفی بر من و فروشنده وارد کردند و ما را از این کار بازداشته‌اند. صاحب زمین را تهدید کردند که به من زمین نفروشند و اکنون ساختمان من بلاتکلیف باقی مانده است. قانون حقوق شهروندی می‌گوید اگر مجوزی به آن آقا داده می‌شود باید به من نیز داده شود وگرنه تضییع حقوق شهروندی می‌شود. تمام ساختمان‌هایی که قبل و بعد از من در معلم ساخته شده، اعضای کمیسیون با همان خلاف رأی جریمه صادر کرده‌اند ولی برای من رأی تخریب صادر شده است.

من آمدم به مردم خدمت کنم، برادر من هم جزئی از مردم است

این خبرنگار در ادامه سؤالات دیگری مطرح کرد و پرسید: برادر شما در مرکز بهداشت پروژه ساختمانی را به عنوان پیمانکار در حال اجرا دارند که گفته می‌شود غیرقانونی در حال ساخت است و در روزهای تعطیل به دلیل فرار از دست شهرداری اقدام به ساخت کرده است؟ به کدام استناد قانونی در زمین شخصی خود بیلبورد تبلیغاتی در مسکن مهر نصب کردید در حالی که مصوبه شورا تاکید دارد برای تبلیغات از فضا و سازه‌های شهرداری باید استفاده شود؟ چرا اقدام به تخریب اموال دولتی و شهرداری کردید بالاخره مدافع حقوق شهرداری هستید یا خیر؟

رجبی در پاسخ گفت: پروژه‌ای که توسط برادرم در شهید رجایی در حال اجرا است، برای دانشگاه علوم پزشکی است که قانوناً باید از اداره مربوطه مجوز بگیرد و بعد دستور اجرا به برادرم داده شود و طبق قانون مجوز باید تنها برای کف گرفته شود. این پروژه یک پروژه دولتی است و برادرم مجری اجرای طرح است. اگر من به اجرای این پروژه اصرار دارم به این دلیل است که خدمتی برای مردم است و یک ملک شخصی نیست.‌ چرا مخالفت فقط بر سر این پروژه است و اگر قرار است جلوگیری صورت گیرد ساختمان دیگری مثل همین در پشت زایشگاه درحال انجام است که چنین مشکلی دارد. حال این پروژه توسط برادرم در حال انجام است و حتی اگر آن یکی برادرم هم بخواهد، پروژه‌ای برای او هم می‌گیرم زیرا من آمدم برای مردم کار کنم و برادرم هم از مردم است. می‌گویند چرا هوای برادرت را داری؟ می‌گویم چه کار کنم؟ رهایش کنم که خلاف کند؟ خانواده ما همه تحصیل کرده‌اند و زیر فوق لیسانس نداریم. من به همه کمک می‌کنم خب آن‌ها هم جزیی از مردم هستند و اگر بتوانم، به آنها هم کمک می‌کنم.

چون به شهردار منطقه ۵ رأی ندادم، با بنرهای من برخورد کرد

او در ادامه توضیح داد: پروژه ۱۹۲ واحدی من در مسکن مهر تمام شده است و بنر متعلق به اداره مسکن و شهرسازی است و به من تعلق ندارد.‌ از من خواستند برای اینکه مردم بی‌بضاعت را صاحب‌خانه کنند در آنجا بنر نصب کنم والا تحت وظایف ذاتی من نیست که این خانه را به فروش برسانم. من فقط سازنده‌ام. مهندس علی نیا از من خواستند که بنری در آنجا نصب کنم تا افراد نیازمند بتوانند به آدرس موجود در بنر مراجعه کنند. چون من به حامد عبداللهی رأی ندادم او با من مشکل دارد. به همین دلیل روی بنر مسکن راه و شهرسازی در حریم خصوصی من بنر نصب کرد. درحالی‌که باید این کار را با حکم دادستانی انجام می‌داد. من از ایشان شکایتی ندارم و اداره راه و شهرسازی از ایشان شکایت دارند و ما از طریق شرکت خانه گستر ویسرود از ایشان اقامه دعوا کرده‌ایم. در مسکن مهر بالای ۱۵ هزار واحد ساختمان ساخته شده و تعداد زیادی پیمانکار در این منطقه کار می‌کنند. شما تمام این بنرها را ندیده‌اید فقط بنر من را دیده‌اید؟

او در پاسخ به سؤال دیگری از سوی خبرنگاران مبنی بر اینکه بعضی از اهالی پارک نیکمرام بدهی خود را به دلیل عدم پرداخت بدهی برادر خانم شما در این منطقه پرداخت نمی‌کنند و می‌گویند هر وقت او پرداخت کرد ما هم پرداخت می‌کنیم، جواب داد: در رابطه با برادر خانم خودم اطلاع کامل ندارم و نمی‌دانم ساختمانش کجاست و اگر اطلاع جدید داشتم می‌گویم.

رجبی در پاسخ به این سؤال که آیا در انتخابات ۹۶ شرکت می‌کند، گفت: کسانی که کاندید می‌شوند عادت می‌کنند دوباره کاندید شوند. تا امروز که برنامه‌ای ندارم، ولی حتماً لیستی خواهم داد و حرفی برای گفتن خواهم داشت.

از ثابت‌قدم برای گرفتن تأییدیه شورای نگهبان درخواستی نداشتم

او همچنین در جواب این سؤال که می گویند شما طرفدار ثابت قدم بودید اما به دلیل صلاحیتی که قرار بود ایشان برایتان در تهران بگیرند و نتوانستند با او بد شده‌اید، گفت: من با شخصیت حقیقی شهردار مشکلی ندارم و انتقاد من به او به دلیل تخلف در انجام برخی پروژه‌ها است. یکی از انتقادهای من به او این است که چگونه با پیش بینی ۴ میلیارد تومان برای ساخت پیاده راه به هزینه ۱۷ میلیاردی رسیدید. من در هیچ کجا پارتی ندارم و اگر روزگاری در کلانتری ۱۶ رشت بازداشت شوم نمی‌توانم کار خاصی انجام دهم چه برسد به اینکه در شورای نگهبان کسی به من برای گرفتن صلاحیت کمک کند. طور کلی هم فکر نمی‌کنم که ثابت‌قدم در مورد تأیید صلاحیت هم بتواند کاری کند. در مورد صلاحیت من کسانی که در این منصب نشسته‌اند، تأیید می‌کنند و به حرف امثال من و ثابت‌قدم اهمیت نمی‌دهند. اما من از ثابت‌قدم در این مورد چیزی نخواستم.

او ادامه داد: استان گیلان از پیمانکاران غیر بومی استفاده می‌کند. من خود کارخانه تولید اسکلت دارم ولی سعی می‌کنند از جاهایی مثل اردبیل این اسکلت‌ها تأمین شود.

او در مورد اینکه گفته می‌شود شهردار در انتخاب پیش‌رو لیست خواهد داد، گفت: هر کسی در انتخابات لیست تهیه می‌کند، شهردار هم لیست خودش را دارد و رأی نمی‌آورد؛ زیرا همه در انتخابات شورا دنبال سیبل می‌گردند که آن را بزنند. به این دلیل همه به لیست شهردار حمله خواهند کرد.