[su_frame align=”center”]امیرحسین ماکویی[/su_frame]

رشت رویایی- مدتی است که رشت میزبان گروه فیلم و سریال شبکه دو است. امیرحسین ماکویی که در حال ساخت سریال ده قسمتی «بازگشت» از تولیدات شبکه دو سیما است به رشت آمده تا فیلمبرداری ۴ قسمت از این سریال را در شهر باران انجام دهد. نکته جالب توجه این سریال حضور تعداد زیادی از بازیگران باسابقه و جوان گیلان است که قرار است که آبان ماه از تلویزیون پخش شود. به جز ماکویی که کارگردان این سریال است، محمدکاظم بیات به عنوان تهیه‌کننده، امید کاوه آهنگر: مدیر تولید و برنامه‌ریز، نوید مهینیان: تصویربرادر، سیروس عابدینی: صدابردار حضور دارند. همچنین بازیگران گیلانی همچون شکوفه داودی، مهدی مخبری، محمدعلی فرهمند، برنا احمدنژاد، مونا نوبتی، امین دانش و غیره به ایفای نقش می‌پردازند. امیرحسین ماکویی فارغ‌التحصیل رشته
 کارگردانی سینما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان و عضو پیوسته انجمن مستندسازان سینمای ایران است که آثاری همچون «کوچه جنون»، «سالامبور» و فیلم مستند داستانی «سقانفار» و فیلم کوتاه «یکی از سنگ‌های هفت سنگ» در کارنامه دارد. با امیرحسین ماکویی در خصوص سریال «بازگشت» و انتخاب رشت به عنوان لوکیشن این سریال هم‌صحبت شدیم که در ادامه می‌خوانید.

در خصوص سریال بازگشت یک توضیح مختصر دهید؟
بازگشت یک سریال ده قسمتی است که سریال اپیزودیک بشمار می‌رود و هر قسمت یک داستان مجزا دارد. این سریال مشارکت بین بیمه رازی و شبکه دو سیما است. موضوعات این سریال هم از روی پرونده‌های واقعی برداشته شده که در بیمه اتفاق افتاده است. موضوعات مختلفی دارد مثل: تصادف، سقوط از ارتفاع، سقوط از درخت، تصادف موتور و ماشین و غیره. هر کدام از این موضوعات درام‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهند که هم بحث خانوادگی و اجتماعی دارد و هم بحث بیمه‌ای. هرکدام از این داستان‌ها هم مربوط به یک بخش از بیمه می‌شود؛ یکی در ارتباط با بیمه عمر است، یکی به بیمه اتومبیل می‌پردازد یا بیمه عمر و پس‌انداز و مهندسی و غیره.

تاریخ پخش این سریال چه زمانی است؟
سریال بازگشت اگر خدا بخواهد اواخر آبان ماه از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

چطور شد رشت را برای فیلمبرداری انتخاب کردید؟
ما از پرونده‌هایی که انتخاب کردیم مواردی در شهرهای مختلف مثل تهران، شیراز، تبریز و رشت داشتیم. پرونده‌هایی که از استان گیلان بررسی کردیم، دیدیم که از بار دراماتیک خوبی برخوردار است. این پرونده‌ها قصه‌های جذابی داشتند که هم به لحاظ اجتماعی و هم از لحاظ فاکتورهای بیمه‌ای می‌توانست قابل ملاحظه باشد. از اینرو ۴ پرونده را از استان گیلان انتخاب کردیم. در میان پرونده‌هایی که بیمه در اختیار ما قرار داد پرونده‌های گیلان موارد خیلی متنوع و جذابی به لحاظ بار دراماتیک قصه بود. تصادف ماشین با عابر پیاده داشتیم، تصادف موتور با موتور داشتیم، تصادف موتور با تریلی داشتیم. هرکدام از این پرونده‌ها فاکتورهای خاصی داشت و در دل قصه اصلی یک سری خرده روایت‌های جذابی داشت مثل کلاهبرداری یا قطع نخاع یا مثلاً کسی که ۶ ساعت مانده بود بیمه‌اش تمام شود و با خانمی تصادف کرده بود که ممکن بود آن خانم فوت کند. به هرحال این ۴ پرونده گیلان دارای چالش‌های اجتماعی و چالش‌های خانوادگی خاصی بود که ما را وسوسه کرد به گیلان بیاییم و از پتانسیل‌های گیلان هم استفاده کنیم.

چه مدت‌زمان برای تحقیق و بررسی پرونده‌ها صرف شد؟
ما تقریباً بالغ بر ۵۵ پرونده را بررسی کردیم که علی‌الحساب ده پرونده از جذاب‌ترین روایت‌ها را انتخاب کردیم. تقریباً چیزی در حدود ۸ ماه تحقیق و بررسی در مورد این پرونده‌ها طول کشید تا ما بتوانیم از میان آنها به بهترین‌ها انتخاب‌ها برسیم.

غیر از این ۴ پرونده‌ای که مختص به گیلان است، باقی قسمت‌ها هم در رشت فیلمبرداری می‌شود؟
نخیر. هر کدام از پرونده‌ها در شهر خودش فیلمبرداری می‌شود. تا کنون در استان فارس، تهران، تبریز فیلم گرفته‌ایم. پیش‌بینی ما این است که بعد از این ۱۰ قسمت این سریال ادامه پیدا کند. تمام این استان‌ها پتانسیل بالایی دارند و پرونده‌های مختلفی وجود دارند شاید از این پرونده‌ها جذاب‌تر باشند و جا دارند روی آنها کار شود.

در حال حاضر چند قسمت آماده شده است؟
تقریباً شش قسمت تدوین شده و آماده شده است. فیلمبرداری این چهار قسمت از گیلان هم به پایان برسد کار تدوین آن را شروع می‌کنیم.

ظرفیت‌های جغرافیایی خود رشت چقدر در پیشبرد داستان‌های شما تاثیرگذار بود؟
استان گیلان به هرحال استان سرسبزی است و آب‌وهوای خوبی دارد. در خدمت هر قصه سعی کردیم از تمام پتانسیل‌هایی که در رشت وجود داشت استفاده کنیم. ظرفیت‌هایی مثل طبیعت سرسبز ویژگی‌های بصری فوق‌العاده‌ای در اختیار ما قرار داد.

[su_frame align=”center”]امیرحسین ماکویی[/su_frame]

در مورد انتخاب بازیگران توضیح دهید؟ چند درصد کار از بازیگران استان استفاده کردید؟
چون قصه‌ها در همین استان اتفاق افتاد من سعی کردم تمام بازیگرها را از همین استان انتخاب کنم. پیش‌تولید ما حدود ۱ ماه برای این چهار قسمت طول کشید. از حدود ۱۲۰ نفر تست بازیگری گرفتم. از بچه‌های تئاتری استان استفاده کردم. همچنین از بازیگران قدیمی استان هم بهره بردیم. خداروشکر توانستیم با استفاده از بچه‌های با استعداد استان یک تیم خوب جمع کنیم. دوست داشتم چهره‌های جدیدی را در این سریال معرفی کنیم.

سریال‌های شبکه دو معمولاً چه از لحاظ موضوعی و چه از لحاظ ساختاری معمولاً تکراری هستند. اما شما سراغ سوژه متفاوت‌تری رفتید. آیا در ساختار سریال هم تفاوت‌هایی وجود دارد؟
یکی از ویژگی‌های این سریال بخش مستند و مصاحبه‌ای است که در هر قسمت داریم. در این بخش از آدم‌های واقعی این پرونده‌ها مصاحبه‌هایی گرفتیم. و بازیگرها را بر اساس چهره‌های اصلی انتخاب کردیم تا وقتی این‌ها را در سریال کنار هم قرار می‌دهیم کاملاً باورپذیر باشد. این بخش مستند به معنای مستند محض و خلاقه نیست بلکه صرفاً یک تمهید گزارشی است. تیپ کارهایی که ما در سریال‌های خارجی می‌بینیم که آدم‌های واقعی دارند حرف می‌زنند و از داستانی که برایشان پیش آمده روایت می‌کنند. بعد در خلال صحبت این افراد وارد داستان می‌شویم. به نظرم در تلویزیون فرم جدیدی است و تا کنون چنین فرمی نداشتیم. این سریال به لحاظ ظاهری و تصویری به نظر من جزو کارهای شاخص خواهد بود.

با توجه به اینکه از ۱۲۰ نفر بازیگر در گیلان تست گرفتید، ارزیابی شما از ظرفیت بازیگری استان چطور است؟
از بین این تعداد در حدود ۲۰ بازیگر خوب پیدا کردیم و بین این‌ها ۷-۸ بازیگر توانمند بودند که شاید پیدا کردن این تعداد بازیگر در تهران هم برایمان دشوار بود. به نظر من می‌توان به آینده این بازیگرها امیدوار بود. از اینرو من همیشه سعی می‌کنم در هر سریال یک سری بازیگر جوان و توانمند به تلویزیون معرفی کنم.

بدون شک قسمت عمده‌ای از روایت‌های این سریال، روایت شهری و خیابانی بود. با توجه به ترافیک شهر رشت، مشکلی برای فیلمبرداری نداشتید؟
رشت شهر شلوغی هست اما برای هر کاری یک راه حل وجود دارد. و ما چون داریم کار حرفه‌ای می‌کنیم یک قرارداد با ناجی‌هنر در تهران بستیم و نامه‌نگاری‌های لازم با نیروی انتظامی و پلیس راهور رشت انجام شد. کارشناس نظامی داشتیم و سر هر صحنه‌ای ۳-۴ ماشین نیروی انتظامی به همراه داشتیم. به کمک راهنمایی و رانندگی خیابان را بستیم. خیلی سخت بود اما بهترین کار را انجام دادیم.

معمولاً تلویزیون یا سراغ سوژه‌های اجتماعی نمی‌رود یا وقتی می‌رود اکثراً داستان‌های خانوادگی و کلیشه‌ای است. اما شما سعی کردید به بطن جامعه بروید.
ببینید دو اتفاق در این سریال می‌افتد: اولی بحث تبلیغاتی بیمه است که خیلی از مردم ما راجب به مقوله‌های ریز بیمه اصلاً اطلاع ندارند. بیمه فقط خلاصه شده است در بیمه ماشین، شخص ثالث و بیمه بدنه. اما تمام این سوژه‌هایی که ما داریم کار می‌کنیم مخاطب را با تمام زوایای بیمه آشنا می‌کند. دومین مسئله این است به خاطر عدم آشنایی با این مسائل بعد از اینکه یک حادثه‌ای برایشان پیش می‌آید، چالش‌های دیگری برایشان اتفاق می‌افتد که هرگز فکرش را نمی‌کردند. این کار ما کاملاً یک تریلر اجتماعی است که در دل این تریلر همانطور که داستان به تصویر کشیده می‌شود، مقوله‌های بیمه خیلی زیرپوستی به بیننده انتقال داده می‌شود.

همانطور که خودتان اشاره کردید در حدود یک سال درگیر بیش از ۵۰ پرونده بودید که هرکدامشان باید از روایت‌های غم‌انگیزی برخوردار باشند. این حجم از داستان‌های واقعی چقدر روی زندگی شخصی‌تان تأثیر داشت؟ آیا پرونده‌ای بود که خودتان را درگیر کند؟
بله دقیقاً. دو سه پرونده بود که خودم را خیلی درگیر کرد. اینقدر درگیر شدم که وقتی به رشت آمدم خودم را بیمه عمر و سرمایه‌گذاری کردم. دفترچه‌اش هم همین امروز به دستم رسید.