استاندار گیلان‌:
وعده‌های دولت قبل درباره بهره‌برداری از سایت نفتی خزر با واقعیت تناسب نداشت

رشت رویایی- استاندار گیلان در حاشیه برپایی بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران گفت: هیچ گونه مشکل محلی و منطقه‌ای برای احداث سایت پشتیبانی نفت و گاز سردار جنگل رودسر وجود ندارد.

نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران - محمدعلی نجفی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان دکتر نجفی در این بازدید پس از نشست با مدیرعامل شرکت نفت خزر در مورد فعالیت‌های این شرکت در رودسر با بیان اینکه همان‌طور که بارها در ۲ سال و نیم گذشته اعلام کردیم سایت پشتیبانی سردار جنگل در رودسر از جمله پروژه‌های اساسی و اولویت‌دار استان است افزود: تمامی مدیران بخش‌های مختلف، مجمع نمایندگان استان و دست‌اندرکاران این پروژه با عزمی راسخ از این پروژه حمایت می‌کنند و از هیچ تلاش و کوششی در جهت تحقق آن فرو گذار نیستند.

وی وعده ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی و بهره‌برداری از این سایت ظرف مدت ۳ سال در دولت قبل را متناسب با واقعیت ندانست و افزود: نباید موجبات نگرانی مردم را فراهم و وعده‌های دهیم که تحقق نمی‌یابد تا زمانیکه سرمایه‌گذار در دریا کارش را آغاز نکند این اشتغال‌زایی در خشکی نیز محقق نمی‌شود.

دکتر نجفی اظهار داشت: توقفی در اجرای این پروژه صورت نگرفته است بلکه شرکت نفت خزر در این مدت به دنبال سرمایه‌گذارانی برای اجرای این پروژه بود و حتماً سایت پشتیبانی نفت خزر پس از شروع کار سرمایه‌گذار در رودسر احداث می‌شود.

دکتر نجفی افزود: با فضای مناسب بعد از توافق برجام سرمایه گذارانی از کشور نروژ در این خصوص اعلام آمادگی کردند.

وی استحصال نفت در دریای خزر و احداث سایت پشتیبانی را مکمل و لازم و ملزوم یکدیگر دانست و افزود: باید حفاری، تولید، بهره‌برداری و استحصال نفتی در دریای خزر صورت پذیرد تا سایت پشتیبانی از آن در گیلان شکل گیرد.

نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران - محمدعلی نجفی

استاندار گیلان با یادآوری اعلام وزیر نفت جهت احداث سایت پشتیبانی نفت خزر در منطقه رودسر از ادامه روند اجرای این پروژه خبر داد و افزود: متاسفانه عده‌ای با بهانه‌جویی، اهداف سیاسی و مغرضانه جوسازی‌هایی را انجام می‌دهند تا برای خود بهره‌برداری کنند.

وی با بیان اینکه مسئولان منطقه‌ای و استانی به جد پیگیر هستند تا با حضور سرمایه گذاران شاهد به بهره‌برداری رسیدن این پروژه مهم باشند گفت: این‌گونه نبوده است که این پروژه در مدت یک ماه گذشته تعطیل شده باشد و دوباره با تلاش اشخاص به کار افتاده باشد.

دکتر نجفی با اشاره به رواج برخی شایعات گفت: به دلیل نگاه درست زیست‌محیطی مقرر شد تا احداث فنس در منطقه ۲۸ هکتاری سایت پشتیبانی نفتی خزر جایگزین دیوار بتنی شود و استفاده لازم از این محیط در بخش‌های اداری صورت پذیرد تا منتظر تولید در دریا باشیم.

وی با بیان اینکه برای احداث این سایت نفتی هیچ‌گونه مشکل محلی و منطقه‌ای وجود ندارد افزود: کسی نمی‌تواند مانع اجرای این پروژه شود.

گفتنی است میدان نفت و گاز سردار جنگل رودسر نخستین ساختاری است که در خزر شرکت نفت خزر در آن اقدام به حفاری نمود و صنعت نفت کشور در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ برای اولین بار موفق به کشف نفت در دریای خزر گردید. این میدان حاوی دو میلیارد بشکه نفت درجاست که حداقل میزان ۵۰۰ میلیون بشکه از این مقدار قابل برداشت است.

همچنین در سال ۱۳۹۳ با انجام عملیات حفاری دومین چاه میدان سردار جنگل رودسر کشف شد.

نزدیکی به حوزه‌های نفتی، شبکه‌های انتقال نفت و تأسیسات زیربنایی، فاصله از گسل‌های اصلی زلزله خیز و نزدیکی به مناطق صنعتی از جمله دلایل انتخاب رودسر برای ساخت این سایت پشتیبانی عنوان شده است.

مدیرعامل شرکت نفت خزر: قطعاً سایت پشتیبانی میدان نفتی سردار جنگل در شهرستان رودسر احداث می‌شود

استاندار گیلان و مدیرعامل شرکت نفت خزر در مورد فعالیت‌های این شرکت در رودسر در حاشیه برپایی بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ مدیرعامل شرکت نفت خزر در پایان این نشست به خبرنگاران گفت: شهرستان رودسر بهترین منطقه در جنوب دریای خزر به منظور پشتیبانی از فعالیت‌های توسعه میدان سردار جنگل است.

فرهنگ خطیبی به پتانسیل بالای میدان نفتی سردار جنگل در حوزه نفتی خزر اشاره کرد و گفت: قطعاً پس از توافق با سرمایه‌گذاران خارجی، به لحاظ قابلیت‌های فنی و تولیدی سایت پشتیبانی میدان نفتی سردار جنگل در شهرستان رودسر ساخته می‌شود.

وی افزود: فاصله مناسب رودسر از این میدان نفتی موقعیت این شهرستان را در غرب دریای خزر متمایز کرده است.

مدیرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به اینکه در میدان سردار جنگل چند صد میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌شود گفت: پس از توافق نهایی و شروع کار سرمایه‌گذار در مدت ۳ تا ۵ سال می‌توانیم به نتایج مطلوب در زمینه تولید نفت برسیم.

وی افزود: به دلیل اینکه نفت ارزان‌قیمت به صورت فراوان در جنوب کشور قابل دسترس است در جنوب خزر در حوزه نفتی کم کار شده است اما پس از اینکه ما در این منطقه ۸ ساختار بزرگ و کوچک را شناسایی کردیم در میان این ساختارها پروژه سردار جنگل یک پروژ مهم ملی از لحاظ قابلیت‌های هیدروکربنی و حاکمیتی برای کشور محسوب می‌شود و پروژه‌ای تعطیل‌پذیر نیست.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz