[su_frame align=”left”]نخستین همایش بزرگ اتیسم در رشت - محمدصادق حسنی[/su_frame]

رشت رویایی- بحث استیضاح در گیلان به خصوص در شهرستان رشت به یک سریال تکراری تبدیل شده است. پس از جریان استیضاح شهردار رشت که با واکنش‌های بسیاری از سوی مردم و مسئولین همراه بود حالا یک بار دیگر این موضوع کلیشه‌ای در یکی دیگر از شهرهای رشت به گوش می‌رسد. این بار اما قرعه به نام ابراهیم خوش‌فطرت، شهردار شهر لشت‌نشاء افتاده که تنها ۷ ماه از عمر مدیریتی او می‌گذرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با رشت رویایی با بیان اینکه عدم ثبات مدیریتی یکی از مشکلات کشور ما محسوب می‌شود، گفت: عدم ثبات باعث می‌شود که یک مدیر برنامه بلندمدت نداشته باشد؛ و همین موضوع باعث می‌شود دغدغه مدیریتی بجای کار و تلاش به حفظ میز متمرکز شود. متاسفانه این معضل بزرگ در استان ما و شهرستان ما دارد فراگیر می‌شود.

محمدصادق حسنی در ادامه افزود: در شهرهای کوچکی مثل لشت نشاء معمولاً مدیریت شهری برنامه‌های بزرگی برای تحول بنیادی مدنظر ندارند و اکثراً دچار روزمرگی هستند. اما در خصوص شهردار کلانشهر شهر رشت همانطور که همه استحضار دارند باید گفت، پروژه‌های در دست اقدام زیادی در دست دارد. شهردار بدون مصوبه شورای شهر نمی‌تواند پروژه بزرگی را شروع کند. درحالی که شورای شهر به شهردار مجوز اجرایی شدن یک برنامه را می‌دهد، اما وقتی شهردار ۵۰ درصد کار را انجام داده تصمیم می‌گیرد او را عزل کند. یک شهردار در سیستم ما برای انعقاد قرارداد با مسائل، آئین‌نامه‌ها و روش‌های خاصی روبرو است. وقتی شهردار عوض می‌شود و یک برنامه بزرگ نیمه‌کاره باقی می‌ماند، مشکلات زیادی برای شهر ایجاد می‌شود.

حسنی با اشاره به اینکه در این بازه زمانی که مدت زیادی از عمر شورا باقی نمانده است عزل شهردار منطقی نیست، متذکر شد: یک مدیر اگر مطمئن باشد که عمر مدیریتش بلندمدت است، کار خواهد کرد و برنامه‌ریزی دقیق و کوتاه‌مدت و بلندمدت خواهد داشت. وظیفه شورا کنترل و نظارت بر عملکرد شورا است نه اینکه با هر مسئله‌ای بحث عزل شهردار را پیش بکشد. این مسئله برای شهر مشکلات بزرگی را ایجاد می‌کند و بنده با این استیضاح‌ها که همه شاهد آن هستیم موافق نیستم.

این نماینده با اشاره به اینکه دخالت در کار شورا اشتباه است، اضافه کرد: من به عنوان یک نماینده اعتقاد دارم که نباید در کار شورا دخالت کرد. در شهرهای کوچک، شورا بر شهردار مسلط است. اعضای شورای شهر لشت‌نشاء حتماً دلایلی برای این تصمیم دارند. به هیچ‌وجه قصد ندارم از کار شورا دفاع کنم. بنده در بیانیه‌ای که در موضوع استیضاح شهردار رشت هم دادم هرگز از شخص شهردار دفاع نکردم بلکه حرف من این بود که اکنون زمان خوبی برای استیضاح نیست و به منافع شهر آسیب خواهد زد. من هرگز در کار شورای شهر رشت یا لشت‌نشاء دخالت نخواهم کرد. اما می‌گویم باید زمان را در نظر بگیریم.

حسنی با اشاره به اینکه عزل و نصب‌های کوتاه‌مدت ممکن است موجب سلب اعتماد عمومی شود، تصریح کرد: شورا باید در موقع انتخاب و نصب شهردار دقت کافی را داشته باشد. پیش از اینکه یک مدیر را انتخاب کنیم باید توانایی او را بسنجیم و به یقین برسیم که فرد مورد نظر توانایی این پست را دارد یا نه. متاسفانه مطالعه دقیقی پیش از انتصاب نداریم یا سفارشی دست به انتخاب می‌زنیم و بر اساس شایستگی و توانایی فرد تصمیم نمی‌گیریم تا چنین اتفاقاتی رخ ندهد. اگر انتخاب ما بر اساس شایسته‌سالاری باشد این اتفاقات هرگز رخ نمی‌دهد.