رشت رویایی- نائب رئیس هیئت مدیره کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: بی‌برنامگی دولت و نقش آفرینی دلالان، عامل نابسامانی صنعت مرغداری است.

به گزارش ایسنا، حبیب اسدالله‌نژاد گفت: قیمت مرغ باز هم به شدت کاهش یافت و فریاد مرغداران را از نابسامانی‌ها و زیان بلند کرد.

او افزود: تولیدکنندگان بعد از ۴۵ روز زحمت در واحدهای مرغداری، نه اختیار لازم برای فروش مرغ‌های تولیدی را دارند و نه نقشی در تعیین قیمت آن. در دو هفته گذشته باز هم بازار مرغ انباشته شد از مرغ‌هایی که در واحدهای مرغداری مانده و خریدار ندارد و قیمت‌هایی که هر روز کاهش می‌یابد.

او گفت: شرکت پشتیبانی امور دام بنا به وظیفه ذاتی خود به تمامی استان‌ها دستورالعمل خرید و ذخیره‌سازی مرغ را ابلاغ کرد اما این دستورالعمل همواره اعتراض مرغداران را در پی دارد.

حبیب اسدالله‌نژاد با انتقاد شدید از عملکرد معاونت بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی در برنامه‌ریزی و ساماندهی صنعت مرغداری کشور گفت: آسیب‌های وارده بر صنعت متوجه این معاونت است چرا که به‌ عنوان متولی تولید و تنظیم بازار سند چشم‌انداز برای صنعت نداشته و طرح و برنامه فنی و کارشناسی هم برای برون‌رفت از وضع موجود ندارند و با آزمون و خطا به دنبال مدیریت صنعت هستند.

او صدور بی‌رویه مجوز برای واحدهای مرغداری بدون تعیین بازار مصرف برای آن و سرازیر کردن حجم وسیعی از اعتبارات ملی برای این کار و بر هم زدن تعادل بین عرضه و تقاضا و درگیرکردن بانک‌ها و مرغداران با این بحران را از اشتباهات استراتژیک وزارت جهاد تلقی کرد و افزود: برای رفع این بحران مدیریت تولید مدنظر و اجرایی شد که در نهایت کاهش تولید جوجه مدنظر قرار گرفت.

اسدالله‌نژاد ادامه داد: اما با توجه به افزایش بی رویه قیمت جوجه، جهاد برای حل مشکل گرانی جوجه ساده‌ترین راه را انتخاب کرد و افزایش سن حذف گله مادر و به تبع آن افزایش تولید جوجه و حتی دستور واردات تخم مرغ نطفه دار را در دستور کار قرار داد، در حالیکه کاهش شدید مصرف مرغ در پاییز و افت سنتی قیمت قابل پیش بینی بود.

نائب رئیس هیئت مدیره کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با گلایه از مصوبات حاکمیتی که توسط سایر اجزای حاکمیتی اجرا نمی‌شود، گفت: در حالی که از سوی تنظیم بازار قیمت هر کیلو مرغ بین ۷۸۰۰-۷۲۰۰ تومان اعلام شده و وظیفه ذاتی شرکت پشتیبانی امور دام وزرات جهادکشاورزی حمایت از تولیدات است این شرکت با قراردادی عجیب مرغ منجمد شیرینگ پک را به ازای هر کیلو ۶۸۰۰ تومان خریداری می‌کند، در حالیکه هزینه انجماد و بسته‌بندی حدود ۳۰۰ تومان از مرغ گرم بیشتر است و در اصل خرید شرکت پشتیبانی ۷۰۰تومان کمتر از قیمت مصوبه ستاد تنظیم بازار است و این یعنی جفا در حق تولیدکنندگانی که مرغ‌های مازاد آنان در سالن‌ها مانده و چاره‌ای جز فروش به هر قیمتی ندارند.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی مرغداران گیلان با اشاره به اینکه همواره با شروع خرید و ذخیره‌سازی شرکت پشتیبانی امور دام قیمت مرغ به شدت کاهش و قیمت نهاده افزایش می‌یابد، آن را یک معما و سوال بزرگ برای تولیدکنندگان برشمرد و افزود: در حال حاضر کنترل تولید جوجه و به تبع آن مرغ و نظارت بر قیمت جوجه و نهاده، آسان ترین راه برای مدیریت تولید است.

او در پایان کمک دستگاه‌های مسئول برای قطع دست دلالان و واسطه‌ها در تعیین قیمت مرغ و جوجه و واگذاری امور به تشکل‌ها را خواستار شد.