گزارش یک‌صد و پنجاه و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت
وصول استیضاح با چاشنی مباحث مالی

یک‌صد و پنجاه و یکمین جلسه شورای شهر رشت

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یکصد و پنجاه و یکمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت با وصول نامه استیضاح رشت برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، محمود باقری خطیبانی با اشاره به اینکه همیشه از تخلفات صحبت کرده است، گفت: سعی کرده‌ام امروز نطق خود را خلاصه کنم و با صحبت تهاترها، ماده ۱۴ و مسائل دیگر حوصله عزیزان را به سر نیاورم.

باقری خطیبانی گفت: هرکس هزینه زندگی خود را بر اساس تحقق درآمد خود محاسبه کند و من باقری دو میلیون حقوق دارم که بر اساس آن زندگی خود را در طول ماه تنظیم می‌کنم.

او با اشاره به گزارش رسیده از طرف دوستان گفت: چهار ماه از سال گذشته وارد پنجمین ماه شده‌ایم و تنها ۲۵ درصد از بودجه تحقق‌یافته است.

باقری خطیبانی: هرروز در شهرداری تفاهم‌نامه‌هایی که تعهد مالی ایجاد می‌کند بسته می‌شود
یک‌صد و پنجاه و یکمین جلسه شورای شهر رشت - محمود باقری خطیبانی
او با اشاره به اینکه شهرداری منطقه یک باید یکی از مناطق فعال ازنظر ساخت و ساز باشد، گفت: شاید جای تعجب باشد در مدت ۴ ماه، تا به امروز ۱۳ یا ۱۴ پروانه در این منطقه صادرشده است.

خطیبانی همچنین گفت: متأسفانه هرروز در شهرداری تفاهم‌نامه‌هایی که تعهد مالی ایجاد می‌کند بسته می‌شود. خواهش می‌کنم این قضیه پیگیری شود.

او با اشاره به تعدد عقد قراردادهای مطالعات پژوهشی و تحقیقی در شهرداری گفت: معلوم نیست ما مشکل پژوهشی تحقیقاتی داریم چرا این همه مشاور جذب کرده‌ایم که بعضی از آنها حتی دیپلم ندارند که نوشته‌ایم کارشناس ارشد و دکتر هستند. اگر ما این همه کارشناس ارشد داشته‌ایم چرا این قدر پروژه‌های مطالعاتی، پژوهشی بسته می‌شود؟

ناطق همیشگی شورا گفت: با توجه به اینکه روزهای آخر شورایی ماست درد دلی نوشته‌ام که آن را در صحن می‌خوانم، تازه لذت نشستن روی صندلی را داشتم احساس می‌کردم که عمر شورایی ما به پایان رسید.

فرهاد شوقی ناطق اول شورا گفت: یک اختلاف قراردادی بین سازمان اتوبوسرانی با راننده‌ها به وجود آمده که به خاطر آن از ۵۰ نفر راننده خواسته شود، سرکار نیایند. گویا سازمان به دنبال این است که رانندگان پایه یک جدید را استخدام کند.
فرهاد شوقی با توجه به اینکه حداکثر ۱۲ یا ۱۳ راننده در سطح شهر کار می‌کنند، گفت: از ریاست کمیسیون حمل‌ونقل یا ریاست شورا می‌خواهم که از مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی دعوت کند تا این موضوع بررسی شود.

انتقاد فرهاد شوقی از «نگاه سطحی» به ارزش‌ها
یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - فرهاد شوقی
منشی شورا با اشاره به انتقادی که هفته گذشته در رابطه با اکران فیلم «ایستاده در غبار» مطرح کرده بود گفت: یکی از مدیران ارشاد در یکی از سایت‌ها جوابی داده‌اند، نمی‌خواهم وارد حاشیه بشوم. ایشان گفتند که این فیلم در ۵ روز در ماه مبارک رمضان اکران شد که یک روز هم مصادف با روز قدس بود و ۴ روز دیگر هم در سالن کوچک برگزار شد و انتظار دارند که در این ماه یک فیلم فروش خیلی خوبی داشته باشد.

او در ادامه گفت: این‌که در شهر رشت نگاه مسولین به مباحث فرهنگی این‌چنین است و مباحث ارزشی را به‌صورت سطحی نگاه کنند، واقعاً جای گلایه دارد.

شوقی همچنین گفت: نمی‌دانم چرا هر زمان در مورد دست‌های پشت پرده صحبت می‌کنیم عده‌ای به حرف می‌آیند و شروع به صحبت در رسانه می‌کنند، به جای این کار بهتر است تلاش کنند شاهد چنین مباحثی نباشیم.

فرهاد شوقی در پایان در خصوص نحوه اداره صحن شورا گفت: دوهفته است در رابطه با نحوه دعوت رسانه‌ها به صحن صحبت می‌شود، وقتی ما نمی‌توانیم سالن کوچک شورا را مدیریت کنیم مدیریت شهر و شهرداری توسط شهردار چقدر سخت است؟ باید در این خصوص فکر جدی شود.

محمدعلی رفیعی نوده نیز در این جلسه با اشاره به معضلی که در خصوص زمین‌ها و خانه‌های نسقی در شهر رشت وجود دارد، گفت: بیش از هزار خانه در سطح شهر ساخته شده که امکانات رفاهی اولیه ازجمله آب، برق، گاز را که نیاز هر خانه است ندارند و به مشکل برخورده‌اند.

ریاست شورا با اشاره به اینکه رجبی شیوه‌نامه‌ای را برای حل این مشکل تنظیم کرده، گفت: این شیوه‌نامه در اختیار دوستان قرار می‌گیرد و همچنین به شهرداران مناطق ارسال می‌شود تا با جمع‌آوری نقطه نظرات عزیزان بتوانیم راهکاری را برای حل این مشکل پیدا کنند و اگر دوستان رسانه هم با تحقیق در سایت‌ها، در خصوص حل این مشکل می‌توانند پیشنهاد کنند، به صحن شورا ارائه دهند.

رجبی ویسرودی: مشکل زمین‌های نسقی باید حل شود
یک‌صد و پنجاهمین جلسه شورای شهر رشت - ۳ مرداد ۹۵ - مجید رجبی ویسرودی
رییس کمیسیون عمران نیز گفت: این موضوع در شهرهای دیگر اتفاق می‌افتد و کسانی که زمین نسقی دارند جهت دریافت پروانه به شهرداری مراجعه می‌کنند چون شرایط احراز مالکیت اتفاق نیفتاده، به دلیل جواب منفی از سوی شهرداری به صورت غیرقانونی شروع به ساخت می‌کنند.

رجبی ویسرودی با اشاره به اینکه این شیوه‌نامه نظر اعضای کمیسیون بوده و ممکن است جامع و کامل نباشد گفت: ما می‌خواهیم لایحه‌ای که به شهرداری ابلاغ می‌شود از سوی دستگاه نظارتی پس از مطالعه تأیید شود.

او در ادامه گفت: ما از دوستان شورا، شهرداران مناطق همچنین شهردار، کارشناسان حقوقی، اصحاب رسانه و شهروندان می‌خواهیم نقطه نظرات خود را ارائه دهند تا بتوانیم از چکیده این مطالب به نقطه‌نظر مشترک برسیم و شهرداری هم بتواند براساس مستندات تهیه‌شده، عمل کند.

رجبی گفت: درنهایت پنج نهاد اعم از اداره راه و شهرسازی، نظام مهندسی، شورا، شهرداری و معاونت عمرانی روابط مستقیم با هم دارند و در یک جلسه مشترک در مورد این شیوه‌نامه بحث کنند و نتایج را به صورت خروجی که حضور فرماندار را هم می‌طلبد، مستند و قانونی شود و شهرداری بر اساس آن پروانه صادر کند.

رییس کمیسیون عمران هم‌چنین گفت: نظام مهندسی پولی که در رابطه با حق‌الزحمه مهندسی نظارت در گلسار می‌گیرد نباید با جایی مثل حمیدیان یکی باشد که متاسفانه در نظام مهندسی اتفاق افتاده است.

رجبی با اشاره به در نظر گرفتن لایحه‌های تشویقی در دریافت مبالغ کم از افراد کم درآمد، گفت: مثلاً در آتش‌سوزی امام‌زاده ابراهیم نظام مهندسی در لایحه تشویقی هیچ پولی دریافت نکرد و حق نظارتی به مبلغ کوچک دریافت کرد.

او گفت: شهرداری باید شیوه‌نامه‌ای تنظیم کند که با در نظر گرفتن لایحه‌های تشویقی، عوارض را به مبلغ اندک دریافت کند. درست است این‌گونه سودی دریافت نمی‌شود ولی ازنظر فنی ساختمان‌ها ایمن می‌شود و ثانیاً از لحاظ شهرسازی قوانین رعایت می‌شود و در رخداد حوادثی مثل آتش‌سوزی می‌توان به راحتی خدمات ارائه داد.

رجبی در پایان گفت: بیش از ۳۰ هزار نفر از کسانی که در حمیدیان زندگی می‌کنند ۵۰ درصد زمین‌هایشان نسقی است که باید این مشکل حل شود. خیلی از مردم در دیگر نقاط شهر نیز مشتاق هستند که این مشکل را حل کنند.

رفیعی نوده با اشاره به نامه‌ای که دکتر رسولی در خصوص تعطیلات شورا ارائه دادند گفت: چون طرح استیضاح شهردار به دست من رسیده است با طرح موضوع تعطیلات در تضاد است.

سپس رفیعی به بررسی طرح استیضاح شهردار پرداخت و گفت: استیضاح با امضای شش نفر از اعضای شورا اعلام وصول شد و من از یک تا ده روز وقت دارم اعلام کنم که شهردار به صحن شورا بیاید. سپس با موافقت دوسوم از اعضای شورا روز پنج‌شنبه ساعت ده صبح جلسه فوق‌العاده برای استیضاح شهردار تعیین شد.

سفر به سوئد تصویب شد
در ادامه جلسه شورای شهر رشت با لایحه حضور شهردار و ریاست کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورا و مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت در نشست سالانه شهرهای خلاق یونسکو ۲۰۱۶ در سوئد موافقت شد. خطیبانی و رفیعی از موافقان بودند.

امیرحسین علوی در پاسخ به شوقی در صورت برکناری شهردار گفت: در صورت برکناری شهردار، سرپرست هم می‌تواند به این سفر برود.

رفیعی بازهم با خواهش از اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آنچه می گویم را عیناً منتشر کنید، گفت: طرح استیضاح شهردار امروز اعلام وصول شد و از اختیارات آقای شهردار در پاسخ‌گویی به سؤالات یک روز تا ده روز بود که ایشان روز سه یا چهارم آمدند و از اختیارات بنده یک روز تا ده روز است که با رأی دوستان، روز پنج‌شنبه طرح استیضاح بررسی می‌شود.

او در ادامه گفت: طرح استیضاح حتماً به معنای استیضاح شهردار نیست، آقای شهردار تشریف می‌آورند و سوال‌هایی که از طرف اعضای شورا مطرح‌شده بود و قانع نشدند را پاسخ بدهند و سؤال جدیدی هم نداریم.

رفیعی نوده با اشاره به این که ضوابط بودجه در کمیسیون برنامه بودجه تصویب شد، گفت: تقریباً پنج ماه از سال گذشته باید با موافقت اعضا تصویب شود.

حاجی‌پور با اعتراض به تأخیر در تصویب اصلاحیه ضوابط بودجه و این که ۶ ماه است مرتب می‌گوییم شهردار تخلف کرده است، گفت: این ما هستیم که با تأخیر در تصویب بودجه داریم تخلف می‌کنیم و در خواست تصویب اصلاحیه ضوابط بودجه را کرد.

علوی از همه دوستان که به‌صورت دغدغه‌مند مباحث را بررسی می‌کنند تشکر کرد و گفت: از تمام رسانه‌هایی که آرامش را بر فضای شهر با توجه به مباحثی که در شورا مطرح می‌شود حاکم کرده‌اند سپاسگزاری ویژه می‌کنم و همین‌طور از عزیزان در شورا و بزرگانی که در سطح شهر مسائل را پیگیری می‌کنند و مشورت و حمایت می‌کنند و این اجازه را داده‌اند که شورا با استقلال کامل در مباحث ورود کند و به جمع‌بندی برسد.

یک‌صد و پنجاه و یکمین جلسه شورای شهر رشت

رییس کمیسیون برنامه‌وبودجه در ادامه گفت: اگر نکاتی یا دغدغه‌های مطرح می‌شود، اگر طرح سوالی هست، اگر استیضاحی است حتماً همه مردم و همکاران می‌دانند برای حفظ و حراست از منافع مردم و بیت‌المال مردم است، فارغ از نتیجه‌ای که شورا می‌گیرد از تمام همکارانم کمال تشکر را دارم.

علوی در ادامه گفت: به عنوان مسوول کمیسیون برنامه بودجه باید بگویم ایراداتی را از اداره کل بازرسی استانداری نسبت به عملکردها ظرف ایام گذشته در شهرداری آمده که خواهش من از رییس شورا این است که نامه‌ای به‌صورت مکتوب به شهرداری ابلاغ و نسخه‌ای از پاسخی را که شهرداری برای استانداری آماده می‌کند، در اختیار شورا قرار بگیرد.

در تصویب اصلاح ضوابط بودجه برخی از اعضای شورا به دلیل عدم مطالعه و بررسی کافی خواستند تا فرصتی برای مطالعه به آنها داده شود.

عباس صابر گفت: مهم‌ترین کار شورا بررسی ضوابط بودجه مالی است و نیاز است توسط اعضای شورا بررسی شود. آقای حاجی‌پور این ضوابط باید تأیید شود. اگر من تا آخر سال وقت نکنم مطالعه کنم شهردار هر کاری انجام دهد نه تنها تخلف است، بلکه جرم است.

در ادامه جلسه ماده ۱۲ آیین‌نامه اجرایی تقسیط مطالبات شهرداری رشت با الحاقات مورد بررسی قرار گرفت و شیوه نامه تقسیط شهرداری به بحث گذاشته شد.

رفیعی گفت: من درجایی خوانده‌ام اخذ سود در تأخیر تقسیط بدهی ناشی از تخلفات و یا عوارض درآمدی شرعاً حرام و قانوناً تخلف است.

خطیبانی گفت: شهرداری رشت از بانک شهر وامی با بهره حدود ۲۱ درصد گرفته و آن را با سود ۴ درصد در اختیار سازمان تاکسیرانی گذاشته است. ما اینجا چه بحثی در رابطه با حلال و حرام می‌کنیم! ما از جیب مردم می‌کنیم، وام چیست؟ اصلاً حرام در حرام است.

رفیعی در ادامه گفت: تأخیر و تأدیه حرام است و جرم هم دارد.

شوقی در رابطه با این موضوع گفت: توضیحات شرعی باید به شیوه‌نامه تقسیط پیوست شود.

رجبی هم در ادامه گفت: باید بین شهروندانی که بدهی خود را به صورت نقدی و افرادی که به صورت اقساط پرداخت می‌کنند تفاوت قائل شویم. این سود در سال‌های قبل هم بوده است و سود بانکی نیست، کارمزد است و درواقع کارمزدی است که شهرداری بتواند در مدت پرداخت اقساط خود را بچرخاند به همین خاطر سود ۱۲ یا ۱۴ درصد در نظر گرفته شده است.

رجبی با اشاره به اینکه این موضوع پیش از این هم در دوران خانم خرم‌دل استعلام شده است و جرم نیست، گفت: اگر اشکالی وجود داشت توسط فرمانداری تأیید نمی‌شد و از اجرای آن جلوگیری می‌کرد. تاکید می‌کنم شما در سال اول و دوم و سوم، همین شیوه نامه را تأیید کردید و فقط یک یا دو بند جهت کمک به مردم اضافه شده است.

شوقی در پاسخ گفت: اگر ما این کار را سه سال انجام داده‌ایم، اشتباه کردیم و باید جلویش را بگیریم.

قرار شد رییس شورا از دفتر پنج مرجع تقلید در رشت نسبت به این ماده استعلام کند و تا آن موقع این قانون مسکوت بماند.

حاجی‌پور با مخالفت نسبت به مسکوت ماندن این ماده گفت: در بخش‌های مختلف این موضوع منافع مردم است و می‌توانید هم این ماده را تصویب و هم مسائل شرعی را استعلام کنید و چیزهای خوب بهتر است اجرایی شود. این ماده در حال حاضر مشکلی است که مردم با آن درگیر هستند.

او در ادامه گفت: اگر مردم برای پرداخت بدهی به بانک‌ها معرفی شوند، این مشکل حل خواهد شد.

همچنین اعضای شورا مخالفت خود را با واگذاری شهربازی به‌صورت ترک تشریفات به سرمایه گذار اعلام کردند و با مدل انجام کار به‌صورت BoLT به شرط اموال منقول که نظر کمیسیون برنامه‌وبودجه بود، موافقت شد.

پنجمین دستور جلسه شورای شهر اصلاحیه کرایه مینی‌بوس‌ها بود که درنهایت با افزایش ۲۰ تا ۲۸ درصد در سال ۹۵ موافقت شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz